Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

usulsüz tebliğden davacı mı sorumludur.

Konuyu Kilitleyin
Old 24-02-2012, 19:59   #1
Konuk

Varsayılan usulsüz tebliğden davacı mı sorumludur.

Boşanma davası sonucunda tazminat ve nafaka verildi. Boşanma davasının sadece tek celsesine girdim. Karşı taraf o celseye gelmemişti. Avukata tebligat ulaştı mı diye sorduğumda ulaştığını söyledi. Sonraki süreçte tüm işleri avukatım yürüttü. Bu sebeple gidişattan haberdar olmadım. Şehir değiştirmiştim, avukatıma ulaşmamda mümkün olmadı. Dava boşanma ile sonuçlandı. Kimlik değiştirdim, boşanmıştım. Aradan üç yıl geçti, nafaka ve tazminat için dava icraya başvurdum. Nafaka içinde dava açtım. Lakin ikametgahını bilmiyordum,kimlik numarasından bulunur denildi ve ben icrayı gönderdim. Karşı taraf bunu delil göstererek davacı taraf icrada gerçek adrese tebliğ gönderdiği halde, boşanmada asılsız bir adres kullanmış denilerek dava açmış yargıtay usulsüz tebligat yapılması ve buna bağlı olarak boşanmayı iptal etmiş. Dava yeniden açılmış, boşanma esnasında tüm işleri avukat takip etmiştir. İkametgahın olduğu adrese değil, şahsın babasının diğer evine tebligat yapılmış, şahıs evrağı almamış, boşanma ilamında da imza şahsa ait değilmiş... Bunların hepsinden beş yıl sonra haberdar oldum, evli olduğumu öğrenince... Şimdi sorum şu, bu mağduriyetimde hakkımı kimden talep edeceğim. Usulsüz tebligattan sorumlu tutularak karşı taraf bana tazminat açabilir mi? Bunun sorumlusu ben miyim avukatım mı? Sonuçta ben evlilik süreci içerisinde kendi oturduğum adresi vermiştim. Ama ikametgahı orası değilmiş? İkametgahı köy adresiymiş. İcrada mernisden oraya gönderilmiş. Ama 3 yıl önceki boşanma sürecinde tebligat diğer adrese avukatım tarafından yapıldı. Bu tebligatlar sonucunda şahsa bir şekilde ulaşılması gerekmez miydi? Boşanma davası nasıl yürütüldü? Ben ne yapmalıyım?
Old 25-02-2012, 10:16   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Avukatınız olduğunu belirtmişsiniz, dosyaya ve konuya daha vakıf avukatınız sadece burada yazdıklarınızdan öte bilgisi olmayan bizlerden daha sağlıklı ve doğru bilgiler verebilecektir. Avukatınızla görüşüp gerekli, doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 25-02-2012, 23:12   #3
Konuk

Varsayılan usulsüz tebligattan davacı mı sorumludur

İlk metnimde olayın netliği hakkında bilgi almak istemiştim. Avukatım olan kişiyi azlettim, iki gün önce... tebligatlarda yapılan bir usulsüzlük yüzünden beş yıl sonra tekrar evlendirilmiş olmam ve kazanılmış tüm haklarımının çocuğun nafakasının dahil yeni dava süreciyle yeniden başlatılmasının mağduriyetiyle ilgili nereye başvurmam gerekir?
Old 26-02-2012, 16:08   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İlk metnimde olayın netliği hakkında bilgi almak istemiştim. Avukatım olan kişiyi azlettim, iki gün önce... tebligatlarda yapılan bir usulsüzlük yüzünden beş yıl sonra tekrar evlendirilmiş olmam ve kazanılmış tüm haklarımının çocuğun nafakasının dahil yeni dava süreciyle yeniden başlatılmasının mağduriyetiyle ilgili nereye başvurmam gerekir?

Avukatınızla görüşmeye gittiğinizde tüm bilgiler sizin tarafınızdan verilir. Değilse avukatınızın
Alıntı:
Dava yeniden açılmış, boşanma esnasında tüm işleri avukat takip etmiştir. İkametgahın olduğu adrese değil, şahsın babasının diğer evine tebligat yapılmış, şahıs evrağı almamış, boşanma ilamında da imza şahsa ait değilmiş...

bu bilgiye en baştan ulaşması mümkün gözükmemektedir. İlk davada sosyal ve mali araştırma yapılmış olmalıdır. O belge ve diğer evrakları yeni tutacağınız avukatın incelemesinde fayda bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi