Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

acilen tapuya tedbir koymak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2010, 17:24   #1
Konuk

Acil acilen tapuya tedbir koymak

lütfen çok acil yardımınızı bekliyorum.birkaç gündür sitedeki konuları okuyorum ve her yanıtın altında maddi zorluk varsa adli yardım ve destek almamızı yonlendiriliyoruz.bende aynen böyle yaptım,boşanma davası için yardım ve destek almak için başvurdum,yanlız verilen randevu 1 ay sonra gerçekleşecek bir avukat tayin edilene kadar ortalama 1,5 ay geçebilir,yanlız bu arada eşim üzerindeki malları hepsi satıp veya devredebilir.bunu önlemek için nasıl tedbir koydurtabilirim?eşim,tapuları evde değil başka bir yerde saklıyor,hiçbir şekilde tapularının fotokopilerine ulaşamam.nasıl bir yol izlemem gerek?(16 senedir evliyiz,2 çocuğumuz var,evler 2002'den sonra alındı)
saygılarım ile,çok teşekkürler
Old 18-02-2010, 17:46   #2
üye8180

Sayın Konuk, yerleşim yeri aile mahkemesine müracaat ederek, eşinizin taşınmazlar üzerinde tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını tedbiren talep edebilirsiniz. Tapuların fotokopilerine ulaşamasanız dahi,taşınmazların hangi il-ilçe tapu müdürlüğünde kayıtlı olduğunu bildirirseniz, buraya müzekkere yazılacaktır. Dayanak yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur.

Türk Medeni Kanunu 199. madde: Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, resen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.
Old 18-02-2010, 21:21   #3
avukatselvi

Sayın konuk,
Sayın Meslektaşımın cevabına ek olarak:
Mahkemeye yapacağınız tedbir talepli başvuruda, gayrımenkullerin il-ilçe.. adres bilgileri dahi elinizde yoksa, eşinizin kimlik bilgilerini Mahkemeye sunmanızda fayda bulunmaktadır. Mahkeme, talebinizi kabul ederse, verdiğiniz kimlik bilgileri doğrultusunda, adına kayıtlı gayrımenkuller tespit edilebilecek ve üzerine 3. kişilere devri önleyici tedbir konulabilecektir.

Avukat desteğinden yararlanmak üzere başvurunuz bulunduğunu belirmişsiniz. İlgili Baro adli yardım bürosuna, gayrımenkuller üzerine tedbir konulmasına dair isteğinizi de belirtmeniz halinde, büro size bu konuda da hukuki yardımda bulunacaktır.
Saygılarımla.
Old 19-02-2010, 09:10   #4
Konuk

verdiğiniz bilgileri icin çok teşekür ederim,pazartesi günü ilk yapacağım iş,bulundum ilçedeki adliyeye gitmek olacak.tekrar teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi