Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ziynet eşya ve mülk paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 24-12-2012, 15:02   #1
Konuk

Varsayılan ziynet eşya ve mülk paylaşımı

sayın hukukçularımıza bizleri aydınlattıkları için öncelikle teşekkür ederim. benim sorum şu, 2006 yılında evlendim ve düğünde eşime ve bana toplamda 15000tl değerinde altın takıldı, eşiminde evlenmeden önce almış olduğu 34000tl değerinde arsası vardı ve evlendikten sonra eşim 16000tl bankadan kredi kullandı benim kardeşimde 17000tl bana para verdi biz altınları bozdurduk arsayı da sattık ve bu paraların toplamıyla 82000 tl ye ev aldık şimdi boşanıyoruz bu evden kime ne kadar pay düşecek? ben altınları alabilirmiyim? eşimin evlilik birliği içerisinde kullanmış olduğu banka kredisini ödemekte bende yükümlümüyüm? ev satılınca evlilik birliği içerisinde çekilen banka kredisi 16000tl nin yarısını alma şansım varmı? şimdiden teşekkür ederim.
Old 24-12-2012, 22:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Altınlarınızın ve kardeşinizin size bağış bedelini değer artış payı olarak öncelikle geri alacaksınız.

Eşiniz de arsasının bedelini öncelikli olarak geri alacak.

Kalan meblağ evlilik birliği içinde edinilen mal olarak kabul görecektir. Ve eğer evin ödemesi bitti ise, bu ödenen değerin yarı miktarı kadar tasfiye payı alacağız bulunmaktadır.

Eğer evin borcu bitmedi ise, boşanma davası açılma tarihine kadar ödenen meblağın yarısı kadar alacak hakkınız bulunmaktadır. Bu alacağınızı talep edebilmek için boşanma davasının kabul edilip kesinleşmesi gerekir.

Daha fazlası ve hak kaybına uğramamak için davanızı MUTLAKA bir avukat ile takip ediniz.

Saygılarımla,
Old 24-12-2012, 22:13   #3
Konuk

peki alınan ev alındığı değerin üzerinde yada altında satılır ise burada nasıl bir yol izlenir yada kimne kadar para alır teşekkür ederim.
Old 24-12-2012, 23:47   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Meslektaşım katkı payı ve katılım alacağının hesabındaki temel prensipleri açıklamış durumdadır.

Ek olarak;ev alınırken var olan oran tasfiye halinde de korunur.Evin değeri değiştiği oranda diğer paylar da aynen değişir.

.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi