Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız haciz nedeniyle manevi tazminat

Yanıt
Old 09-03-2011, 11:06   #1
Av.Nilgün Altındağ

Varsayılan haksız haciz nedeniyle manevi tazminat

Merhabalar, yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler..

Avukatlık ücretimin tahsili için açmış olduğum bir davada karşı taraf yararına 1.400 TL civarı bir avukatlık ücreti ödememize karar verildi, tehiri icra kararı aldık ve icra dairesince bildirilen miktarı yatırdık, karar onandı ve yatırdığımız para karşı taraf vekilince icra dairesinden çekildi.

3 ay kadar sonra gelen 103 muhtırası ile aracıma haciz konulduğunu öğrendim, dosyaya baktığımızda 136 TL gibi bir bakiye nedeniyle haciz işlemi yapıldığını gördük. Tarafıma herhangi bir borç muhtırası gönderilmeden aracıma haciz konulmasını haksız haciz olarak yorumluyorum, uygulamada ödeme muhtırası gönderilmesinin zorunlu bir husus olduğunu da biliyorum, hayatım boyunca tarafıma karşı yapılan ilk icra takibi budur ve ilk kez haciz işlemi ile karşılaşıyorum. Bu haksız haciz işlemi ile itibarım zedelenmiştir.

Borç doğal olarak tarafımca kapatıldı ancak haksız haciz nedeniyle manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Old 09-03-2011, 13:44   #2
Levent Cirit

Bakiye borç muhtırası gönderilme zorunluluğu olduğuna dair İİK'da bir madde hatırladığımı sanmıyorum. Bu nedenle haciz işleminin haksız olduğunu da düşünmüyorum.
Old 09-03-2011, 13:52   #3
Av.Nilgün Altındağ

ben bana bildirilen rakamı yatırmıştım, bir muhtıra ile 7 günlük ödeme süresi verilerek kalan bakiyeyi ödeme ihtarı yapılması gerekmektedir.

uygulama bu şekilde işliyor, benzeri durumlarda icra daireleri muhtıra göndermeden haciz işlemi taleplerini hep geri çevirdiler.
Old 09-03-2011, 14:02   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Nilgün Altındağ
ben bana bildirilen rakamı yatırmıştım, bir muhtıra ile 7 günlük ödeme süresi verilerek kalan bakiyeyi ödeme ihtarı yapılması gerekmektedir.

uygulama bu şekilde işliyor, benzeri durumlarda icra daireleri muhtıra göndermeden haciz işlemi taleplerini hep geri çevirdiler.

2004 sayılı İcra ve İflas Kanunun hiçbir yerinde ödeme muhtırası bulunmadığı gibi, uygulama için de böyle bir zorunluluk yoktur. Size bildirilen rakamdan kastınız tehir-i icra için gereken rakamdır. Ancak malumunuz faiz işlemeye devam edecek ve kararın onanması ile de kesinleşme gerekmeksizin bakiye alacak için mütemerrit olacaksınız. Bahsettiğiniz şekilde bir tazminat talepli davanın lehinize sonuçlanacağına ihtimal vermiyorum.
Old 09-03-2011, 14:54   #5
AV.MEHMET ÖNDER

Sayın Yeshilim ile aynı kanaatteyim. Açılacak dava kanattimce sizin aleyhinize sonuçlanacaktır.
Old 09-03-2011, 16:18   #6
Av.Serkan Arıcan

Bakiye borç muhtırası çıkmak alacaklı/vekili için bir yükümlülük değil aslında bir anlamda jesttir. Bu nedenle açacağınız davada olumlu bir sonuç alacağınızı düşünmüyorum.

Bunun yanısıra olası bir davada hakimin "aracın kayden haczi ve bu haczin 103 ile borçluya bildirilmesinin de manevi yönden büyük bir çöküntü yaratmayacağına dair hüküm vereceğini nacizhane düşünmekteyim"

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi