Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık adliye stajında kalem işleri

Yanıt
Old 15-09-2008, 13:38   #1
juristbtl

Varsayılan avukatlık adliye stajında kalem işleri

Adliye stajını yapmakta olan bir stajyer avukatın mesai saatleri içersinde orda bulunmak ve kalemdeki işleri yapma zorunluluğu var mıdır?
Mesai saatlerinde kalemdeki işleri yapmaktan imtina eden ya da adliye hudutları dahilinde bulunmayan bir stajyer avukatın stajının iptali mümkün müdür ve bu konuyla ilgili şikayetler hususunda yahut yanında staj yapılmakta olan savcının ya da hakimin kötüniyetli suçlamalarına karşın başvurulacak merci neresidir? Aksi nasıl ispat edilebilir? Teşekkür ederim.
Old 23-09-2008, 15:39   #2
younglawyer19

Bildiğim kadarıyla kalemde yada mahkeme salonunda bulunmanız şart ama bir o kadar da çalışmama hakkınız bulunmakta kimse size zorla iş yaptıramaz... sizin orada bulunmanızın sebebi izlem amaçlıdır. kötü niyetli hakim yada savcıya karşı yapabileceğiniz tek şey mesai saatlerinde adliyede bulunup imza föyüne imza atmanızdır. Ayrıca bulunmasanız bile stajınız iptal olmaz o mahkemedeki stajınızı başka bir mahkemede tekrarlarsınız...
Old 23-09-2008, 16:53   #3
Av. Aykut Toklu

Stajınız süresince gönderildiğiniz mahkemede bulunmanız gerekiyor sonuç olarak staj süresi içerisinde zaten mesai saatleri dahilinde orada eğer hakimin talebi olursa duruşmalarda bulunmak hatta kalemde bile çalışmak durumundasınız.

Bu durumda hakim sizin staj süresince duruşmalara katılımınızı kalemde aldığınız görevleri yada bu süre içerisindeki tavır ve davranışlarınızı değerlendirerek bir rapor yazar ve bu raporunda eğer olumsuz not belirtir ise stajınızı baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz yani o mahkemede yapılan stajınız iptal edilebilir ancak bu staja en baştan başlamanız degil o mahkemede yaptığınız stajın iptal edilip örnek olarak 12 Sulh Hukuk Mahkemesinde yaptığınız staj iptal edilirse yeniden baska bir sulh hukuk mahkemesine gönderilir o staj dönemini tekrar edersiniz.

Bu nedenle mesai saatleri içerisinde hakim veya savcı ne talep ediyorsa yapmanız gerekiyor sonuç olarak kendimden örnek vermem gerekirse ilk 15 günlük staj olan savcılık stajımda savcılık ön ödeme burosunda yaptığım savcılık stajım denetlemeye denk geldigi icin mesai saatleri dahilinde bir oda dolusu dosyayı tekrar tasnifleyip teftise hazırladık ve o onbes gün saat 5ten once kalemden cıkmadık

sonuc olarak eger hakim her gün gelip imza atacaksınız; burada durusmalara katılacaksınız yada durusmalardan sonra mesai saati bitimine kadar kalemde kalacaksınız derse buna uymanız gerekir. çünkü staj zaten bir nevi çalışmadır ve stajda öglene kadar veya su saatler arasında calısılır calısma saatleri sudur vs gibi duzenlemeler yoktur bu nedenle mesai saatleri adliye personeli ile aynıdır diyebiliriz

tabi tüm bunlar olması gerekenler biz de zamanında yaptık gittik sadece imza attık hakim gelme dedi gitmedik ama aksi durumda da bu olagelis durumlarını bir kural yada duzenleme olarak degerlendirmemek lazım

aslolan hakimin veya savcının ne dedigi eger sabah 8de isbası yapıp 5te paydos edeceksin herkes gibi diyorsa mecbur bu sekilde stajınızı tamamlayacaksınız... cok agır bir sekilde calıstırılmıyorsanız yada stajla bagdasmayacak abuk subuk islerle muhatap edilmiyorsanız malesef mesai saatlerinde mahkemede bulunmak zorundasınız...
Old 23-09-2008, 17:25   #4
üye18332

Meslektaşım,

Mesleğin henüz başında size doğru gelmeyen durumlar sözkonusu olmuş gibi anlaşılıyor mesajınızdan.
Size tavsiyem lütfen İzmir adliyesi 4.katında bulunan Baro bölümünde yeralan Avukat Hakları Merkezi'ne gidip durumu anlatmanızdır.Zira stajyer olarak sizden beklenen stajı layıkı ile yapmanızdır.Tüm bunlar için hakkınızda verilecek bilgiler çok önemlidir.
Eğer yanlış bir durum sözkonusu ise baro ile berbaer hareket etmek doğru olanıdır diye düşünüyorum.
Meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Bu linkten staj yönetmeliğine ulaşabilirsiniz.
http://www.izmirbarosu.org.tr/Default2.aspx?id=(25-24)
Saygılarımla,
Old 31-05-2010, 16:07   #5
üye14263

Alıntı:
Yazan juristbtl
Adliye stajını yapmakta olan bir stajyer avukatın mesai saatleri içersinde orda bulunmak ve kalemdeki işleri yapma zorunluluğu var mıdır?
Mesai saatlerinde kalemdeki işleri yapmaktan imtina eden ya da adliye hudutları dahilinde bulunmayan bir stajyer avukatın stajının iptali mümkün müdür ve bu konuyla ilgili şikayetler hususunda yahut yanında staj yapılmakta olan savcının ya da hakimin kötüniyetli suçlamalarına karşın başvurulacak merci neresidir? Aksi nasıl ispat edilebilir? Teşekkür ederim.

Merhaba değerli meslektaşım,

Konu ile ilgili olarak işinize yarayacağını düşünüyorum ve tüm stajyer arkadaşlarımız da bu konu hakkında bilgilenmeli;

CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARI İLE ADLİ YARGI İLK DERECE CEZA MAHKEMELERİ KALEM HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE DAİR YÖNETMELİK

Hakim adayları ve avukat stajyerlerinin Cumhuriyet başsavcılığı ve mahkeme kalemlerinde çalıştırılması

Madde 8- Hakim adayları ve avukat stajyerleri, kalem işlerinde ilgisine göre Cumhuriyet başsavcısı, mahkeme başkanı veya hakimin tensibi ile uygulama bilgilerini geliştirmek amacıyla çalıştırılabilir. Ancak, bir defa görmekle öğrenilebilecek işler devamlı yaptırılamaz.

Özellikle son cümle yeterince açıklayıcıdır diye tahmin ediyorum.
Old 12-08-2010, 01:21   #6
multipack

ANAYASA
MADDE 17 - ZORLA ÇALIŞTIRMA YASAĞI

(1) Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.

(2) Şekil ve şartları kanunla düzenlenen tutukluluk veya hükümlülük süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.
Old 27-08-2010, 16:16   #7
ofaruko

Öncelikle şuna bir açıklık getirelim: Kötü niyetli hakim-savcı yoktur. Staj döneminde hakim-savcılardan kötü muamele gören arkadaşlarımız olmuştur ama sorunun kaynağı daima stajyerin devamsızlığı olmuştur. Stajyerin adliye stajı döneminde anlayış göstermesi gereken hakim-savcı değil, yanında staj yaptığınız avukattır. Dürüst olmak gerekirse ben şanslı bir stajyerim çünkü ufku geniş bir avukatın yanında stajımı sürdürüyorum. Avukat Bey beni, “orada da öğreneceğin şeyler var” diyerek ilk altı ay bilfiil adliyeye gönderdi. Öğlene kadar adliyede bulunuyor, öğleden sonra büronun işlerini hallediyordum. Bu sayede yüzlerce dosya inceledim, kalemdeki işleyişi öğrendim, personeli yakından tanıma imkanı buldum. Bir bakıma işin mutfağında bulundum. Tahmin edeceğiniz gibi hakimlerin de gözdesiydim Kalemde size iş yaptırmaları konusunda ölçüt Av. Emre Bey’in eklediği kalem yönetmeliğidir. Bu yüzden sakın ola ucuz kahramanlık yapmayın Önce bilgi, sonra fikir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi