Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma/Yetkili Mahkeme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2012, 19:28   #1
Konuk destan

Varsayılan Boşanma/Yetkili Mahkeme

hayırlı akşamlar. eşim birlikte yaşadığımı evi 2009 yılında terk etti başka bir bayan için. onunla yaşıyor ve boşanma mahkemesi açtı onunla yaşadığını ispatlarla mahkeme biliyor resimler verdik ve onun şahitleride boşanması için 8 yıldır ayrılar diye yalan tanıklk yaptılar. fakat başka kadınla yaşadığınıda ifade ettiler. yani evi terk edip giden ve aldatan eşimdir. buna rağmen 8 yıldır ayrılar diyerek bizi boşayabilirlermi ben boşanmayı red ediyorum. haksız taraf eşimdir ayrıca ona ev verdim diyerek boşamaya çalışıyor evi ben hipotekli halde mahkemeden kurtararak aldım elimde ödediğim makbuzlar mevcuttur. onun borçları yüzünden hipotekliydi ve ben ödedim buna rağmen hiçbirşey vermeden boşamaya çalışıyor evide kendisinin verdiğini iddia ediyor. bu şekilde boşayabilirmi ayrıca mahkeme davası yeni kanunla ikinci davayı açan kişi tarafına alabilirmiş bu doğrumu çünkü ilk dvayı açan eşim ve onun tarafına mahkeme alındı.
Old 18-02-2012, 23:37   #2
Av.Ferahfeza

Sayın Konuk,
Yazdıklarınıza göre çekişmeli bir boşanma davası sözkonusu. Boşanma davasının yasada sayılan genel nedenlerin yanında bir çok özel nedeni vardır. Eşinizin hangi nedene dayanarak dava açtığını yazdıklarınızdan anlayamadım. Ama sekiz yıldır ayrı olduğunuzu iddia etmesi ve buna dayanması eşinize tek başına bir fayda sağlamaz. Çünkü terk nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için terk edilenin ya da terke zorlananın dava açması ve boşanmayı talep etmesi gerekir.
Eğer siz boşanmak istemiyorsanız davanın reddi yönündeki talebinizi nedenleriyle birlikte mahkemeye sunabilirsiniz. İddialarınızı tanık dahil her türlü yasal delille ispat edebilirsiniz. Siz ve eşiniz iddialarınızı ileri sürer ve ispatlamaya çalışırsınız. Mahkeme hakimi eğer davacının boşanma talebini yerinde görürse boşanmanıza karar verir.
Eşinizin haksiz taraf yani kusurlu taraf olması boşanmanız halinde önem arz etmektedir. Çünkü boşanma halinde kusurlu eşin, diğer eşe -talep halinde- maddi ve/veya manevi tazminat ödemesine karar verilebilir.
Davanızı Avukat desteğiyle takip etmeniz hak kaybına uğramamanızı sağlar. Ekonomik durumunuz buna elvermiyorsa Baro'dan ücretsiz Avukat tayinini talep edebilirsiniz.
Saygılarımızla...
Old 19-02-2012, 14:29   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk destan
hayırlı akşamlar. eşim birlikte yaşadığımı evi 2009 yılında terk etti başka bir bayan için. onunla yaşıyor ve boşanma mahkemesi açtı onunla yaşadığını ispatlarla mahkeme biliyor resimler verdik ve onun şahitleride boşanması için 8 yıldır ayrılar diye yalan tanıklk yaptılar. fakat başka kadınla yaşadığınıda ifade ettiler. yani evi terk edip giden ve aldatan eşimdir. buna rağmen 8 yıldır ayrılar diyerek bizi boşayabilirlermi ben boşanmayı red ediyorum. haksız taraf eşimdir ayrıca ona ev verdim diyerek boşamaya çalışıyor evi ben hipotekli halde mahkemeden kurtararak aldım elimde ödediğim makbuzlar mevcuttur. onun borçları yüzünden hipotekliydi ve ben ödedim buna rağmen hiçbirşey vermeden boşamaya çalışıyor evide kendisinin verdiğini iddia ediyor. bu şekilde boşayabilirmi ayrıca mahkeme davası yeni kanunla ikinci davayı açan kişi tarafına alabilirmiş bu doğrumu çünkü ilk dvayı açan eşim ve onun tarafına mahkeme alındı.

Sayın Meslektaşımın yazdıklarına aynen katılıyorum. Koyulaştırdığım bölüme cevap vermek istiyorum. Boşanma davası, davacının veya davalının ikametgah mahkemesinde açılabileceği gibi, tarafların en son 6 aydan fazla oturdukları yer mahkemesinde de açılabilir. Eşiniz davayı kendi ikametgah mahkemesinde açmıştır. Siz bu davayı red ettirdikten sonra yeni bir dava açmak isterseniz, kendi ikametgah mahkemenizde açabilirsiniz.

Eğer ilk dava görülürken karşı dava açarsanız, ilk davanın görüldüğü mahkemede birleştirilir.
Old 19-02-2012, 20:31   #4
Konuk destan

şimdi son 6 ayda ikamet ettiği yer diye söylüyorsunuz yaa eşim ikametini resmiyette o açtığı yere hiç aldırmamış yani ikameti birlikte yaşadığımız bölgede gözüküyordu nüfusta fakat avukatı davayı açtıkları yerde işlettiği yurtta tek başına yaşadığını ifade etmişti. bu ifadeyle dava oraya alınmış olabilirmi yani resmiyette araştırılması istense yani ikameti hiç davayı açtığı yerde çıkmaz ama o boşanma açmış bir gün sonra ben nafaka açmışım ilk açan o olmuş hakimde bizim davada ikinci açan kişinin tarafına gelecek mahkeme bizim buraya gelecek diye onun avukatına söyledi sonra oturuma ara verdiler tekrar ne konuştular bilemiyorum bizim dosyayı burada kapattı onun açtığı bölgede hepsi görülecek dedi bizde şüphede kaldık neden karar değişti diye
Old 20-02-2012, 11:19   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk destan
şimdi son 6 ayda ikamet ettiği yer diye söylüyorsunuz yaa eşim ikametini resmiyette o açtığı yere hiç aldırmamış yani ikameti birlikte yaşadığımız bölgede gözüküyordu nüfusta fakat avukatı davayı açtıkları yerde işlettiği yurtta tek başına yaşadığını ifade etmişti. bu ifadeyle dava oraya alınmış olabilirmi yani resmiyette araştırılması istense yani ikameti hiç davayı açtığı yerde çıkmaz ama o boşanma açmış bir gün sonra ben nafaka açmışım ilk açan o olmuş hakimde bizim davada ikinci açan kişinin tarafına gelecek mahkeme bizim buraya gelecek diye onun avukatına söyledi sonra oturuma ara verdiler tekrar ne konuştular bilemiyorum bizim dosyayı burada kapattı onun açtığı bölgede hepsi görülecek dedi bizde şüphede kaldık neden karar değişti diye

Eğer siz, davaya cevap süresi içinde "yetkisizlik" iddiasında bulunsaydınız, o zaman yetkili mahkeme araştırılacaktı. Siz nafaka davası açtığınızı ve önceki davayla birleştiğini söylediğinize göre, "yetkisizlik" iddiasında bulunmamışsınız, demektir. Siz mahkemeye süresinde bunu iddia etmezseniz, mahkeme kendiliğinden gözetemez.

Yaşadığınız bu örnek bile davaların avukat marifetiyle yürütülmesinin önemini kanıtlamaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi