Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Uzaklaştırma kararını bozabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2013, 09:19   #1
Konuk

Önemli Uzaklaştırma kararını bozabilir mi?

Biz şuan eşimle ayrı yaşıyoruz.1 yaşında da oğlum var.Şiddet ve tehditten dolayı 3 ay boyunca uzaklaştırma kararı alındı.Çoçuğa ve bana yaklaşamayacak.Polis olduğundan silahınada el konuldu. Sorularım şunlar:
1-Bu kararı bozma yetkisi varmı?Karar 21 haziranda çıktı. İtiraz etseydi şimdiye kadar sonuçlanırmıydı?
2-Beni iletişim araçları ile rahatsız etmeyecek diye karar çıktı fakat sürekli beni arıyor? bunun için ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 16-07-2013, 19:10   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz ilgili kararın kendisine bildirilmesinden itibaren iki hafta içinde itiraz hakkını kullanabilir. Aşağıda madde 9 bu itiraz üzerine uygulanacak usulü anlatmaktadır.

Kişi tedbir kararlarından haberdar olduğu halde (Karar kendisine okunmuşsa veya adresine yazılı olarak bildirilmişse) eylemlerine devam ediyorsa, AİLE MAHKEMESİNE durumu bildirmek gerekir. Hakim gerekli cezayı tayin edecektir. Zorlama hapsine karar verilebilmesi için şiddet uygulayana, tedbir kararına aykırı davranması halinde hakkında zorlama hapsi uygulanacağına dair ihtarın da yer aldığı tedbir kararının tefhim veya tebliğ edilmiş olması gerekir. Aşağıda madde 13 kararların ihlali halini düzenlemektedir.

İtiraz
MADDE 9. (1) Bu Kanun hükümlerine göre verilen kararlara karşı tefhim veya tebliğ tarihinden itibaren iki hafta içinde ilgililer tarafından aile mahkemesine itiraz edilebilir.

(2) Hâkim tarafından verilen tedbir kararlarına itiraz üzerine dosya, o yerde aile mahkemesinin birden fazla dairesinin bulunması hâlinde, numara olarak kendisini izleyen daireye, son numaralı daire için birinci daireye, o yerde aile mahkemesinin tek dairesi bulunması hâlinde asliye hukuk mahkemesine, aile mahkemesi hâkimi ile asliye hukuk mahkemesi hâkiminin aynı hâkim olması hâlinde ise en yakın asliye hukuk mahkemesine gecikmeksizin gönderilir.

(3) İtiraz mercii kararını bir hafta içinde verir. İtiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

Tedbir kararlarına aykırılık
MADDE 13. (1) Bu Kanun hükümlerine göre hakkında tedbir kararı verilen şiddet uygulayan, bu kararın gereklerine aykırı hareket etmesi hâlinde, fiili bir suç oluştursa bile ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığın ağırlığına göre hâkim kararıyla üç günden on güne kadar zorlama hapsine tabi tutulur.

(2) Tedbir kararının gereklerine aykırılığın her tekrarında, ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığın ağırlığına göre zorlama hapsinin süresi onbeş günden otuz güne kadardır. Ancak zorlama hapsinin toplam süresi altı ayı geçemez.

(3) Zorlama hapsine ilişkin kararlar, Cumhuriyet başsavcılığınca yerine getirilir. Bu kararlar Bakanlığın ilgili il ve ilçe müdürlüklerine bildirilir.

Sayın Katılımcı,

Dosyanızda kararların ilgilisine tebliğ edilip edilmediği ve takibi açısından bir avukattan doğrudan yardım almanız sizi hak kaybından ve zarardan korur.

Saygılarımla
Old 19-07-2013, 11:58   #3
Konuk

Önemli

Eşim telefonla sürekli rahatsız ediyor. Ben teline cevap vermiyorum.
1-Şikayet etsem kesin zorlama hapsi verilir mi?(Çıkan uzaklaştırma kararında da aykırı davranıldığında sizin belirttiğiniz gibi yazıyor.)
2-Uzaklaştırma kararı bitiminde (eylül ayında bitiyor)hale beni rahatsız ediyor desem geç kalınmış daha önce haber verseydiniz denilip karar uzatmama durumu olur mu? yoksa derhal şikayet başvurusunda bulunmalımıyım? nasıl bir yol izlemeliyim
Old 19-07-2013, 12:19   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Öncelikle tedbir kararının eşinize tebliğ edilip edilmediğine bakılmalıdır.

Tebliğ varsa cezalandırılması için kararı veren aile mahkemesine bildirimde bulanabilirsiniz.

Ayrıca tedbir süresinin bitmesinden önce mahkemeye başvurarak "uzatılmasını" isteyebilirsiniz.

Avukat talep edin.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi