Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

açıköğretim hukuk açılabilirmiş

Yanıt
Old 14-07-2010, 21:48   #61
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Sn Hades,
43. mesaj itibariyle bu kötü alışkanlığı ben de kazanmış bulunmaktayım, bakınız daha öncesinde hiç isim geçen mesajım bulunmamaktadır.

Sayın Nur Deniz,
Benim bu şekilde:

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Yazmaya devam ettikçe sanıyorum mesajlar kişiselleşecek, bu nedenle yanıt yazarsanız, ben de yanıt yazmazsam lütfen saygısızlık olarak nitelendirmeyiniz.

bir iddiam veya şikayetim veya -adını siz koyun - olmadı Bana yönelik yazdıklarınıza karşılık mesaj yazmaktan rahatsız değilim; siz rahatsız olmayın diye sizi hedef alma amacım olmadığını da belirttim

Saygılar...
Old 15-07-2010, 11:01   #62
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Maddi sorununu aşmış, sadece bu işten öğrenmenin keyfini alabilmek için, açıköğretim hukuk bölümü mezunu biri size gelse, ''etkin'', ''zeki'',''çalışkan'', ''idealist'', ''farklı'', ''azimli'', ''sadece öğrenmeye endeksli'', ''kurallı'', ''dengeli'', ''sizden maddi beklentisi de olmayan'', '' Sn Aladağ, ben açıköğretim hukuk bölümü mezunuyum, avukatlığı meslek olarak istiyorum, sizden de bu konuda yardımınızı istiyorum, stajyeriniz olabilir miyim? '' dese.

Sizin de aklınıza yatsa, cevabınız ne olurdu merak ediyorum?

Sayın Nur Deniz,
Galiba ben düşüncelerimi anlatamadım. Özetle şunu diyorum: Şu anki hukuk öğrenimi zaten yetersiz; bırakınız yeni hukuk fakülteleri açmayı, yeterli öğretim görevlisi bulunmayan mevcut fakültelerin de kapatılması gerekir.
Old 16-07-2010, 10:54   #63
Nur Deniz

Nereden başlansa elimizde kalıyor, eğitim sistemi zaten çok kötü, giderek de daha kötü bir durum ortaya çıkıyor.

Bizim zamanımız da (ki artık benle yaşıt olanlar malesef bunu kullanıyor) küçücük Anadolu ilçelerinde kız erkek aynı sıralarda otururduk. Şimdi ne yazık ki çoğu sınıflarda özellikle bunun tersi yapılıyor. 5-6-7-8 yaşındaki çocuklar kız-erkek diye ayrılıyor.

Eğitim kurumları insan yetiştirirdi eskiden. Kuru diploma vermezlerdi öğrencilere. Okullarda öğrencisi bulunanlar bilir ki, iyi insan özelliklerini kendimiz veriyoruz artık çocuklara. Sadece müfredat neyse o verilsin, daha kötü etkilenmesin diyoruz. (en azından ben)

İşsizlik sorunu olduğu sürece, gençler bir şekilde öyle ya da böyle okullara bağlanacak. Liseler neden kredili sisteme geçirildi, sonra neden 4 yıla çıkarıldı? Kredili sistemde okuyanlar daha mı zekiydi de neredeyse 2.5 yılda aynı müfredatı öğrenebildiler? Ya da birkaç yıldır çocukların zekasında azalma mı var da ancak 4 yılda öğrenecekler?

Baştan sona yanlış bir sistemde okuyor çocuklar. Öğretim Görevlilerinin yeterli olmadığı üniversiteleri ya da bölümleri kapatmak çözüm değil ki.

Kendi adıma şunu söyleyebilirim ki, saçma sapan, yetersiz bir bölümden, hangi bölüm olursa olsun, oğlumun bir diploması olacaksa olmasın daha iyi. Kendi mesleğim içinde büyük bir huzurla şunu söyleyebilirim, üniversite diplomam olmaması bende hiçbir kaybım olmadığını düşündürüyor.

''Beyin Göçü'' kavramı üzerine çok konuşuldu. Beyni olan göçsün zaten, buralarda ne adalet ne de eğitim kaldı.
Old 16-07-2010, 11:44   #64
Av. Engin EKİCİ

Hukuk Fakültelerinin yeterli düzeyde eğitim - öğretim hizmeti sunmadığı ve öğretim görevlilerinin nicelik ve nitelik itibariyle gerekli seviyeyi yakalayamadığı (mesleğinin, işinin ehli insanları her alanda olduğu gibi burada da müstesna kılmak gerekir) ortamda Açık Öğretim Hukuk Fakülteleri açılmasını doğru bulmuyorum. Türkiye'de eğitim- öğretim kalitesinin ileri seviyede vücut bulması açısından, "Köy Enstitüleri" girişiminin incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Linkler konu hakkında fikir verecektir:

http://www.elyadal.org/pivolka/17/koyens.htm

http://video.google.com/videoplay?do...90163378392232#

İktidarlar, ya da Türkiye'de iktidarı elinde bulunduran güçler, eğitim düzeyi yüksek bilinçli bir toplumun oluşmasını istemedikleri için eğitim - öğretim sistemimiz sürekli sorgulanagelmiştir ve bilinçli toplumun, otoriteyi elinde bulunduran güçlerin varlık sebeplerini ortadan kaldıracağı gerçeği varlığını devam ettirdiği sürece sorgulanmaya devam edecektir. Değişmesi gereken çok şeyler olduğu açıktır ve herkesin malumudur ancak toplumca üzerinde durulması gereken husus, değişim için neden düğmeye basılmadığı/basılamadığıdır.

Saygılarımla..
Old 22-08-2010, 15:04   #65
Ali_Hukuk

eğer hakim-savcı alımlarını da 300 kişi gibi komik bir rakam değil de hukuk devletine yakışır şekilde artırırlarsa fakultelerin kontenjanını artırmanın bi sakıncası yok bnce. ama iş olanağı yaratmadan 10 bin hukuk mezunu verilirse ki veriliyor zaten birde açıköğretim eklenirse buna yazık olur o kadar kanunla kitpla cedelleş çok zor şartlarda mezun ol sonra işsiz kal. çok yazık olur.
Old 29-08-2010, 00:05   #66
Jurist Enes

Oldu olacak açıköğretim tıp fakültesi de açılsın.
Old 29-08-2010, 10:35   #67
Ali_Hukuk

açıköğretime hukuk açılmasını isteyenlere en güzel cevap sanırım:
Alıntı:
şu an piyasada hocaları bile olmayan bir çok hukuk fakültelerinin olduğunu düşünürsek açılmasının çok da fark etmeyeceği aşikardır. zira kimse alınmasın ama hocaları başka fakültelerden gelen hukuk fakülteleri var. taşıma suyla değirmen dönmüyor arkadaşlar. kadrolu öğretim üyeleri olmadan yetkin akademisyen yetiştirilmeden bu kadar hukuk fakültesi açmanın anlamı nedir. tamam her eşit ağırlık öğrencisinin hayalidir hukuk fakültesi ama yıllardır olduğu gibi her önüne gelen adamı hukukçu yaparsanız ne hukuk gelişir ne demokrasi işler.

hukuk eğitiminin içler acısı olduğu için açık öğretimde olması kesinlikle olumsuz bir durumdur.

hatta ve hatta hukuk fakültelerindeki öğrenilere ailelerine yük olmamak adına çeşitli burslar verilerek hukuk fakültesi eğitim yılı artırılmalı en az 5 sene olmalıdır.

lütfen biraz bencil olmadan taşın altına elinizi sokun biraz ya. almanya'da, amerika'da hukuk fakültesi okuyabilmek için ilk önce bir başka fakülte okumak bir ön şarttır. el insaf ya türkiye'de bir sürü hukuk fakültesi açıldı. şimdi her elini attığın iktisat, işletme veya ziraat mezunu olguğu gibi yakında bunlara hukuk da katılacağı kesindir. hukuk fakültesine girmek açık öğretim gibi kolay olmamalı. bununla da yetinmek yerine hukukçuları geliştirmek adına bir ön fakülte okutulmalıdır.

dışardan konuşmak kolay tabi. hukuk fakültelerinin hali, avukatların hali, hakimler savcıların hali içler acısı. tamam çok ihtiyaç var hakim savcı avukat ve hukuk fakülteleri için öğretim üyesi açığı çok fazla ama hukukçu olmak bu kadar kolay değil ya. ben de bir mezunum ama hukukçu diye kendimi adlandıramıyorum. kendimi asla küçük gördüğümden değil ama hukukçu olabilmek için sadece dört yıllık hukuk fakültesi bitirmek yetmez.

hukukçu her zaman taşın altına elini koymasını bilmelidir. eğer gerçek bir hukukçu olmak isteyen varsa, eğer kişi idealistse taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışmayan kendi akademik kadrosuna sahip doktrine katkı sağlayan fakülteleri seçsinler.
Old 29-08-2010, 11:33   #68
Av. Engin EKİCİ

Sayın ENES METİN;

Açık Öğretim Hukuk Fakülteleri'nin açılma ihtimalinin varlığı başlıbaşına "oldu olacak" ifadesini kullanmak için yeterliyken, gündeme gelen konuya olan tepkinizi "Oldu olacak açıköğretim tıp fakültesi de açılsın." şeklinde ifade ederek ortaya koymanız gerekmezdi diye düşünüyorum. Hukuk Fakültesi'ne fiilen devam etmeksizin, pratik çalışmalarda bulunmaksızın mezun olunacak olmasına fırsat tanınması "hukukçu" yetişmesi adına başlıbaşına bir sorun. Doğru ifade, "oldu olacak açık öğretim hukuk fakültesi açılsın" olmalıdır. Oldu olacak dedikten sonra korkulanın başa gelmesi, başka bir meslek dalı için de aynı endişenin taşınmasını gerektirmez, zaten "olan olmuştur". Hukuk ve tıp öğreniminin açık öğretim yoluyla sağlanması arasında kanımca en ufak bir fark bulunmamaktadır. Zira her alandaki tüm düzenlemeler hukuk tarafından yapılır, "hukukçu" yetişmez ise kaos ortaya çıkar.

Saygılarımla..
Old 29-08-2010, 17:52   #69
Lotus1

Mantar gibi türeyen hukuk fakültelerinden sonra birde aöf hukuk.Gerçekten Türk hukukunu bulunduğu yerden çok çok daha geriye götürüyorlar.Avukatlık mesleğinin icra edilmesi için sınav koymak,var olan fakültelerdeki eğitim kalitesini çağdaş hukuk fakülteleri düzeyine çıkarmak yerine atılan adımın bu olması gerçekten çok düşündürücü.Amaç ne mantık ne gerçekten çok merak ediyorum.
Old 30-08-2010, 10:16   #70
ncoban

bence hukuk gibi yotuma ve tartışmaya açık bir bölüm açık öğretimde açılmamalı.Biz 4 sene boyunca her dersi sınıfta tartışarak yorumlayarak öğrendik;ancak açık öğretim fakültelerinde bu imkan dışı birşey.Kaldı ki,gazetelerde açıklama yapıyorlar ülkemizde hukuk,işletme ve iktisat mezunları gerekenden çok fazla diye.Buna rağmen halen neden bu 3 bölümü her okulda açmaya ve kontenjanlarını yükseltmeye inat ediyorlar anlayabilmiş değilim doğrusu.
Old 30-08-2010, 15:54   #71
üye34660

Belirli öğrenim dalları dışında, mesela laboratuvarı bulunan, kimya, eczacılık gibi, ayrıca belirli görsel ve uygulamalı eğitim gerektiren dallar, mesela tıp, diş hekimliği, veterinerlik gibi dallar dışında her öğrenim dalında açık öğretim yapılabilir diye düşünüyorum. Bu nedenle hukuk fakültesi de açık öğretim sistemi ile uygulamaya konulabilir. Önemli olan hangi fakülte mezunu olmak değil, kendi dalında öğrencinin kendisini geliştirmesi ve yetkinleştirmesidir. Eşitleri ile rekabet edebilmektir. Mesela eskiden hukuk fakültelerinde açık öğretime benzer sistemler vardı. Buradan mezun olanlar arasında çok iyi hakimler ve avukatlar çıktı. Çünkü kendilerini iyi geliştirmişlerdi. Öğretimi zorlaştırmamak gerek. Kişi yetenekli olabilir, ancak örgün eğitim için olanağı bulunmayabilir. Bu kişilere de şans tanımak gerekir. Bilki de böyle bir eğitimi bitiren kişi, ileride iyi bir hukukçu olabilir. saygılar
Old 30-08-2010, 16:02   #72
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Belirli öğrenim dalları dışında, mesela laboratuvarı bulunan, kimya, eczacılık gibi, ayrıca belirli görsel ve uygulamalı eğitim gerektiren dallar, mesela tıp, diş hekimliği, veterinerlik gibi dallar dışında her öğrenim dalında açık öğretim yapılabilir diye düşünüyorum. Bu nedenle hukuk fakültesi de açık öğretim sistemi ile uygulamaya konulabilir.

Old 31-08-2010, 14:37   #73
hukkuk

Varsayılan yok artık!!!

okuyunca gerçekten içime bir kor düştü!

hukukçuluk bir misyondur, o vasfı özümsemektir. sadece kitaplardan okuyarak, değerli profesorlerimizin o tok sesleriyle anlattıklarını duymadan o diplomaya sahip olmanın hiç bir anlamı yoktur!!

zaten bunca örgün hukuk fakültesinin, vakıf üniversitelerinin varlığı bile bir hata iken bir de bu denli önemsizleştirmek içler acısıdır!!

olmaz, olamaz, olmamalı!!!!!!!!
Old 31-08-2010, 15:33   #74
Av.Cengiz Aladağ

Sayamadığım kadar Hukuk Fakültesi var. Ve binlerce öğrenci. Bir de açıköğretimde açılırsa onbinlerce olacak. Sonra gelsin test usulü avukatlık:

- Esas hakkındaki savunmanız nedir?
- Şıkları görebilir miyim hakim bey?

:güleriz ağlanacak halimize imi:
Old 01-09-2010, 03:04   #75
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayamadığım kadar Hukuk Fakültesi var. Ve binlerce öğrenci. Bir de açıköğretimde açılırsa onbinlerce olacak. Sonra gelsin test usulü avukatlık:

- Esas hakkındaki savunmanız nedir?
- Şıkları görebilir miyim hakim bey?

:güleriz ağlanacak halimize imi:

Bunu yaşamak için hali hazırda açık öğretimden mezun olmaya gerek yok diye düşünüyor, yazıyor ve kaçıyorum.

(Rica ederim kimse üzerine alınmasın, yok mu sanki şimdi böyle çalışanlar? Ha afedersiniz, ben hukukçu değilim yorum yapmak bana düşmez.)
Old 01-09-2010, 17:05   #76
Av.Selim Balku

Varsayılan İstihdam sorunu, eğitim sorunu değildir.

Orta öğretim okulları da (liseler) çok fazla, mezunlarının çoğu iş bulamıyor, yeterince branş öğretmen de yok, kapatalım o zaman!

Eğitimin kalitesizliğini veya avukat sayısının fazla görünme sebebini , eğitim kurumunu kapatalım veya yenilerini açmayalım diyen çözüm önerileri kabul edemiyor ve anlayamıyorum.

Yeterince eğitim kadrosu bulunamıyorsa, bulunması için çaba haracanmalıdır.

Hukuk Fakülteleri meslek erbabı yetiştirmez, avukat sayısının çok oluşu ile hukuk fakültelerinin sayısının çok oluşunun hiçbir alakası yoktur.

Bir Hukuk Fakultesinde 500 kişi ile ders dinleneceğine, 10 Hukuk Fakültesinde 50 kişilik anfilerde ders dinlensin. Bunu talep etmek, en doğal vatandaşlık hakkım olduğunu düşünüyorum. Hoca yoksa, bulunsun, benim derdim değil ki...

Ben açıköğretim eğitime oldum olası karşıyım, eğitim sisteminin başarılı işleyeceğine inanmıyorum. Aynı şekilde özel/vakıf üniversitelerinin eğitim sistemlerine güvenmediğim gibi. Ama örgün eğitim kurumlarının çoğalması zenginliktir, eğitim kurumların zengin olması kaydıyla.

Sonuç olarak enerjimizi yeni açılan hukuk fakültelerin kapanmasına veya açılmasının engellenmesine değil, eğitim kurumlarının kalitesinin artırılması için vermeliyiz.

İstihdam sorunu, eğitim sorunu da değildir. Ekonomik ve politik bir meseledir.

Yeterince hakim, savcı, noter, icra, infaz, hakem, ombudsman, vekil vb personellerin atanması yapılabilse, avukatlık mesleğini uluslararası mecrada çalışabilecek seviyeye yükseltilebilse, vatandaşın doktora başvurduğu gibi avukata başvurma imkanı artırılabilse, avukatların ve fakültelerin ne kadar da az olduğunu göreceksiniz.

Kolay Gelsin...
Old 02-09-2010, 09:17   #77
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan komser0606
açılmasının çok önemli olduğuna inanıyorum böylece ülkemdeki hukukçu kimliği artacak insanlar hukuki yardımdan daha cüzi rakamlarla faydalanabilecek diyorum

Açık öğretimden tıp bitirmiş bir doktora muayene olmaya yada ameliyat olmaya gider miydiniz merak ediyorum. Hem muayene fiyatlarıda ucuzlamış olurdu.
Old 02-09-2010, 09:42   #78
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Orta öğretim okulları da (liseler) çok fazla, mezunlarının çoğu iş bulamıyor, yeterince branş öğretmen de yok, kapatalım o zaman!

Eğitimin kalitesizliğini veya avukat sayısının fazla görünme sebebini , eğitim kurumunu kapatalım veya yenilerini açmayalım diyen çözüm önerileri kabul edemiyor ve anlayamıyorum.

Yeterince eğitim kadrosu bulunamıyorsa, bulunması için çaba haracanmalıdır.

Hukuk Fakülteleri meslek erbabı yetiştirmez, avukat sayısının çok oluşu ile hukuk fakültelerinin sayısının çok oluşunun hiçbir alakası yoktur.

Bir Hukuk Fakultesinde 500 kişi ile ders dinleneceğine, 10 Hukuk Fakültesinde 50 kişilik anfilerde ders dinlensin. Bunu talep etmek, en doğal vatandaşlık hakkım olduğunu düşünüyorum. Hoca yoksa, bulunsun, benim derdim değil ki...

Ben açıköğretim eğitime oldum olası karşıyım, eğitim sisteminin başarılı işleyeceğine inanmıyorum. Aynı şekilde özel/vakıf üniversitelerinin eğitim sistemlerine güvenmediğim gibi. Ama örgün eğitim kurumlarının çoğalması zenginliktir, eğitim kurumların zengin olması kaydıyla.

Sonuç olarak enerjimizi yeni açılan hukuk fakültelerin kapanmasına veya açılmasının engellenmesine değil, eğitim kurumlarının kalitesinin artırılması için vermeliyiz.

İstihdam sorunu, eğitim sorunu da değildir. Ekonomik ve politik bir meseledir.

Yeterince hakim, savcı, noter, icra, infaz, hakem, ombudsman, vekil vb personellerin atanması yapılabilse, avukatlık mesleğini uluslararası mecrada çalışabilecek seviyeye yükseltilebilse, vatandaşın doktora başvurduğu gibi avukata başvurma imkanı artırılabilse, avukatların ve fakültelerin ne kadar da az olduğunu göreceksiniz.

Kolay Gelsin...

Tavuk da yumurtadan çıkar, yumurta da tavuktan. Ama tavuğun ve yumurtanın gereksinimleri vardır. Bu gereksinimler karşılanmayınca ortada yalnızca "tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan" sorusu kalır.
Old 28-09-2010, 19:32   #79
üye18734

Bana karşı yöneltilmiş sorulara direk cevap vererek konuyu ayrıntılara boğup dağıtmamak için genel bir açıklama yaparak;

Avukatlık Mesleğinin itibar kaybettiği, niteliğin her geçen gün daha da aşağılara indiği konusunda hem fikir isek,
Bu durumun en önemli sebebinin de, mesleğe yeni başlayanların yeterince yetişmemiş olduğu konusunda hem fikir isek,

Ben, çözümün, "Avukatlık Stajı"nda olduğunu düşünüyorum.

Avukatlık Stajı, tam ve gerçek anlamda yapıldığında, devlet/özel/açık öğretim fakültesi mezunlarından yalnız ve yalnızca avukatlık vasfı taşıyanlar avukatlığa başlayabileceklerdir.

Bu durumda, hangi fakülteden mezun olunduğunun önemli bir etkisi kalmayacaktır.

Nasıl bir Avukatlık Stajı bunu sağlayacak?
Kanunda öngörüldüğü şekilde, Avukatlık Stajı'nı oluşturan staj okulu, staj tezi ve avukatlık sınavının etkin bir şekilde yürütülmesi yeterli olacaktır. (Tabii ki, bu daha da geliştirilebilir)

Avukatlık Stajı’nın ne ifade ettiğini görmeden, “…kapı gibi hukuk fakültesi diploması var. şimdi avukat yapmayalım mı bunu…” demek, Avukatlık Mesleğine verilmiş en büyük zarardır. ki bu zihniyeti tüm staj bitim mülakatlarında görebilirsiniz.

Fakülte sayılarını sınırlandırmak ise, sorunları, halının altına süpürmektir.
Old 15-08-2012, 12:53   #80
suskun_juliette

Bu başlık altında bir ibare gördüm."Hukuki yardımdan daha cüzi rakamlarla faydalanmak"...

Hak arayışı pahalı bir iş değildir. Hukuki yardımın gereği gibi sağlanması için avukatın harcadığı emek, mesai ve zamana karşılık biçilen bir değer söz konusudur. Hiçbir hukukçunun vekalet ücretlerini gereksiz yere şişirdiğini sanmıyorum. Bazı davalarda elli bin TL vekalet ücreti alındığını duysam da oldukça karmaşık ve zorlu dosyalarda bence olması gereken budur. Bir işin bedelini, niteliği belirler. Hukuki yardımdan yoksun kalmamak adına, durumu olmayan kişilere zaten adli yardım büroları ücret alınmaksızın avukat görevlendiriyor. Bu oranın dışında kalan kesim ise, biliyoruz ki kapı kapı dolaşıp cebine ve fikrine uygun avukat arayışına geçiyor.

Bu hususa değinmeden geçmem mümkün değildi. Şayet konu bütünlüğünü bozmuşsam bağışlayın.

Hukuk öğrenimi, açık öğretim fakültelerince sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemez. Bu şekilde bir eğitim, kişide sadece hukuk zihniyeti oluşturur. Kanunları okuyup geçmek ve kitap ezberlemekten ibaret olmayan hukuk bilimi eğitiminin, uzaktan değil birebir ortamında olması gerektiği kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi