Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayrilik Süresince Edinilen Mallar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2014, 17:47   #1
AV.HUKUKÇU

Varsayılan Ayrilik Süresince Edinilen Mallar

Merhabalar,

Müvekkilim 2009 yılında evlendi. 2010 yılında eşi kaçıp gitmiş. 2012 yılında yapılan bir telefon görüşmesini müvekkilim kaydetmiş. Eşi başka birisiyle evlenmek istiyor ve boşanmak istediğine dair telefon kaydı var. Ama eşi bir hamlede bulunmamış. Bu zaman zarfında müvekkilim 2013 yilinda bir ev satın alıyor.

Yani 2010 dan 2013 yılına kadar fiili ayrılar ve bu zaman zarfında muvekkilim kazandıklarıyla bir ev aliyor. Bu evden kadının yine 1/2 hakkı oluyor mu.

Araştırdım ama net bir bilgiye ulaşamadım.

Yorumlarınızı rica ediyorum.
Old 08-10-2014, 12:27   #2
av.birlik

Edinilmiş mallara katılma rejimi, evlilik birliğinin sona ermesiyle, sözleşmeyle veya mahkeme kararı yahut mahkemece verilmiş ayrılık kararı ile son bulur. Boşanma veya evliliğin iptali gibi evliliğin sona ermesiyle mal rejiminin sona ermesi durumunda mal rejimi dava tarihinden itibaren sona ermiş sayılır. Tüm bunlar düşünüldüğünde fiili ayrılık yaşanırken halen edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanır diye düşünüyorum. Ancak aksi bir kanaat veya karar için konunuzu takibe alıyorum. İyi çalışmalar dilerim.
Old 10-10-2014, 15:06   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan AV.HUKUKÇU
Merhabalar,

Müvekkilim 2009 yılında evlendi. 2010 yılında eşi kaçıp gitmiş. 2012 yılında yapılan bir telefon görüşmesini müvekkilim kaydetmiş. Eşi başka birisiyle evlenmek istiyor ve boşanmak istediğine dair telefon kaydı var. Ama eşi bir hamlede bulunmamış. Bu zaman zarfında müvekkilim 2013 yilinda bir ev satın alıyor.

Yani 2010 dan 2013 yılına kadar fiili ayrılar ve bu zaman zarfında muvekkilim kazandıklarıyla bir ev aliyor. Bu evden kadının yine 1/2 hakkı oluyor mu.

Araştırdım ama net bir bilgiye ulaşamadım.

Yorumlarınızı rica ediyorum.
Ayrı yaşanılan dönemde de eşler arasındaki yasal mal rejimi devam ettiğinden (sayın av.birlik'in de değindiği üzere TMK m.225'teki sona erme sebeplerinden biri söz konusu değil) diğer eş 2013 yılında satın alınan ev üzerinde katılma alacağı hakkını haizdir; aksini kabul için satın alan eşin, satın aldığı evin edinilmiş mal olmadığını kanıtlaması gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi