Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Protokol Imzaladim nafaka alamiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 16-11-2012, 12:17   #1
Ebru San

Varsayılan Protokol Imzaladim nafaka alamiyorum

2008 yilinda esimden anlasmali bosandim.Dava sonucu müsterek cocugumuzu eski esim kanunda belirtilen tarihlerde görme hakkina, bende 150,00 Tl istirak nafakasi alma hakkini kazandim. 3 ay nafaka ödedi ama sonra ödemedi.6 ay sonra da eski esim nafakayi ödeyemeyecegine dair nafaka indirim davasi acti. dava sürerken ben yeniden evlendim ve yurtdisina gitmek zorunda kaldim. kizimla beraber yurtdisinda ikamet etmem icin ( kizim icin ) muvafakatnameye ihtiyacim vardi. eski esim beni telefonda tehdit etti. eger nafakadan vazgecersen kizi yurtdisina cikarman icin sana muvafakatname veririm dedi bende o sartlarda kabul ettim. eski esim noterden muvafakatname verdi yurtdisinda ikamet edebilir diye bende a4 kagida imza attim nafaka istemedigime dair. sonrasinda hep kulaktan dolma bilgilerle yurtdisinda yasamak icin muvafakatnameye ihtiyacimin olmadigini ( velayeti bende ) nafakadan vazgecemeyecegimi geriye dönük birikmis nafaka hakkim oldugunu ve ileriye dönük nafaka arttirma davasi acabilecegim gibi seyler ögrendim. bu durumda haklarim nedir birikmis ve ileriye dönük nafaka talep edebilirmiyim bilgilendiriseniz sevinirim.
Old 16-11-2012, 12:44   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ebru San
2008 yilinda esimden anlasmali bosandim.Dava sonucu müsterek cocugumuzu eski esim kanunda belirtilen tarihlerde görme hakkina, bende 150,00 Tl istirak nafakasi alma hakkini kazandim. 3 ay nafaka ödedi ama sonra ödemedi.6 ay sonra da eski esim nafakayi ödeyemeyecegine dair nafaka indirim davasi acti. dava sürerken ben yeniden evlendim ve yurtdisina gitmek zorunda kaldim. kizimla beraber yurtdisinda ikamet etmem icin ( kizim icin ) muvafakatnameye ihtiyacim vardi. eski esim beni telefonda tehdit etti. eger nafakadan vazgecersen kizi yurtdisina cikarman icin sana muvafakatname veririm dedi bende o sartlarda kabul ettim. eski esim noterden muvafakatname verdi yurtdisinda ikamet edebilir diye bende a4 kagida imza attim nafaka istemedigime dair. sonrasinda hep kulaktan dolma bilgilerle yurtdisinda yasamak icin muvafakatnameye ihtiyacimin olmadigini ( velayeti bende ) nafakadan vazgecemeyecegimi geriye dönük birikmis nafaka hakkim oldugunu ve ileriye dönük nafaka arttirma davasi acabilecegim gibi seyler ögrendim. bu durumda haklarim nedir birikmis ve ileriye dönük nafaka talep edebilirmiyim bilgilendiriseniz sevinirim.

İştirak nafakasında "İleriye yönelik olarak" feragat geçersizdir.A4 kağıdına ne yazıldığını bilememekle beraber birikmiş nafakayı "aldığınıza" "feragat ettiğinize" dair veya bu anlama gelecek şeyler yazdıysanız geçerlidir.

Hukuki sorunlarınızda mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız. Aksi takdirde yaşadığınız sorun gibi hak kaybına uğrarsınız.
Old 16-11-2012, 15:34   #3
Konuk

Varsayılan Imzaladigim Protokol

SAYIN SUAT ERGIN;
sorumu yanitladiginiz icin ve bu kadar hizli oldugu icin cok tesekkür ederimbosanma davasi icinde bulunan ve daha önceden de yine taraflar arasinda yapilan bosanma protokolünün nafaka ödeme sikkinin ortadan kalkmasi konusunda anlasmaya varilmistir. bu tarihten itibaren nafaka ve tazminat ödenmeyecek. taraflar bu konuda anlastiklarini herhangi bir hukuki ve cezai yola basvurmayacaklarini kabul ve taahhüt eder.

bu protokol hicbir mahkeme merciine ve resmi kuruma verilmemis kullanilmamis. bu protokol ve muvafakatnamenin tarihi ayni acaba tehtit unsuru oldugu anlasilir mi?
Old 17-11-2012, 15:24   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
SAYIN SUAT ERGIN;
sorumu yanitladiginiz icin ve bu kadar hizli oldugu icin cok tesekkür ederimbosanma davasi icinde bulunan ve daha önceden de yine taraflar arasinda yapilan bosanma protokolünün nafaka ödeme sikkinin ortadan kalkmasi konusunda anlasmaya varilmistir. bu tarihten itibaren nafaka ve tazminat ödenmeyecek. taraflar bu konuda anlastiklarini herhangi bir hukuki ve cezai yola basvurmayacaklarini kabul ve taahhüt eder.

bu protokol hicbir mahkeme merciine ve resmi kuruma verilmemis kullanilmamis. bu protokol ve muvafakatnamenin tarihi ayni acaba tehtit unsuru oldugu anlasilir mi?

"Tehdit unsurunun" kanıtlanması zor olmasına rağmen iki belgedeki tarihlerin aynı olması nedeniyle, şansınızı deneyebilirsiniz.

Protokolün şimdiye kadar kullanılmamış olması, onu geçersiz kılmaz. Siz birikmiş nafaka bakımından icra takibi yaptığınızda kullanılabilir. İşte o zaman yukarıda yazdığım savunmayı kullanabilirsiniz. Yani tutacağınız avukat meslektaşım kullanırsa daha iyi olur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi