Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik kazasından Cismani zarar nedeniyle tazminat davası

Yanıt
Old 15-10-2020, 22:14   #1
duyguuozcann

Varsayılan Trafik kazasından Cismani zarar nedeniyle tazminat davası

Merhaba herkese. Size bir şey danışmak istiyorum sevgili meslektaşlarım.

2018 yılında bir trafik kazası oluyor. Araç, yaya olan müvekkilime çarpıyor. Müvekkil yaralanıyor yani cismani zararlar var. Ben manevi tazminata yükleneceğim. Davayı yeni açacağız. aracın sigortası mevcut. Ancak zorunlu arabuluculuk söz konusu olan bir durum bu ve olayın üzerinden 2.5 sene geçmiş ve arabuluculuğa gidilmemiş.
Ben davayı açarsam usulden reddolunur ve karşı vekalet ücretine mahkum olurum.
Ne yapmamı önerirsiniz ?
Arabuluculuğa başvurma sürem dolsa bile şuan başvurabilir miyim ?
Bu şekilde dava açarsam ne olur ?

Bu arada dava da davalılar 3 kişi
1-sigorta şirketi
2-araç sürücüsü
3-araç sahibi

Bana bir yol gösterir misiniz ?
Hepinize şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Old 16-10-2020, 15:40   #2
Lord Mozart

Arabulucuya başvurma sürem geçmiş ifadesinden haksız fiillerde uygulanan 2 yıllık zamanaşımı süresi nazara alınarak yazıldığını düşünüyorum ve cevabı bu doğrultuda veriyorum. Eylem aynı zamanda bir suça sebebiyet verdiği için uzamış zamanaşımı devreye girecek olup olayda henüz zamanaşımına uğramış bir borç yoktur.
Old 16-10-2020, 20:01   #3
Av.ozcna

Alıntı:
Yazan duyguuozcann
Merhaba herkese. Size bir şey danışmak istiyorum sevgili meslektaşlarım.

2018 yılında bir trafik kazası oluyor. Araç, yaya olan müvekkilime çarpıyor. Müvekkil yaralanıyor yani cismani zararlar var. Ben manevi tazminata yükleneceğim. Davayı yeni açacağız. aracın sigortası mevcut. Ancak zorunlu arabuluculuk söz konusu olan bir durum bu ve olayın üzerinden 2.5 sene geçmiş ve arabuluculuğa gidilmemiş.
Ben davayı açarsam usulden reddolunur ve karşı vekalet ücretine mahkum olurum.
Ne yapmamı önerirsiniz ?
Arabuluculuğa başvurma sürem dolsa bile şuan başvurabilir miyim ?
Bu şekilde dava açarsam ne olur ?

Bu arada dava da davalılar 3 kişi
1-sigorta şirketi
2-araç sürücüsü
3-araç sahibi

Bana bir yol gösterir misiniz ?
Hepinize şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

merhaba meslektaşım. Trafik kazası sonucunda istenecek tazminatlar için Karayolları ve Trafik Kanunu'ndaki düzenlemeye göre maddi hasarlı kazalarda; kazanın öğrenilmesinden itibaren 2 yıl ve bunu engelleyecek herhangi bir durum olursa 10 yıldır. Yaralanma durumunda ise bu süre 8 yıl, ölüm durumunda da 15 yıldır. bu nedenle yaralamalı ise henüz zamanaşımı dolmuş değil.
Old 21-10-2020, 15:18   #4
akrd61

Olumlu

Değerli meslektaşım

1.Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası
2.6102 Sk. 5/A-1 md.gereği arabuluculuk dava şartı.
3.2918 Sk. 92/1-f md. gereği Manevi Tazminat, ZMMS kapsamı dışında
SORU: Arabuluculuk zorunlu dava şartı mı?
4.Zamanaşımı 6098 Sk.72/1 md.

iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi