Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Savurganlık ve Malvarlığını Kötü Yönetmesi Nedeniyle Kısıtlanla ve Vasi Atanması talebinden feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2011, 14:48   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Savurganlık ve Malvarlığını Kötü Yönetmesi Nedeniyle Kısıtlanla ve Vasi Atanması talebinden feragat

Müvekkilin eşinin, savurgan olması ve malvarlığını kötü yönetmesi nedenleriyle kısıtlanması ve müvekkilin kendisine vasi olarak atanması talebinde bulunduk.

Emniyet tutanığında taraflar arasında çıkar çatışması olabileceği yönünde tespit yapılmış ve akabinde de evlilik açısından bu talep sıkıntı doğrunuca
müvekkil davadan feragat etmek istiyor.

Feragat olsa dahi davanın devam edeceğini düşünüyorum.

Nasıl bir yol izlemeliyim?Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsınaz sevinirm.Teşekkürler
Old 20-11-2011, 00:31   #2
Av.Ömer Güntay

Vasi atanmasını gerektiren davalar bildirim (ihbar) niteliğindedir. Re'sen araştırma ilkesinin geçerli olduğu davalardır. Davanın konusu tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği nitelikte olmadığından feragat ve/veya kabul sonuç doğurmaz kanısındayım.
Old 20-11-2011, 18:16   #3
Av. Caner Arıcı

Bu soruya cevap verilmesini bekliyordum; cevap için teşekkürler Sayın Güntay... Aynı kanıdayım; ancak akla şu soru da geliyor: Peki, kısıtlama nedenine göre değişemez mi? Akıl hastalığında evet tartışmasız; ama savurganlık nedeniyle olan kısıtlama talebinden de vazgeçilemez mi?
Old 20-11-2011, 18:30   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Müvekkilin eşinin, savurgan olması ve malvarlığını kötü yönetmesi nedenleriyle kısıtlanması ve müvekkilin kendisine vasi olarak atanması talebinde bulunduk.

Emniyet tutanığında taraflar arasında çıkar çatışması olabileceği yönünde tespit yapılmış ve akabinde de evlilik açısından bu talep sıkıntı doğrunuca
müvekkil davadan feragat etmek istiyor.

Feragat olsa dahi davanın devam edeceğini düşünüyorum.

Nasıl bir yol izlemeliyim?Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsınaz sevinirm.Teşekkürler

Genel olarak,tecrübem şudur ki, doktor raporu da müspet gelecek ve hâkim davayı reddedecektir. Ne var ki, davalı ilerideki muhtemel olaylarda, bu davayı ve sonucunda verilen kararı elinde, kendisine yardımcı (haklı çıkaran) güçlü bir delil olarak tutacaktır.( Efendim eşim, esasen beni haksız yere hacir altına da aldırmak istemişti). Saygılarımla...
Old 21-11-2011, 00:25   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Bu soruya cevap verilmesini bekliyordum; cevap için teşekkürler Sayın Güntay... Aynı kanıdayım; ancak akla şu soru da geliyor: Peki, kısıtlama nedenine göre değişemez mi? Akıl hastalığında evet tartışmasız; ama savurganlık nedeniyle olan kısıtlama talebinden de vazgeçilemez mi?

Madde metni ve dili bir ayırım gözetmiyor gibi.

Alıntı:
II. Savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim
MADDE 406. Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.
Old 21-11-2011, 10:07   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Peki ben feragat etsem davayı takip zorunluluğum devam eder mi?En azından dava devam etse de müvekkilin artık davalının kısıtlanması yönünde talebi olmadığını ve vasi olmak istemediği yönünde beyanlarımızı da bildirmiş oluruz diye düşünüyorum.

Müvekkil davaya devam etmek istemiyor.Feragat etmek istediğini yazılı olarak da bildirdi.Rapor için de ücreti yatırmak istemiyor.
Old 21-11-2011, 10:37   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Peki ben feragat etsem davayı takip zorunluluğum devam eder mi?En azından dava devam etse de müvekkilin artık davalının kısıtlanması yönünde talebi olmadığını ve vasi olmak istemediği yönünde beyanlarımızı da bildirmiş oluruz diye düşünüyorum.

Müvekkil davaya devam etmek istemiyor.Feragat etmek istediğini yazılı olarak da bildirdi.Rapor için de ücreti yatırmak istemiyor.
Peki, siz önümüzdeki celse duruşmaya girmeseniz; karşı tarafın canına minnet ; karşı tarafın, "dur rapor için ücreti biz yatıralım da davayı takip ediyoruz, davaya devam edilsin" veya bu kadar iş yoğunluğu arasında sayın hâkimin de "dur ben masrafını hazineden yatırtayım, davaya devam edeyim" diyecek hâli yok ya diye düşünüyorum. Dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir; olay biter. Öte yandan, takdir sizin olmakla birlikte,davadan feragat yerine, davadan vazgeçilmesi (feragat kesin hüküm doğurur)zimni olarak sizin haklılığınızı ve fakat şimdilik vazgeçtiğinizi (bir daha yapmasın gibi, yaparsa ileride açarız)ortaya koyabilir. Kolaylıklar dilerim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi