Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bakım nafakası hakkında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2010, 21:33   #1
dinçaslan

Varsayılan bakım nafakası hakkında

10 yıldan bu yana babam evin gereksinimlerini karşılamamakta emekli maaşı kira gelirlerini kendisi hesap vermeden harcamakta gıda yakacak elektrik su, hatta anneme evlilikleri boyunca giysi ayakkabı bile almamıştır;öğrenci abimede aynı şekilde herhangi bir maddi katkısı yoktur olmamıştır, anneme teyzem almıştır hep, durumumuzda iyi olduğu halde;
Dosta düşmana karşı sustuk bu zamana dek bende memur oldum annemi yanıma aldım babam telefonu değiştirmiş içindeki mesajlardan anladığımız birisi ile beraber meğer ona yardım yapıyormuş şimdi o yıllarca beylik sürerken annemin hala bizim için susmuş olmasından ve susacak olmasından nemalanıyor.
Bu sebepten boşanmadan nafaka bağlanması anneme söz konusu olurmu bu konuda benim teyzemin abimin şahitliği ve gönderilen kısa mesajlar geçerli olurmu .saygılarımla
Old 24-01-2010, 21:53   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası olmaksızın nafaka davası elbette ki açılabilir.Bu davada ayrı yaşamakta haklılığını kanıtlayan anneniz için ,ihtiyaçlar va tarafların mali durumları dikkate alınarak nafaka kararı verilebilecektir.

Aile üyelerinin tanık olmasına engel bir durum yoktur.

Dsyaya delillerin bildiriminde ve her aşamada br avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurulabilir.
Old 24-01-2010, 21:59   #3
üye8180

Sayın konuk, annenizin, babanıza karşı nafaka davası açma hakkı bulunmaktadır. Nafaka davası, boşanma talep edilmeksizin, müstakil olarak açılabilecek bir dava türüdür. Bu davada anneniz, babanızla ayrı yaşamakta haklı olduğunu ispat etmelidir. İspat bakımından tanık beyanlarından yararlanılabilir. Çocukların, yakın akrabaların tanıklık yapmalarına engel hal bulunmamaktadır. Davacı anneniz, babanıza ait telefon hattının, geçmişe yönelik arama, sms kayıtlarının ilgili kurumdan istenilmesini talep edebilir. Başkasına ait sim karttaki sms içeriklerini, sizlerin doğrudan mahkemeye sunmanız, Türk Ceza Kanunu ilgili hükümler çerçevesinde sorumluluk doğurabilir.

Hak kayıplarına uğramamak için doğrudan avukat yardımı alınız. Yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, annenize ücretsiz avukat tayin edilmesini talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Old 25-01-2010, 20:46   #4
Dinçaslan

ilginize ve vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için minnettarım; bu arada babam telefonu değiştirmiş eski telefonunu bize verdi telefona kaydetmiş sms leri yoksa sim kart yada vb şekilde biz ulaşmadık zaten aklımızın ucundanda geçmezdi böyle birşeyler yapacağı...
Bugün bir avukat hanımla görüştüm babamla annemin müşterek evleri olduğunu babamın emekli maaşı ve kira geliri olduğunu belirttim; vekalet alıp annemle de görüştükten sonra ikamet ettiğimiz yerden hemen dava açabiliriz dedi ve telefondaki sms leri silmeyin dursun lazım olur dedi ..
Saygılar herşey için sağolun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi