Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat Karizmatik Mi Olmalı???

Yanıt
Old 06-03-2011, 21:48   #61
GECE

Avukatlar bence karizmatik olmalı, ama şu da var ki bu imajı yapmak zor fakat yıkmak çok kolay Avukatın güzel giyinmesi, eli yüzü düzgün olması, temiz ve bakımlı olması, düzgün ve akıcı konuşması, özgüvenli davranması; güzel bir bürosunun olması, lüks arabaya binmesi.... bunlar ilk etapta o avukatın başarılı bir avukat olduğunu gösterebiliyor ve müvekkili cezbedebiliyor. Ancak müvekkil vekaleti verip, parayı ödedikten sonra; vaatler yerine gelmeyince, avukat telefonlara daha az cevap vermeye başlayınca, bir de müvekkillle bozuşmaya başlayınca o avukat "yalancı, güvenilmez" olabiliyor.
Old 07-03-2011, 00:31   #62
Gemici

Alıntı:
Yazan GECE
Avukatlar bence karizmatik olmalı, ama şu da var ki bu imajı yapmak zor fakat yıkmak çok kolay Avukatın güzel giyinmesi, eli yüzü düzgün olması, temiz ve bakımlı olması, düzgün ve akıcı konuşması, özgüvenli davranması; güzel bir bürosunun olması, lüks arabaya binmesi.... bunlar ilk etapta o avukatın başarılı bir avukat olduğunu gösterebiliyor ve müvekkili cezbedebiliyor. Ancak müvekkil vekaleti verip, parayı ödedikten sonra; vaatler yerine gelmeyince, avukat telefonlara daha az cevap vermeye başlayınca, bir de müvekkillle bozuşmaya başlayınca o avukat "yalancı, güvenilmez" olabiliyor

Sayın GECE,
karizmatik kişi, mesajınızda koyulaştırdığım durum gerçekleştiğinde müvekkilini kafaya alabilen kişidir. Yalancılığı ve güvenilmez olduğu ortaya çıkan kişi buna rağmen müvekkilini kafaya alabiliyorsa karizma sahibidir ama iyi avukat veya iyi hukukçu değildir. Karizma mesleki bilgi ve beceri ile birleştiğinde iyidir; Mesleki bilgi, beceri ve hukuk mantığından yoksun karizma, dışı cilalı, pırıl pırıl ve gösterişli, içi, kasası ve motoru bozuk arabaya benzer, sahibini yolda bırakır.

Saygılarımla
Old 08-03-2011, 16:16   #63
esmir

isim, marka, karizma, hatta ve hatta bilgi-birikim-eğitim vb

maalesef artık hepsi fasa fiso, siyasi-sosyal çevre bakımından avukatın arkası sağlamsa gerisi teferruat olarak kalıyor. arkası sağlam olana yürü ya kulum deniyor
Old 09-03-2011, 09:53   #64
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan esmir
isim, marka, karizma, hatta ve hatta bilgi-birikim-eğitim vb

maalesef artık hepsi fasa fiso, siyasi-sosyal çevre bakımından avukatın arkası sağlamsa gerisi teferruat olarak kalıyor. arkası sağlam olana yürü ya kulum deniyor

İşi insanın arkası yapmaz Sayın esmir, bu nedenle bilgi, tecrübe ve eğitim çok önemlidir. Basite indirgemek oldukça sevimsiz olmuş.

Buradaki asıl vurgunun çevre olması gerekirdi, diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 09-03-2011, 10:00   #65
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın GECE,
karizmatik kişi, mesajınızda koyulaştırdığım durum gerçekleştiğinde müvekkilini kafaya alabilen kişidir. Yalancılığı ve güvenilmez olduğu ortaya çıkan kişi buna rağmen müvekkilini kafaya alabiliyorsa karizma sahibidir ama iyi avukat veya iyi hukukçu değildir. Karizma mesleki bilgi ve beceri ile birleştiğinde iyidir; Mesleki bilgi, beceri ve hukuk mantığından yoksun karizma, dışı cilalı, pırıl pırıl ve gösterişli, içi, kasası ve motoru bozuk arabaya benzer, sahibini yolda bırakır.

Saygılarımla

Sayın Gemici, bu forum yalnızca avukatlara açık değildir. Buradan binlerce insan (müvekkil) okuyabilir.

Potansiyel müşterileri, kafaya alınacak onca potansiyeli küstürmeyi kimse istemez sanıyorum.

İnsanların kendi kendilerine yapamadıkları işleri eğitimli, ve işin ehli insanlara bırakmadığında aptal, bıraktığında enayi yerine konmasını da kimse istemez sanıyorum.

Kafaya almak deyiminden rahatsız olmam nedeni ile, asıl vurgu olan ''iyi avukat, bilgi, eğitime'' dem vuramayacağım.

Saygılarımla.
Old 09-03-2011, 11:32   #66
Av.Bülent Özkan

Sevgili Arkadaşlar;

Önce şunu tartışmak gerekir: Müvekkilin avukattan beklediği nedir?

Bir iş sahibi, avukattan aslında mümkün olmayan bir şeyi mi istemektedir?

Yoksa gerçekten korunması gereken hukuki yararını muhafaza derdinde midir?

İşte avukatlık buna göre değişir. İş sahibi olmadık bir şey istiyorsa kendisine "olmayacağı olduracak" birini arar ve ne yapar eder bulur. (tecrübe ile sabit) (Misal: İtiraz ederek durdurmuş olduğum bir ilamsız takipten müvekkilin banka hesaplarına haciz koyduran meslekdaşım olmuştur. Bunu kendisine sorduğumda "bu da bir başarı değil mi üstad" diyebilmiştir.)

Hakkını muhafaza ettirmek derdinde olan kişi ise gerçekten güvenebileceği dürüst birini ister. Zira o zaten dürüst olmayan bir kişiden zarar görmüştür. Haklarını koruyabileceğini düşündüğü, duruşu, konuşması, bilgisi ile güven veren bir avukatı elbet bulur. Ki biz çoğunluktayız.

Güven sırf avukat müvekkil arasında değil, hasbelkader bir dosyada hasım olmuş avukatlar arasında da olabilmelidir. Hatta bununla da kalmasın avukat ile kürsü arasında da güven olsun. Örneğin bir duruşmada "mazeret gönderen karşı tarafımdaki avukatın mazeretine diyeceklerim sorulduğunda" -mazeret kabul edilsin, meslekdaşım mazeret bildirmişse doğrudur- dediğimde hakim şaşırmış gözlerle bana bakmasın. Beyanımı sanki kötü bir şey yapmışım gibi zapta geçip bana imzalatmasın.

o nedenle,

varsın sadece hakkını muhafaza derdinde olan kişiler gelsin. Olmayanı oldurmak isteyenler "ne karizmatik avukat" demesin.

Yani mesele karizma meselesi değil "avukatın bu iş yapmakla güttüğü gaye" dir. Ve karizma = güven 'dir.
Old 06-05-2013, 11:56   #67
üye37921

Belki yıllar önce açılmış olan bir forum ama ben 7 aylık avukat olduğumdan ve ofisimi 4 aydır açtığımdan belki şimdi biraz daha ilgimi çekebiliyor.İntetnetten bu yılki vergi rekortmenlerine gözden geçirdim ve içlerinde birçok iş adamlarını geride bırakmış avukat meslektaşlarımıza rastladım.Aklıma Burhan APAYDIN geldi ve biraz da onu okudum.Acaba iyi avukat kimdir?Vergi rekortmeni olan mıdır?Düz mantıkla bakıldığında bu işin içinde olmayan biri olsam derim ki evet ,demek ki bu avukat iyi ki herkes memnun davaları hakkıyla sonuçlandırıyor ki çoğunluk ona gidiyor ve kazanıyor bunu akabinde de para kazanıyor.Ama kazın ayağı çok öyle değil.Benim avukatlık dersime giren 35 yıllık avukatın derste söylediği bir söz vardı:''Çok gösterişli lüks arabalarınız olmasın.Bizim Türk milleti çok kazananı sevmez,biraz da başkası kazansın der.Yurdum insanı lüks bürolarda kendini önemsiz ve yabancı hissederek,dinlenilmeyeceğini düşünür''Acaba hangisi doğru bilmiyorum.Ama şu da göz önünde bulundurulması vatandaş yargılama giderleri ile icra takip masraflarını yapan avukatı da iyi bir avukat olarak görür.Ama nicelerini gördüm ki bunları yapan fakat dosyaya yatan paradan müvekkili haberdar etmeyen,kocası ile boşanmaya gelip de sonra müvekkiline asılan avukatlar.Dolayısıyla her şey öncelikli olarak ahlaklı olmakla işinin ehli olmaktan geliyor,kanısındayım.Burhan APAYDIN gibi baroda dahil olmak üzere siyasilerden,hakimlerden korkmadan korkusuza,mertçe doğruluğuna inandığını söyleyebilmekten geçiyor.Fakat bana denk gelen birtakım kendini bilmez müvekkillere bakılarak ''Sekreteriniz de mi yok?''Şeklindeki söylemleri çok da önemli olmasa gerek. Vitrine değil,iklime gelecek olan müvekkillerin nasip olması dileğiyle..
Old 09-05-2013, 16:03   #68
ertaş

Bu konuda ne kadar çok dertliymişsiniz sayın meslektaşlarım önemli olan özgüvendir !!
Old 10-05-2013, 00:13   #69
Gemici

Alıntı:
Yazan ertaş
Bu konuda ne kadar çok dertliymişsiniz sayın meslektaşlarım önemli olan özgüvendir !!

Özgüven: genel olarak, kişinin kendi becerisine, bilgisine ve kişisel değerine güvenerek kendinden emin şekilde hareket etmesi olarak tanımlanabilir.
Soru: becerisi ve bilgisi olmayan kişi gerçekten ÖZGÜVEN sahibi olabilir mi? Sayılan özelliklere sahip olmadığı halde bu özelliklere sahipmiş gibi davranan kişi ÖZGÜVEN sahibi midir?

Ayrıca: Karizma kavramı özellikle, dinleri, sosyolojiyi ve psikolojiyi meşgul etmiş ve halen etmekte olan bir kavramdır. 'Avukat Karizmatik mi olmalı' konusunda düşünen ve düşündüklerini bu alana yazanları 'ne kadar çok dertliymişsiniz' diye tanımlayıp, bilerek veya bilmeyerek küçümsemek için konu üzerinde biraz düşünmek gerekir düşüncesindeyim.

Saygılarımla
Old 15-05-2013, 16:22   #70
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
İnsanlar kılık ve kıyafetleriyle karşılanır,düşünceleriyle uğurlanır diye bir söz duymuştum.Kılık kıyafeti yerinde olsun ama hukuka hakim değilse ne çıkar?Sonra o avukatın lüx ofisinin kapısını örümcek ağları tutar.

Güzel avukat,yakışıklı avukat olarak bir potansiyel de var bilmem duydunuz mu?

Bence bilgi değil giyiniş görünüşten,her şeyden önce gelir,siz sıkmayın canınızı,bilgi en değerli hazinedir nasıl olsa

Bir avukat,asla güzel yada yakışıklı olmamadır.Nitekim bu durum avukatlık mesleğini icra ederken muhatap olunan kişilerin dikkatlerinin dağılmasına dolayısıyla işlerin daha uzun sürede halledilmesine neden olabilir.Tabiki bu,işin esprisi.Bilgi,deneyim,özgüven aslolan şeydir.
Old 15-05-2013, 19:08   #71
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
İşte avukatlık buna göre değişir. İş sahibi olmadık bir şey istiyorsa kendisine "olmayacağı olduracak" birini arar ve ne yapar eder bulur. (tecrübe ile sabit) (Misal: İtiraz ederek durdurmuş olduğum bir ilamsız takipten müvekkilin banka hesaplarına haciz koyduran meslekdaşım olmuştur. Bunu kendisine sorduğumda "bu da bir başarı değil mi üstad" diyebilmiştir.)

Nasıl başarmış ki bu işi?
Old 01-06-2013, 14:10   #72
kerimkahraman

Sevgili meslektaşlarım,
Mesleğe henüz başlamış bir avukat olarak naçizane, fark ettiğim şudur ki, eğer maksat büroyu döndürmek, para kazanmak ise bunu sağlayan bilgiden çok daha önce görünüştür. Çünkü bir vatandaşın bir avukatın bilgisini ölçmesi düşünülemez. Olsa bile çok nadirdir. Müvekkil avukatın bilgisini tartamıyorsa neyini tartacaktır? İşte o zaman gelsin ağır ahşap mobilyalar, lüks arabalar, şık elbiseler, taralı saçlar, tıraşlı yüzler. O zaman müvekkil "bizim avukat şöyle böyyük avukattır, böyle böyük avukattır" demeye başlar.
Çok biliyormuş gibi konuşmak istemem, söylediklerim şuana kadar gördüklerimden ibarettir.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi