Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Müdafiileri ve Yaşanan Sorunlar

Yanıt
Old 08-03-2007, 22:29   #91
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:
Bu sessizlik sürüyorken, daha haklarımızı koruyup korumamamız gerektiğini tartışırken, Barolar ve Birlik konusunda bu kadar ümitsizken, Çağırın şurdan bir CMK avukatı diye bağıran hakimlerimiz varken..
Yormayın Arkadaşlar Kendinizi..
Zaten istedikleri de bu...
Memur avukat istiyorlar...
Özünde de Barolar ve Barolar Birliğide buna ya izin veriyor yada ses çıkarmıyor. Başka türlü izah bulamıyorum.

Artık hakim ve savcıların kapısında kuyruğa girme zamanıdır. Üç kuruşluk CMK ücretlerinin sarf kararını imzalasınlar diye.

Hepimize hayırlı olsun!!!!!!!!!!!!
Old 09-03-2007, 09:19   #92
__av.zeynep__

08.03.2007 tarihinde istanbul barosu 12.03.2007'de görevlendimelerin durdurulacağı müjdesini!!! verdi.Acaba Yönetim kurulu yine aynı mantıkla hareketle 3 gün 3 gündür biz son dakikaya kadar görevlendirelim diye mi düşündüler?
Old 09-03-2007, 11:36   #93
uye8490

Mutlu

bence belki üç güne kadar çözülür de sorumluluktan kurtuluruz diyedir.
Old 09-03-2007, 12:55   #94
Av.G.K.

Alıntı:
Yazan avuluhan
İstanbul Barosu'nun CMK görevlendirmelerini tamamen durdurması pek çok mağdur, şüpheli ve sanık için onları ikinci kez cezalandırma veya mağdur etme sonucunu doğuracaktır. Bu gerçeği gözardı edemeyiz.Bütün mağduriyetimize rağmen sağduyulu davranmak lazım. Bence bu yüzden 3 gün iyidir...1 yıl bekledik, 3 gün ne ki...

Sayın avulhan,asıl bu yönetmelik kapsamında müdafilik görevi yapmak şüpheli veya sanığı ikinci kez cezalandırmak olur diye düşünüyorum.Şahsen ben şüpheli veya sanık olsam bu yönetmelik kapsamında bağımsız olarak görevini yapamayacak ve sadece etkisiz bir biçimde yanımda olacak olan bir müdafi istemem.Haksızmıyım??
Old 09-03-2007, 16:32   #95
avuluhan

Sayın Gökhan Karakaş önceki mesajlarımda yazdıklarımın sağduyu edebiyatıyla ilgili kısımlarını tümüyle geri alıyorum. Erken konuşmuşum...Bu sefer size kısmen değil tamamen haklısınız diyorum ve TBB Forum sayfasına yazdığım mesajı aynen aktarıyorum:

Bu sefer çok farklı bir ruh haliyle yazıyorum.Çünkü iki saat içinde her şeye bakışım değişti.Lütfen henüz makbuz kesmek için savcılığa veya hakime gitmemiş olanlar kulak versin;

Biraz önce bir meslektaşımla 19 Aralık'tan sonraki hazırlık görevlendirmelerinde prosedür nasıl işliyor diye sormak için savcılık kalemine gittik.Elimizde olan baronun mesajından önce gitmiş olduğumuz birkaç ifade tutanağını da götürdük.Daha kalemden içeri girerken acaip bir sıkıntı bastı.Sanki her gün gittiğim kalem değildi...Bize işaret ettikleri memurum masasına geldiğimizde hiç bir şey soramadım. Arkadaşım bir-iki bi şey sorabildi.Hayal meyal duyduklarım:"Avukat Hanım bizdeki hazırlık no'sunu söyleyin" "Bilmiyoruz çünkü kolluk ifadesi." "O zaman savcılığın talebini bekleyeceksiniz ve daha sonra soruşturma aşamasının bitmesini...Çünkü siz soruşturma sonuna kadar göreve devam edeceksiniz.Ondan sonra katıldığınız ifadeler için bize makbuz keseceksiniz biz de sarf kararı düzenleyeceğiz"der (ve memur hafifçe gülümser)."

Prosedürü anladım.Meselem o da değil artık. Niye ben bu konuda memurla muhatap oluyorum? Kalemdeyken ordakiler beni tanımasa, serde avukatlık olmasa çocuklar gibi ağlayacaktım. Bu ne eziyettir,ne onur kırıcı bir şeydir böyle!!!

Yönetmeliğin değişmesi için elimizden geleni yapmamız lazım.Zira elimizde onurumuz da dahil kaybedecek hiç şeyimiz kalmamıştır!!!
Old 09-03-2007, 20:51   #96
Av.G.K.

Rica ederim sayın avuluhan,sizin de,benim de ve bir çok meslekktaşımızın da tek amacının,başı dik ve onurlu bir biçimde görevini icra etmek olduğunu düşünüyorum.
Sarf kararı zaten daha önceden de dediğim gibi biz avukatlara uygulanan bir zulüm kararıdır.Yönetmeliğin resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği tarihte http://www.turkhukuksitesi.com/showt...8328#post68328 linkinden okuyabileceğiniz bir ''cmk masalı''yazmıştım...sarf kararı ile ilgili yazınızı okuyunca yazdığım masalın çok çabuk bir biçimde gerçeğe dönüştüğünü gördüm.

Saygılarımla.

Av.Gökhan Karakaş

Alıntı:
Yazan avuluhan
Sayın Gökhan Karakaş önceki mesajlarımda yazdıklarımın sağduyu edebiyatıyla ilgili kısımlarını tümüyle geri alıyorum. Erken konuşmuşum...Bu sefer size kısmen değil tamamen haklısınız diyorum ve TBB Forum sayfasına yazdığım mesajı aynen aktarıyorum:

Bu sefer çok farklı bir ruh haliyle yazıyorum.Çünkü iki saat içinde her şeye bakışım değişti.Lütfen henüz makbuz kesmek için savcılığa veya hakime gitmemiş olanlar kulak versin;

Biraz önce bir meslektaşımla 19 Aralık'tan sonraki hazırlık görevlendirmelerinde prosedür nasıl işliyor diye sormak için savcılık kalemine gittik.Elimizde olan baronun mesajından önce gitmiş olduğumuz birkaç ifade tutanağını da götürdük.Daha kalemden içeri girerken acaip bir sıkıntı bastı.Sanki her gün gittiğim kalem değildi...Bize işaret ettikleri memurum masasına geldiğimizde hiç bir şey soramadım. Arkadaşım bir-iki bi şey sorabildi.Hayal meyal duyduklarım:"Avukat Hanım bizdeki hazırlık no'sunu söyleyin" "Bilmiyoruz çünkü kolluk ifadesi." "O zaman savcılığın talebini bekleyeceksiniz ve daha sonra soruşturma aşamasının bitmesini...Çünkü siz soruşturma sonuna kadar göreve devam edeceksiniz.Ondan sonra katıldığınız ifadeler için bize makbuz keseceksiniz biz de sarf kararı düzenleyeceğiz"der (ve memur hafifçe gülümser)."

Prosedürü anladım.Meselem o da değil artık. Niye ben bu konuda memurla muhatap oluyorum? Kalemdeyken ordakiler beni tanımasa, serde avukatlık olmasa çocuklar gibi ağlayacaktım. Bu ne eziyettir,ne onur kırıcı bir şeydir böyle!!!

Yönetmeliğin değişmesi için elimizden geleni yapmamız lazım.Zira elimizde onurumuz da dahil kaybedecek hiç şeyimiz kalmamıştır!!!
Old 09-03-2007, 23:52   #97
aqua

Sevgili Dostlar,gerekirse bu işleri gücümüz oranında ücretsiz yapalım,yaptık da zamanında.Ama savcının hakimin katibin karşısında ezilmeyelim.Savunmanın başı dik olarak mesleğin onuru korunmalıdır.
Old 14-03-2007, 22:11   #98
aqua

Varsayılan Çoçuk Atamaları

İstanbul Barosu CMK Servisince 18 yaşından küçük Çoçuklara ilişkin atamalar devam etmektedir.Sevgiyle kalın.Baro CMK Tlf 0212 252 951 16
Old 14-03-2007, 22:23   #99
Av.G.K.

Varsayılan İstanbul barosu Yönetim kurulu kendi aldıkları kararı uygulamıyor.

Kendi adıma bir tepki olarak,konu ile ilgili yarın sabah İstanbul Barosuna faks çekeceğim,yaptıkları uygulama kendi kararları ile örtüşmüyor,bu şekilde yapılan eylemi baltalıyorlar eylemde bütünlük sağlanmadığı takdirde hiç bir çözüm alınamaz bu eylemden.İstanbul barosuna kayıtlı meslketaşlarıma,İstanbul Barosuna konu ile ilgili faks göndermelerini ve tüm müdafi/vekil görevlendirmelerinin durdurulmasını talep etmelerini öneriyorum.
Old 15-03-2007, 00:00   #100
avayhan

sorun hakim veya savcıdan sarf belgesi almak mı? yoksa paralarımızın geç ödenmesi mi? Bence eylemin neye yönelik olduğu biraz daha net ortaya konmalı, herhangi bir konuda küçücük bir kazanımla eylem sona erer.. Eğer hakim veya savcıdan sarf belgesinden vazgeçilirse, 130/3(emniyet+savcılık+sorgu)=43YTL ücrete çalışmaya devam mı edeceğiz? Birisi beni aydınlatsın bu konuda... Ya da şöyle sorayım bir öğün yemeğin 10YTL'ye mal olduğu bir ilde, kesintilerden sonra 2 öğün (öğlen ve akşam yemeği) için bir ifadeye girecek miyiz? Büyük şehirlerde (istanbul, ankara gibi) bu paraya çalışacak avukat arkadaşımız var mı?
Old 07-03-2008, 12:28   #101
ortaköylü

değerli meslektaşlarım..cmk uygulamsında görev almış bir avukatın görevini tam olarak yerine getirmediğinde karşılaşabileceği hukuki ve disiplinel sorumluluk hakkında ve cmk uygulamasının cmk avukatlarına eğitimi konularında bir araştırma yapıyorum. Aslında ruhsatnamesini yeni almış ve kendi ofisini açarak ayakta durmaya çalışan bir avukat olarak kendim içinde yararlı olacağını düşündüğüm bir makale çalışması içindeyim .Ve konum da bahsettiğim gibi cmk avukatının disiplinel sorumluluğu.. Bİlgisi ve ilgisi olsn arkadaşlardan cevaplarının sabırsızlıkla bekliyorum..Yardımlarınızı bekliyorum..iyi çalışmlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi