Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve 9 aylık bebeğin velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 29-12-2012, 23:22   #1
derya07

Varsayılan boşanma ve 9 aylık bebeğin velayet

eşim avukat hem beni aldatıyor (hamileliğimin 4-7 arası yani üç ay terkedip onunla yaşadı) hem boşanma sebebi bu kadın değil diyor beni istemiyormuş bir de hem sus otur. Çocuk için eve geliyorum diyor. Evi terkettikten sonra döndüğünde kesin bitti dedi üstünden 14 ay geçti ama bitmemiş, hep görüşmüşler, kıza yanlışlıkla atacağı smsi bana gönderdi, eve gelmediği dönemlerde kızla çekildiği resimleri face te herkese açık olarak yayınladı, ben onları kopyaladım delil olarak mevcut. kızın ailesini aradım, onlarda evli adamı istemeyiz dediler. kız da bana dünyanın hakaretlerini saydı onun gönderdiği smslerde mevcut. Biz 14 yıldır beraberiz ama 5 yıldır evliyiz. Dayak hakaret küfür aşağılama mevcut. Bebeğim 9 aylık şimdiden çocuğun önünde annen deli vs demeye başladı. Velayeti kendi alacakmış ama bebeğe ben bakabilirmişim, kendisi rus bakıcı da tutabilirmiş.Araba almıştı onu benim adıma yaptı, velayetten dolayı çekişmeli boşanma açmayı düşünüyorum. Arabayı almaya hakkı varmı çocuk için 1000, kendim için 500 tl nafaka istemeyi düşünüyorum, çünkü bebeği emziriyorum çalışamam, kendisinin yanında sigortalı gösteriyor. Sana kuruş vermem seni süründürecem niye kızın ailesini aradın diyor. Kendisi psikopat jiletçi yani tüm kolları jilet izleriyle dolu. eve gelmediği dönemde adliyede kendisine küfür ettiğim için boşanma davası açmıştı ben vazgeçtim ama savcılığa ailem ve beni tehdit ettiği için şikayette bulunmuştum, çok kızdı onun için şikayetimi geri aldım ama savcı yine kendisini çağırmış. Gerçekten çocuğun velayetini bu durumda alır mı, araba ve nafakanın durumu, uzaklaştırma, koruma talebi için bilgi vermenizi rica ediyorum, teşekkürler.
Old 30-12-2012, 22:38   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Velayeti kendi alacakmış ama bebeğe ben bakabilirmişim, kendisi rus bakıcı da tutabilirmiş.

9 aylık bebeğin velayetinin anneye verilmesi beklenir.Bence endişe etmenizi gerektiren bir durum söz konusu değil.Eşinizin bakıcıya verecek parası varsa nafaka için de parası var demektir.

Alıntı:
Araba almıştı onu benim adıma yaptı, velayetten dolayı çekişmeli boşanma açmayı düşünüyorum. Arabayı almaya hakkı varmı

Araba sizina adınıza kalmaya devam eder fakat boşanma kararı verilip kesinleştikten sonra eşiniz mal rejimi tasfiye davası açabilir.

Bu durumda arabanın tarafınıza bağış yapıldığı savunmasını yapabilirsiniz.Çunkü ödeyemeyeceğinizi bildiği halde arabayı size almış ise öncelikle bunun bağış olduğu düşünülmelidir.

Alıntı:
çocuk için 1000, kendim için 500 tl nafaka istemeyi düşünüyorum, çünkü bebeği emziriyorum çalışamam,

Boşanma davası açıldığında hakim dava süresince gerekli önlemleri almak durumudnadır.Evin geçimi ev ve eşyanın taraflardan birine tahsisi ve geçici velayet konusunda gecikmeksizin karar alınır.

Hakim dosya içindeki delil durumuna göre karar verecektir.Dava açılırken karşı tarafın gerçek gelirine ilişkin geniş bilgi ve belge sunmanız nafaka miktarında dikkate alınacaktır.Nafaka konusunda karşı tarafın söylediklerinin hakimi bağlayıcı etkisi bulunmamaktadır.

Yine boşanma davası içinde veya ayrıca şiddetten korunma ve önleme için karar verilmesini isteyebilirsiniz.Karara uyulmaması durumunda üç günden on güne kadar zorlama hapsi kararı verilir.

Alıntı:
savcılığa ailem ve beni tehdit ettiği için şikayette bulunmuştum, çok kızdı onun için şikayetimi geri aldım ama savcı yine kendisini çağırmış. Gerçekten çocuğun velayetini bu durumda alır mı, araba ve nafakanın durumu, uzaklaştırma, koruma talebi için bilgi vermenizi rica ediyorum,

Bu olayla ilgili delillerinizi de dosyanıza bildirebilirsiniz. Değerlendirmeyi hakim yapacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi