Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 22-01-2011, 15:26   #421
Av.Cengiz Aladağ

Sevgili dostum Av.Suat Duman'ın yeni kitabı çıktı: Müruruzaman Cinayetleri.
Ayrıntılı bilgi için: http://www.kaviskitap.com/MururuzamanCinayetleri.htm
Old 22-01-2011, 19:47   #422
Ebru Demirci

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Bu zamana kadar hiç Grange okumamıştım ve bu denli satmasının esbabı mucibesini öğrenmek için Ölü Ruhlar Ormanı'nı aldım elime. Hayatında okuduğun en kötü kitap hangisiydi diye sorsalar cevabım duraksamadan Ölü Ruhlar Ormanı olur. Beni o kadar boğdu ki kitabı bitirene kadar sıkıntıdan patladım, söylenip durdum. Kitap elimde süründü, o otobüs, bu vapur, o il, bu ilçe gezindi benimle fakat ne yaptım ne ettim bir görev bilinci ile kitabı bitirdim. İlk tecrübe kötü olunca, bir daha Grange okuyacağımı sanmıyorum. Benim kişisel düşüncem, kitabın konusu ilginç olsun diye çok zorlama bir şey çıkmış ortaya. Edebi yönü zaten sıfır. Yalnız çevirisi çok iyiydi, benim için en dikkat çekici yanı buydu.

Bir de Kızıl Nehirler'i okuyun derim. Fikrinizin değişeceğini garanti edebilirim. Müthiş bir kurgudur ve Dan Brown romanlarını hatırlatır.
Old 24-01-2011, 08:57   #423
kordelya

Antionus ve Kleopataro-Sonunda bitti çok şükür okurken kitabın arkasındaki sözlüğe bakmaktan fenalıklar gelse de eğer tarih seviyorsanız okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap. Biraz uzun ama ben gerçekten beğendim.

Prenses Gelin-Henüz başladım, umarım beğenir ve tavsiye ederim.
Old 24-01-2011, 15:42   #424
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Ebru Demirci
Bir de Kızıl Nehirler'i okuyun derim. Fikrinizin değişeceğini garanti edebilirim. Müthiş bir kurgudur ve Dan Brown romanlarını hatırlatır.

Öneri için teşekkür ederim. Önyargılarımı kırabilirsem mutlaka okuyacağım fakat önce psikolojik açıdan kendimi hazırlamam lazım. Maalesef çok ciddi şekilde önyargı edindim. (Kızıl Nehirler'in filmini izlemiştim yıllar önce, kitabı okuyanlar filminin çok kötü olduğunu söylemişti ve evet film gerçekten çok kötüydü!)
Old 03-02-2011, 22:44   #425
Av.H.Sancar KARACA

Düşüş- Lauren KATE
İnsan neyse de, meleğe de aşık olunur mu?
Evet sürükleyici,ama...

Avukat- Mark GİMENEZ
Epsilon'dan başka bir kitap. Ben çok sevdim.
Old 04-02-2011, 08:40   #426
kordelya

Prenses Gelin-Kitap akıcı ve güzeldi, aynı zamanda filmi de çekilmiş. Ama oldukça eski bir film. Kitabı okumanızı tavsiye ederim, ama filmi henüz bende izlemedim
Old 04-02-2011, 09:05   #427
NurTuna

"Romeo ve Juliet"i yeniden okudum, bir de "İnsan Ne İle Yaşar"
Old 13-02-2011, 01:43   #428
hülya-hukuk-

Don Juan'ı okudum ve alışık olmadığımız ölçü şeklinde,çeviri olmasına rağmen çok etkileyici bir kitap.Yine aynı isimle,kitabın filminde de başrolde Johnny Deep oynamıştı.
Old 11-03-2011, 09:19   #430
kezzy

Paulo Coelho' nun son kitabı Elif'i okudum bir çırpıda okunabilecek akıcı bir kitap muhakkak okumanızı tavsiye ederim
Old 12-03-2011, 15:25   #431
prometheus

aziz nesin-tek yol...paşazadenin hüzünlü öyküsü diyeyim,gerisi okuyanlara kalsın..şuan okuduğum kitap ise Türkiyede geri kalmışlığın tarihi-ismail cem..
Old 12-03-2011, 15:28   #432
prometheus

http://www.kaviskitap.com/MururuzamanCinayetleri.htm
Ne kadar cahilim...Suat duman beyi hiç duymaıştım.En yakın zamanda okuyacağım
Old 26-03-2011, 07:18   #433
Av.H.Sancar KARACA

Tek Kişilik Ölüm- Vedat TÜRKALİ (Everest Cep)
Okuduğum - aynı basımın öteki yüzündeki - ilk kitabında anılarını yazmıştı eski tüfek. Kitabın adı gibi içeriğinı da yadırgadım yer yer. Ve çok uç geldi.
Bu farklı. Özeleştiri, mukayese. Aynı dünyada farklı konumda. İçeriden dışarıya bir sesleniş . Haberdar olmadığımız ve zamanında öğrensek hoşlanmayacağımız şeyler. Finali müthiş...
Old 31-03-2011, 08:21   #434
avsevalberber

Canan TAN İZ. En son okuduğum kitap. Kahramanının Avukat olması özellikle ilgimi çekmişti. Ancak kitapta bu yönden ziyade sosyal ilişkilerde duygusal geri dönüşler ve iç hesaplaşmalar daha ayrıntılı.İnsanı sıkmayan akıcı ve okunabilir bir kitap. Bir alıntı " Minicik çocuk ellerimi avucunun içine hapsettiğinde,
yüreğim yüreğinde eriyordu babacığım.
Parmaklarım büyüdü diye mi tutmuyorsun artık ellerimi? Keşke hep küçük kalsalardı..."
Old 31-03-2011, 11:07   #435
enigma88

Olumlu

Judi Picault'un "Abra Kadabra" adlı kitabını okudum. Bu yazarı içtenlikle tavsiye ediyorum. yazarın "Kız Kardeşim İçin", "Yapboz", "Cam Çocuk" adlı kitaplarını daha önce okumuştum. Kitaplarındaki karakterlerinde hep bir hukukçu,hikayede de hep bir yargılama oluyor. Mahkeme atmosferini o kadar güzel yansıtıyor ki siz o salonda savunma yapan avukat, savcı veya karar veren hakim gibi hissediyorsunuz. Bir yandan da çok duygusal konuları işlediğinden okurken kalbiniz burulurken aynı zamanda hukuk ve vicdan muhasebesi yaparken buluyorsunuz kendinizi.
Kısacası Judi Picault kitapları anlatılmaz; (soluk soluğa) okunur.
Old 12-04-2011, 15:14   #436
Av.Duygu Işık Behrem

Ursula K. Le Guin - Lavinia

Le Guin, hayatımda beni etkilemiş ender yazarlardandır. Bu kitabı, şimdiye kadar alıştığımız hikayelerinden biraz daha farklı. Kitaptaki hikaye, mekan ve karakterler Vergilius'un epik şiiri Aeneas'ın son altı cildine dayanıyor.(Sonsözden...)

Lavinia, şairinin sesinde ve hayalinde hapsolmuş bir kadın, tarihteki ve şiirdeki rolü küçücük o nedenle Le GuiN, Lavinia'yı alıp koca bir romanın ana karakteri yapıyor ve hem Lavinia'ya hem de yaratıcısı Vergilius'a hakkını bahşediyor.

Zaten kitabın son sözünde Ursula Le Guin diyor ki:

"Vergilius'un şiiri o kadar nağmelidir, güzelliği sözcüklerin ses ve düzenine öyle işlemiştir ki şiir aslında çevrilemez niteliktedir... Beni şiirden bazı sahneleri, bazı ipuçlarını, bazı işaretleri alıp bunları bir roman haline getirmeye sevk eden de bu oldu, aslıyla kıyaslanamayacak ama en azından aslına sadık olma niyetini taşıyan bir roman. Yazdığım hikaye her şeyden çok, şaire olan minnet borcumdur, ona sunduğum sevgimdir."

Yine son sözde:

"Latince, ortaçağla birlikte, edebiyat aracılığıyla son derece canlı, faal ve etkili bir dil olmuştu. Ama artık öyle değil. Son yüzyıl boyunca Latince öğrenimi ile öğretimi yok olmaya ve bir akademik uzmanlık dalı haline gelmeye başladı. Dolayısıyla, dilinin gerçek anlamda ölümüyle birlikte Vergilius'un sesi sonunda susmuş olacak. Bu çok acı bir şey, Vergilius dünyanın en büyük şairlerinden biri çünkü." şeklinde anlatıyor hislerini.

Ben kitabı beğendim çünkü ne zaman bir Le Guin kitabı okusam aynı hislerle kitaba hapsoluyorum. Dış dünyadan uzaklaşıyorum sanki, bağlarım kopuyor, kendimi hikayenin içinde buluyorum; bir karakter veya en basitinden bir izleyici olarak.
Old 27-04-2011, 10:06   #437
joy

jose Mauro De Vasconcelos - ŞEKER PORTAKALI,bir oturuşta okudum,ağladım içlendim, ne güzeldi...
Old 04-05-2011, 07:59   #438
kordelya

Alıntı:
Yazan joy
jose Mauro De Vasconcelos - ŞEKER PORTAKALI,bir oturuşta okudum,ağladım içlendim, ne güzeldi...

Siz bu kitabı yazınca bende yıllaaarr öncesine döndüm, uzun zaman oluyor şeker portakalı'nı okuyalı harika bir kitaptı. bende tekrar okumaya karar verdim, anımsattığınız için teşekkür ederim.
Old 04-05-2011, 10:04   #439
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan av-ufuk
İstanbul Hatırası / Ahmet Ümit
Cinayet anlatırken Türk siyasetini ve sosyal örgüsünü romana mükemmel giydirdiğini düşündüğüm Ahmet Ümit'in son kitabı diğerlerinden farklı.
Bu defa İstanbul tarihi ilk kuruluşundan bu yana notlar halinde verilmiş.
Çok doyurucu gelmedi. Dedektiflik arıyorsanız güzel.
Saygılarımla,

Ben de Ahmet Ümit'in İstanbul Hatırası'nı henüz okuyabildim. Yıllar önce "Sis ve Gece"sini okumuş ve pek beğenmemiştim. İstanbul Hatırası'nı ancak Sis ve Gece ile kıyaslayabiliyorum çünkü yazara ilişkin deneyimim bundan ibaret. Bu kıyasta İstanbul Hatırası çok daha iyi. Ancak Sn. ufuk'un da söylediği gibi İstanbul Hatırası çok da doyurucu bir kitap değil.

Ahmet Ümit'in dilini akıcı buluyorum ve kendisini bu yönden beğeniyorum. (Yalnız gören de beni edebiyat eleştirmeni sanacak, Ahmet Ümit beni çok beğeniyor da ben onu beğenmiyorum! ) Bir de aralara kulakta hoş tınısı olan ve unutulmuş kelimeleri serpiştirmesi çok hoşuma gidiyor.

İstanbul Hatırası'ndan bu konuda hatırımda kalan kelimeler "hercümerç", "lenduha" ve "lisanımünasip" oldu. (Bir şey daha vardı ama hatırlayamıyorum.) Kitap, dedektiflik anlamında fena sayılmaz fakat iyi polisiyeyi bilenlere yavan gelecektir. Bir çok nokta atlanmış, anlamsız kalmış. (Mesela polis ekibimiz, ileride işlenecek bir cinayette maktülün bırakılacağı yer yönünden bir kaç bölgeden şüpheleniyor fakat sadece tekine izleme için ekip gönderiyor; madem şüpheleniyorsun bütün şüpheli bölgelere ekip gönder değil mi!? Gerçi gönderse kitap 50 sayfada bitecek. Maktül de ekip gönderilmeyen yere bırakılıyor. Böylece katiller uzunca süre yakalanamıyor. Fakat bu yönündeki saçmalık okurken beni çok rahatsız etti.)

Cinayetleri, kısa tarih notları ve İstanbul ile harmanlaması hoşuma gitti. Sonuç olarak okuduğum için pişman olmadığım bir kitap. Ahmet Ümit'in emeğine sağlık.
Old 04-05-2011, 10:19   #440
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Ben de Ahmet Ümit'in İstanbul Hatırası'nı henüz okuyabildim. Yıllar önce "Sis ve Gece"sini okumuş ve pek beğenmemiştim. İstanbul Hatırası'nı ancak Sis ve Gece ile kıyaslayabiliyorum çünkü yazara ilişkin deneyimim bundan ibaret. Bu kıyasta İstanbul Hatırası çok daha iyi. Ancak Sn. ufuk'un da söylediği gibi İstanbul Hatırası çok da doyurucu bir kitap değil.

Ahmet Ümit'in dilini akıcı buluyorum ve kendisini bu yönden beğeniyorum. (Yalnız gören de beni edebiyat eleştirmeni sanacak, Ahmet Ümit beni çok beğeniyor da ben onu beğenmiyorum! ) Bir de aralara kulakta hoş tınısı olan ve unutulmuş kelimeleri serpiştirmesi çok hoşuma gidiyor.

İstanbul Hatırası'ndan bu konuda hatırımda kalan kelimeler "hercümerç", "lenduha" ve "lisanımünasip" oldu. (Bir şey daha vardı ama hatırlayamıyorum.) Kitap, dedektiflik anlamında fena sayılmaz fakat iyi polisiyeyi bilenlere yavan gelecektir. Bir çok nokta atlanmış, anlamsız kalmış. (Mesela polis ekibimiz, ileride işlenecek bir cinayette maktülün bırakılacağı yer yönünden bir kaç bölgeden şüpheleniyor fakat sadece tekine izleme için ekip gönderiyor; madem şüpheleniyorsun bütün şüpheli bölgelere ekip gönder değil mi!? Gerçi gönderse kitap 50 sayfada bitecek. Maktül de ekip gönderilmeyen yere bırakılıyor. Böylece katiller uzunca süre yakalanamıyor. Fakat bu yönündeki saçmalık okurken beni çok rahatsız etti.)

Cinayetleri, kısa tarih notları ve İstanbul ile harmanlaması hoşuma gitti. Sonuç olarak okuduğum için pişman olmadığım bir kitap. Ahmet Ümit'in emeğine sağlık.

O zaman sıra en iyi kitabı Patasana'ya gelmiş.
Old 04-05-2011, 10:31   #441
Av. Ali YILMAZKARA

Jean Christopher Grange - Koloni (Okumadığım sadece son Kitabı kaldı sıra onda Ölü Ruhlar Ormanı)
Old 04-05-2011, 10:37   #442
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
O zaman sıra en iyi kitabı Patasana'ya gelmiş.

"Patasana" ve "Kukla" müthiş..
Old 04-05-2011, 21:58   #443
Gülümse

Neil Gaiman- Yokyer

Gerçekten ilginç bir kitap... Bitirir bitirmez yorumlarınla buradayım...
Old 09-05-2011, 08:36   #444
kordelya

Fısıltı
Kurgusu ve anlatımı gerçekten etkileyiciydi, fantastik kitap sevenlere tavsiye ederim.
Old 09-05-2011, 09:35   #445
kezzy

Alıntı:
Yazan kordelya
Fısıltı
Kurgusu ve anlatımı gerçekten etkileyiciydi, fantastik kitap sevenlere tavsiye ederim.

ben de şuan fısıltı' yı okuyorum
Old 10-05-2011, 10:48   #446
kordelya

Alıntı:
Yazan kezzy
ben de şuan fısıltı' yı okuyorum

Okuduktan sonra yorumlarınızı paylaşır mısınız, bakalım siz de benim kadar beğenmiş olacak mısınız?
Old 10-05-2011, 11:01   #447
Av. Gülgün

Son bitirdiğim kitap Zülfü Livaneli'nin "Son Ada"sı.

Arka kapata yer alan satırlar şöyle: Livaneli’den alegorik ve sarsıcı bir roman…Darbeci bir başkan, emeklilik yıllarını geçirmek üzere, herkesin her şeyiyle hoşnut olduğu cennet bir adaya yerleşir. Başkan, ruhuna dek işlemiş olan yıkıcılık potansiyelini, geçmiş politik gücünden de yararlanarak kullanmaya kararlıdır. Bu doğrultuda tüm adayı etkileyecek müdahalelere girişir. Önceleri sıradan görünen bu müdahaleler, sonunda düşmanı düşmana kırdırmaya dek varacaktır. Başta martılar olmak üzere, ada halkı dahil tüm canlılar Başkan’ın acımasızlığından payını alacaktır. Bu arada durdurulamaz görünen bu gidişe direnen bazı sesler de vardır…Livaneli Son Ada’da, düşsel bir ülkede yaşanan aslında hepimizin aşina olduğu olayları alegorik bir anlatımla verirken, politik ve kişisel ihtiraslarla topluma ve doğaya müdahalelerin sonuçlarını da gözler önüne seriyor.
Old 12-05-2011, 08:27   #448
Refya

http://www.birazoku.com/isigin-savascisinin-elkitabi/
Işığın Savaşçısının El Kitabı
henüz bitirmedim ama harika bir felsefe kitabı...
Old 12-05-2011, 08:38   #449
kezzy

Alıntı:
Yazan kordelya
Okuduktan sonra yorumlarınızı paylaşır mısınız, bakalım siz de benim kadar beğenmiş olacak mısınız?

nihayet bitirdim, güzel akıcı ve dediğiniz gibi fantastik kitap sevenler için ideal bir kitap
Old 12-05-2011, 16:50   #450
Av.H.Sancar KARACA

Çankaya . Falih Rıfkı ATAY
Şimdiye kadar okumadığım için kendime kızıyordum. Şimdi daha çok kızıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi