Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Dicle Ünıversıtesınde Okumaktan Memnun Musunuz?

Yanıt
Old 07-06-2007, 12:43   #31
Av.Bülent AKÇADAĞ

Konuyu anlamışsınız tebrikler
Old 07-06-2007, 12:51   #32
suskun_juliette

Evet şimdi size cevap vereyim Sayın Güliz.
Duygusallık yapmanın ne yeri ne de zamanı bence.Ben benden sorumluyum,beni ben ilgilendiririm.üniversiteyi kazanmak her şey değildir deyip yoluma devam ederdim eğer kazanamamış olsaydım.4 yıllık bir üniversite hayatından sonra herhangi bir ünvanla kendimi var olmuş saymam.

Cephenin bir yanında sizler varsınız bir tarafta da yalnız ben..Çoğu insan susuyor,konuşmaktan çekinmeyen biri olarak karşınızda ben varım.Nedense bu bir çatışmaya benzedi,fikir mütaalası olsun istemiştik.Soruyorum ne zaman ki siz diyarbakırlıların hoşuna gitmeyen bir eleştiri olsa böyle mi davranacaksınız?Eleştirileri bastırmak insanları susuturmaya çalışmakla ne kadar gelişecek bu şehir?Bence memleketinize bir iyilik yapmıyorsunuz aksine kötülülük ediyorsunuz.Eleştirilere kulak vermek gerekir.Sizler avukatsınız,sizlerin tavrının daha olgun ve sakin olması beklenir.Niçin böyle birden teşkilatlanıp üzerime yürüdüğünüz hissine kapıldım bir an?Bakın..!Son Kez Diyorum..!Amacım Tartışma Havası Yaratmak Değil, Hiçbir Forumda Tartışma Yaratmam,Buna Hiçbir Zaman Gerek Duymadım,Ancak Sizler Benim Sözlerimi Nasıl Algıladınız Ya Da Neler Canınızı Acıttı Bilemem,ANCAK ve ANCAK Takındığınız Tavır İle Tartışmaya Sebebiyet Verdiğinizin Farkında Değil Misiniz?Evet Birer Avukat Olarak Savunma Teknikleriniz Çok İyi,Takdire Şayan..Ancak Haklı Ya Da Haksız Olan Kimdir Ayırt Etmeden,Empati Yapmadan Yaylım Ateşine Tutuyorsunuz.

Dicle Üniversitesinin Eksikleri Vardır Ve Giderilmesi Gerekir.Özet Olarak Konu Budur.
Old 07-06-2007, 18:43   #33
lets_get

Ben de Diyarbakırlıyım ve Dicle Üniversitesi'nde okuyorum.
Bence Çitlenbik'e fazlaca yükleniliyor.Herkesin şikayetleri eleştirileri vardır.Bu noktada Diyarbakırlı olarak düşünmeden algılamadan ben sadece okuyorum ve hak veriyorum.Dicle'de okumayan anlayamaz diye düşünüyorum.Gerçekten Diclenin eksikleri vardır.Kıyas yapmamak elde değil,bu konuda anlayış göstermek gerekir.Ben Balıkesir Üniversitesinden Dicleye geçiş yaptım ve daha yeni yeni yapılandırılan Balıkesir Üniversitesinin nispeten daha köklü bir
geçmişi olan Dicle Üniversitesinden kat kat daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Niçin geçiş yaptın diye sorular aklınıza takılırsa ailevi sebepten ötürü buraya geldim.Ve olanaklarını yetersiz buluyorum,bunların giderilmesi için çaba sarf etmek gerekir ve umarım şartlar daha iyi bir hale gelir.
Old 08-06-2007, 08:05   #34
GÜLİZ

Nasıl sizden siz sorumluysanız,sizi siz ilgilendiriyorsa;bu şehirden de biz sorumluyuz,bu şehri biz ilgilendiririz.Siz hiç düşünmeyin bunları...
Bu konuda daha fazla konuşmak artık anlamsız çünkü ben sayın Akçadağ ile aynı fikirde değilim...(konuyu anladığınız konusunda)

Duygusallığa gelince;öyle birşey yaptığımı sanmıyorum.Yapmış olsam da bunu yapmanın yeri ve zamanını sizin yaş grubunuzdan daha iyi bildiğimi düşünüyorum.
Genel olarak da sizin kadar duygu insanı olmadığımı söyliyebilirim.Keşke olsaydım da sizin gibi şiir yazabilseydim...

Başarılar....
Old 08-06-2007, 09:32   #35
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan Nerden Nereye

Sayın Lets_get,

Forumu sondan değilde baştan okumayı tavsiye ederim size, burda konu başlığı her ne kadar Dicle Üniversitesindeki olumsuzluklar olsada konu Diyarbakır iline karşı yapılan haksız eleştiriler. Evet Dicle üniversitesinde aksaklıklar mevcut bunu hepimiz kabul ediyoruz! Ama bazı arkadaşların Dicle Üni'yi eleştirme noktasından yola çıkıp, duracakları noktayı bilemediklerinden dolayı şuan Diyarbakırı tartışır hale geldik.

Sayın çitlenbik hanım,

Alıntı:
Cephenin bir yanında sizler varsınız bir tarafta da yalnız ben..Çoğu insan susuyor,konuşmaktan çekinmeyen biri olarak karşınızda ben varım
Efendim bu cümle ile konunun vehameti zaten gözler önüne seriliyor. siz çoktan savaş baltanızı gömdüğünüz yerden çıkarmışsınız Eğer bu durumu savaş/cephe olarak görüyorsanız, gerçekten beğenmediğiniz ve her konuda eleştirdiğiniz bu şehirde 2-3 yıl daha geçiremezsiniz (okulu 4 yılda bitirdiğinizi düşünerek) biraz güç görünüyor.

Atalarımız bu konuda da boş durmayıp sözlerini söylemişler. "Ya bu deveyi güdersin,Ya bu diyar(bakır)dan gidersin"

"Kentimize" ve okulunuza uyum sağlamanız umuduyla.
Old 08-06-2007, 15:47   #36
suskun_juliette

Kabak Tadı Vermişti Ve Son Sözünü Söylediniz Sanmıştık Sayın Akçadağ
Çok Sıkıldım Ben Bu Muhabbetten..
Güliz Hanım,Duygusallığı Da Kendimle Ve Çok Sevdiğim İnsanlarla Olduğumda Yaşarım Başka Bir Anlamda Dile Getirmemiştim.Yaş grubu vs gereksiz ayrıntılarla uğraşmışsınız,insan yaşı kadar değil yaşadıkları kadar konuşur...Ayrıca konuyu anlama konusundaki mesajın benim yazdıklarımla alakası yok,konu özet olarak şudur deyip belirttiğim mesajdan önce akçadağ'ın mesajı yer alıyor.kendisine malum olup bu yanıtı yazmadığından eminiz herhalde..konu sizin konuyu anlamanız/anlamamanız idi...
Dicle=Diyarbakır Mantığının Hakim Olduğunu Görüyorum.3cü Sınıf Oldum Artık..Atasözleri Sözlüğü Sayfa:126 Yüzdük Yüzük Kuyruğuna Geldik
Old 09-06-2007, 20:28   #38
lets_get

[quote=AkçadaĞ]Sayın Lets_get,

Forumu sondan değilde baştan okumayı tavsiye ederim size, burda konu başlığı her ne kadar Dicle Üniversitesindeki olumsuzluklar olsada konu Diyarbakır iline karşı yapılan haksız eleştiriler. Evet Dicle üniversitesinde aksaklıklar mevcut bunu hepimiz kabul ediyoruz! Ama bazı arkadaşların Dicle Üni'yi eleştirme noktasından yola çıkıp, duracakları noktayı bilemediklerinden dolayı şuan Diyarbakırı tartışır hale geldik.

Sayın Akçadağ,
Şahsen ben burada Dicle Üniversitesinden bu noktaya nasıl varıldığını anlayabilmiş değilim.Arkadaşın cümlelerinin altında farklı bir anlam aramadım.Sonuçta ben de Diyarbakırlıyım,eğer şehrimize yönelik bir söz sarf edilmiş olsa ben de Diyarbakır'ı savunabilirdim.

Arkadaşın mesajlarını tekrar okudum.Değindiği konular şunlar anladığım kadarıyla:

-Dicle Üniversi'tesindeki emniyet problemi(serbest bir şekilde herkesin girebilmesi.)

-Bahar şenliklerinin iptal edilme sebebi ve düşünceler.

-Konuyu şehre yönlendiren mesaj sanırım size ait Akçadağ:
Ülkemizdeki birçok üniversitenin bulunduğu ŞEHİRden daha iyi ve güzel bir üniversitede okuyorsunuz,en azından bu sizlerin tesellisi olmalıdır diye düşünüyorum demişsiniz.Arkadaş da konu şehre çekilmesine rağmen üniversite hakkında yorum yapmayı seçmiş.üniversite ile ilgili yorum yapmış.Sonra Av.Ateş'in sorduğu soruya yanıt vermiş,çocukların girmesinden neden şikayetçisiniz diye soru yöneltilmiş,o da Diyarbakırda suç oranı yüksek demiş.Gerçekten de öyle siz de bilirsiniz.Yani Arkadaşı savunmak için demiyorum ama haksızlık edilmiş,çünkü sizin sözlerinize sorularınıza göre cevaplar vermiş bu yüzden konu bu noktaya varmış.Uzaktan her şey daha iyi gözlemlenebilir.Ben de uzaktan seyrediyorum ve arkadaşın kasıtlı olarak konuyu buraya getirdiğini sanmıyorum ki zaten aşikar.

Üniversiteler zaten geçici mekanlardır,çoğu insan okuduğu şehirde kalmaz.Bu yüzden onun da süresini bitirdikten sonra gideceği bir gerçek,en azından kuvvetle muhtemel.Bu yüzden konuyu bu kadar yokuşa sürmemek lazım.Kimseyi kırmaya değmez.
Old 02-07-2007, 00:52   #39
quis

Bence yetersizlik insanın kendi içerisindedir. Biz dicle üniversitesinde en anne en baba hocalardan bire bir ders aldık ve onlarsa bizi ögrenciden cok cocukları gozuyle baktılar.

Bir hukukcu, %30 hukuk fakultesinde aldıgı egitimle,%70 kendini bu alanda geliştirerek,araştırma yaparak iyi bir hukukçu olur. Ayrıca okudugumuz bölüm labaratuvar ya da ona benzer seyleri gerektirmeyen, sadece hoca - kaynak - ogrenci üçlüsünün eğitim icin yeterli oldugu bir bolum oldugu icin izmirde ankarada verilen egitimin diyarbakırda verilen egitimden farklı oldugunu sanmıyorum. Biraz hoca sıkıntımız oldu bunu kabul ediyorum ama hukuk bölümünü isteyerek,severek kazanmıs bir insan bu eksiklikleri bi sekilde kapatmayı da bilir.
Old 16-03-2008, 05:31   #40
Av.Ali DURAK

Bu konuyu açalı nerdeyse aradan bir yıl geçti ve benim düşüncelerim gerçekten çok değişti..iyi ki gelmişim diyarbakıra iyi tanımışım burdaki insanları.emin olun herşey olması gerektiği gibi..
Old 21-04-2008, 17:42   #41
diclee

Konuyu enbaşından beri takip ediyorum. Nihayet beklediğim cevap gelmiş ama ben görememişim Sevgili alidurak fikirlerinin değişmesine gerçekten çok sevindim. Diyarbakır lı olmamama rağmen bu şehri çok seviyorum. Olumsuz şeyler yaşanıyor ama bir insanın buradan nefret etmesini gerektirecek kadar değil bence.

Dicle de okumaya gelirsek Yatay geçiş için yeterli ortalamaya sahip ama Dicle den başka bir yerde okumak istemeyen ve DİCLE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ mezunu olmak isteyen biri olarak burdan yatay geçişle gidip geri dönen birçok öğrenci gördüm.

Sanırım dicle nin farkı burda. Ancak başka bir yere gidince kıymetini anlıyorsun.Aslında bu ünv.nin 2-3 festivale konsere ya da kendini daha iyi tanıtmış bir ünv.ye çoğu kez tercih edilemeyecek bir ünv. olduğunu ancak buradan gidince anlıyorsun

Umarım birgün Dicle ünv. Hukuk fak. akademik kadrosunda yer alabilirim ve diploma sahibi olmak için ya da akademik yükselmeler için buraya tahammül etmek zorunda kalan insanların fikirlerinin değişmesine katkım olur.
Old 21-04-2008, 20:51   #42
Av.Akif ERİNGİN

Varsayılan Ben de bir Dicle mezunu olarak

Selam arkadaşlar..Ben de bir Dicle mezunuyum.Arkadaşların eleştirileri bana yersiz geldi. Önemli olan kişinin okuduğu okul değil kişinin kendisidir.
Old 24-06-2008, 16:39   #43
av.hakandicle

Hukuk öğrenimi açısından değerlendirildiğinde bu gün Türkiyede avukatlık mesleğini icra eden bir çok avukatın daha öncesinden öğretmen, maden mühendisi, kurum müdürü vs olduğu görülecektir.Bu mesleğe sahip insanlar sınavdan sonra mesleklerine devam ederek örgün eğitimin yapıldığı hukuk fakültelerini bir nevi dışardan bitirmişler ve kendi alanlarında hatırı sayılır bir itibara erişmişlerdir. Bugün elle gösterilir avukatlardandırlar.Sizde etrafınıza baktığınızda bunalrın sayısın hiçte az olmadığını göreceksiniz.Bu saydığım kişilerin ortak özellikleri fakülteye bir gün bile uğramayıp sadece sınavlara gelmiş olmalarıdır.Çünkü hukuk fakültesini okurken mesleklerine devam etmişlerdir. Dolayısıyla hukukçu kimliği fakültelerde edinilen türden sıfatlar değildir.Üniversitelerin isimleri ve imkanları mühendislik tıp vs gibi yardımcı materyallerin kullanıldığı alanlarda önemlidir lakin hukuk açsından düşünüldüğünde önemli değillerdir.Bazı arkdaşlar bize bişey katmadı buyurmuşlar şu açıdan bakmak lazım acaba ne almak istiyordunuz.Şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyizki bir çok arkadaşımız okulda derslere girmemişlerdir hangi üniversite olduğu önemli değil ama girlmemiştir.Çünkü İstanbul hukukta da Ankara hukukta da devam mecburiyeti yoktur.
Tüm bu nedenlerle Dicle üniversitesi,HUKUK FAKÜLTESİ açısından haksız eleştirilerin muhatabı olmamalıdır.
Old 25-06-2008, 15:10   #44
Güldal

Ben artık mezun oluyorum Diyarbakırdan ayrılmak çok zor gerçekten,burda öğrendiklerimi dünyanın hiç bir yerinde öğrenemem
Mezun olurken içimden geçenleri sizle paylaşmak istedim
Tekrar dünyaya gelsem ve üniversite sınavına girsem dicle hukuk'u yine ilk sırada tercih ederedim
Ve yine diyarbakırda öğrenci olmak isterdim...
Old 26-06-2008, 13:37   #45
hülya korkmaz

Arkadaşlar ben de Dicle Hukuktan henüz yeni mezun oldum.ö.s.s puanım başka yerleri tutmasına rağmen dicleyi tercih ettim.Bu tercihim ilk senem de beni düşündürse de daha sonraları Dicleyi tercih ettiğime bir an bile pişman olmadım.Dicle üniversitesi fiziki bazı koşullardan mahrum olabilir ancak eğitimi almak isteyen herkese açıktır.Ben fakülteye hergün devam eden öğrencilerdenim okuldan çok şey öğrendiğime inanıyorum.Şikayetçi arkadaşlar hergün devam etselerdi şikayetçi olmazlardı diye düşünüyorum.saygılar...
Old 03-07-2008, 12:13   #46
dicle_hukuk80

Varsayılan arkadaşlar şikayet etmeyin takdir edin

ben diyarbakırlı değilim dicle hukuğa istemeye istemeye geldim ve ilk iki sene dersleri takip etmedim üçüncü sınıfta dersleri takip ettim ve şunu gördüm gerçekten kaliteli hocaları olan asla ve asla öğrencileri küçümsemeyen birsürü değerli hoca ile karşılaştım.Birçok hukuk fakültesinde arkadaşlarım var hepsiyle konustuğumda bana söledikleri ilk şey hocalarıyla iletişimlerinin olmaması soruyorum bizim fakültemizde Nihat hoca ile iletişimi olmayan kaç kişi vardır yada Hülya hoca ile yada Mustafa hoca...v.s bu kadar değerli genç ve öğrenci yetiştirmek için uğrasan bir kadro gerçekten başka fakültelerde yok değerlerimizin kıymetini bilelim.Diyarbakıra gelince Diyarbakır herşeyi bünyesinde barındıran bir şehir tabiki bir İstanbul bir Ankara bir İzmire bakınca çok farklı değerlendirmeler yapılır ama rahat bir şehir(düoder'e bulasmazsan).Her istediğini bulabileceğin bir şehir insanlar misafirperver ama tabi öğrenci ister istiyoruz daha farklı şeyleri yaşamayı görmeyi ama elimizde bu var sakin olup buranın tadını çıkartalım bir daha öğrenci olmayacağız ve benim için en azından son sene boşa geçen 2 seneye yanıyorum.Bu şehirin tadını çıkartalım arkadaşlar
Old 04-10-2008, 18:43   #47
Melekkk

Varsayılan Güzel görmeyi bikmek gerek...

Ben bu yıl Dicle Üniversitesi'nde 2. sınıfım. Gitmeden önce hem Diyarbakır'dan hem de Dicle Üniversitesi'nden korkuyordum açıkçası ve geçen yıl tam olarak okula devam edemedim ortama alışamadığım için. Bu yıl da önyargılarımı silip okulumu ve Diyarbakır'ı sevmeye karar vermiştim ama bayağı bir kötülemişsiniz bu yazıları da okuyunca önyargılarım yeniden su yüzüne çıktı. Ama güzel gören güzel düşünür bence. Ve güzel görmeyi bilen güzel görebilir. Çünkü bütün olumsuzluklarda bile güzel görülebilecek birşeyler muhakkak vardır. Hata yapıyoruz ve Diyarbakır a da haksızlık ediyoruz sanırım. Biz ona yüreğimizi açarsak o da bize açacak buna inanıyorum. İyi şanslar... Umarım vazgeçilmez bir ortamımız olur...
Old 05-10-2008, 16:52   #48
suskun_juliette

Büyük laf etmişim galiba bir zamanlar...

Şimdi son sınıftayım ve sanırım Diyarbakır'ı artı Dicle'yi seviyorum..Eskisi gibi sert bir duruşum yok bu konuya karşı,sadece zamanla sevilebilir kılındı her şey...
Old 05-10-2008, 16:56   #49
suskun_juliette

Bu arada eskiden uzun uzadıya hararetli tartışmalar yapmış olsak da bu forumda,Sevgili Bülent Akçadağ gibi değerli bir insanı kazanmama sebep olan bu konuyu açan sınıf arkadaşıma ayrıca teşekkür ediyorum
Old 13-01-2009, 22:47   #51
hayal

o gereksiz eylemler dediğin insanın doğaya itirazıdır ali durak bey.bir hukukçu öncelikle hak aramayı bilmeli itraz etmeyi bilmelidir bahar şenliklerinde eyleneyimde kim ne yaparsa yapsınla hukukçu olunmaz maalesef
Old 17-01-2009, 00:04   #52
suskun_juliette

sayın hayal sanki biraz fazla sert çıkmışsınız gibi,yanılıyor muyum?doğaya itirazın yapılacağı yerin niteliğini tartışıyoruz biz burada.sınıflar basılıp hocalar sınıflardan çıkarılıp yapılan,eğitimin önünü kesmeye çalışan bir hak arayışından mı bahsediyorsunuz?o zaman nerede kaldı eğitim hakkı?herkes,herkesin hakkına saygı duymayı öğrenmelidir.
Old 26-01-2009, 01:33   #53
Güldal

Bu konu açılalı uzun zaman olmuş ben stajerliğimi yapıyorum şu an ve diyarbakırı öyle özlüyorum ki arada kaçıp gidiyorum zaten.Daha önce olumsuz görüş bildiren arkadaşlarımın zamanla diyarbakırı ve fakültemizi seveceğinden çok emindim ama yinede değişen görüşleri okuyunca çok mutlu oldum.Ne diyeyim tadını çıkarın....
Old 28-01-2009, 11:37   #54
hayal

haklısınız ali durak bey ama ben hocaların çıkarılmasını bilmiyordum.kendi haklarımızı ararken başkasının haklarına tecavüz etmekte bir hukukçu olarak kabul edemeyeceğim hususlardan biri.hocaların dersten çıkarılması pek tabi eğitim hakkını engellemektir.varsa kurallara itirazın bunu kurallara uyanlara zarar vererek değil o kurelları çıkaranlara isyan aderek hak elde edebilirsin.özür diliyorum sizi yalnış anlamışım.
Old 19-11-2009, 21:03   #55
Av.Ali DURAK

bence kimse kimseden özür dilemesin.bizi birbirimize düşürenler bizden özür dilesin.
Old 09-02-2013, 01:02   #56
bilgin dicle

Mutlu

Merhaba
Konu açılalı çok olmuş o yüzden zamanla birlikte Diyarbakır'ın ve Dicle Üniversitesinin bahsedilen olumsuzluklarla alakalı olmadığı müjdesini paylaşmak istedim. İzmirde Ankarada İstanbulda verilen egitimin Diyarbakırda verilen egitimden farklı oldugunu sanmıyorum.Marmara Hukuk tan bir arkadaşımızı misafir etmiştik ve özellikle ben karşılaştırma yapması için ne seviyede olduğumuzu merak ettiğim için derslere girmesini rica ettim.Yaptığı değerlendirme çok hoşuma gitti.Hocamızın(medeni usul dersiydi,Nedim Meriç) çok mütevazı ve donanımlı olduğunu belirtti.Aynı şekilde daha önceki mesajlarda da ismi geçen Handan Hocamız...Ceza hukuku alanında sahip olduğu bilgisi takdire şayandır ve kendisi idolümdür.Aynı şekilde idare hukuku alanında Gürsel Kaplan hocamızı tanıynlar bilir,onu kelimelerle anlatamam.Ve de Anayasa Hazırlık Komisyonunda görev alan Fazıl Erdem hocamız da hala fakültemizde devam etmektedir.
Diyeceğim o ki çok değerli hocalarımızla güzel bir şehirde kaliteli hukuk eğitimi almaktayız.Ben önyargılarla gelmiştim bu şehre.Ama fikirlerim kısa sürede ve olumlu yönde değişti.''ŞENLİK'' dediğimiz olaylar yaşanmamakta eskisi gibi.İnsanlar eylem yapma fikir ve düşüncelerini yayma özgürlüğünü medeni sınırlar içerisinde kullanıyorlar ve artık fen edebiyatın önünde olay çıkmıyor.Bunlar gerçekten dikkate alınacak gelişmeler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,07891202 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.