Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

30 gün içinde işleyen kiraya mahsup

Yanıt
Old 30-09-2011, 15:12   #1
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Varsayılan 30 gün içinde işleyen kiraya mahsup

Sayın Meslektaşlarım,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diler ve yardımları için teşekkür ederim.

Müvekkilin kiracısı ile kontratı gereği, 2 ay üst üste kira bedellerinin ödenmemesi muacceliyet şartı olarak kabul edilmiştir. Ancak kiracı hiçbir zaman üst üste 2 kira ödememezlik yapmıyor, bir ay yatırıp diğer ay yatırmıyor.

Haziran ayında Nisan ve Haziran kiraları için Tahliye istemli toplam 4.000 TL lık takip başlattım.Tebligat 26.06.2011 tarihinde yapıldı. Borçlu borca itiraz etmedi, 30 gün içinde icra dairesine ödemesi de yok.

Ancak müvekkilin banka hesabına farklı tarihlerde parça parça toplam 4.000 TL lık ödeme yapılmış. Sonuç olarak 30 gün içinde dosya borcu haricen ödenmiş görünüyor.

Sorum şu; 30 gün içinde Temmuz kirası da istenebilir hale geldiğinden, Tahliye davası açıp, Temmuz ayında yatırılan kısımların Temmuz kirasına mahsup edildiğini dolayısı ile 30 gün içinde borcun ödenmediğini iddia edebilir miyim?

Tekrar teşekkürler.
Old 30-09-2011, 15:59   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan lostris
Sayın Meslektaşlarım,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diler ve yardımları için teşekkür ederim.

Müvekkilin kiracısı ile kontratı gereği, 2 ay üst üste kira bedellerinin ödenmemesi muacceliyet şartı olarak kabul edilmiştir. Ancak kiracı hiçbir zaman üst üste 2 kira ödememezlik yapmıyor, bir ay yatırıp diğer ay yatırmıyor.

Haziran ayında Nisan ve Haziran kiraları için Tahliye istemli toplam 4.000 TL lık takip başlattım.Tebligat 26.06.2011 tarihinde yapıldı. Borçlu borca itiraz etmedi, 30 gün içinde icra dairesine ödemesi de yok.

Ancak müvekkilin banka hesabına farklı tarihlerde parça parça toplam 4.000 TL lık ödeme yapılmış. Sonuç olarak 30 gün içinde dosya borcu haricen ödenmiş görünüyor.

Sorum şu; 30 gün içinde Temmuz kirası da istenebilir hale geldiğinden, Tahliye davası açıp, Temmuz ayında yatırılan kısımların Temmuz kirasına mahsup edildiğini dolayısı ile 30 gün içinde borcun ödenmediğini iddia edebilir miyim?

Tekrar teşekkürler.

Dekontlardaki izahat???
Old 30-09-2011, 16:17   #3
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Suat Ergin,
Mesajımda yazmayı unutmuşum. Dekontlarda hiçbir açıklama yok.
Teşekkürler..
Old 30-09-2011, 16:20   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan lostris
Sayın Suat Ergin,
Mesajımda yazmayı unutmuşum. Dekontlarda hiçbir açıklama yok.
Teşekkürler..

O zaman şansınızı deneyebilirsiniz. Sözleşme sonuna kadar da "iki haklı ihtar nedeniyle tahliye" davasına hazırlık yapabilirsiniz.
Old 30-09-2011, 16:28   #5
Sevdem

bu banka hesabı kiracının her daim kirayı yatırdığı hesap ise temmuz ayına sayıp tahliye davası açabilirsiniz.aksi durumda ben de iki haklı ihtar yolunu düşünebilirsiniz demeliyim.
Old 30-09-2011, 16:32   #6
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Cevaplarınız için teşekkürler. İki haklı İhtar en başta benim de düşündüğüm bir yoldu. Ancak Yargıtayın : Kira sözleşmesinde muacceliyet koşulunun bulunması halinde muaccel (istenebilir) hale gelen kiranın tek ihtarla istenmesi gerektiğinden bu kira parasının bölünüp değişik ihtarlarla istenerek iki haklı ihtara konu yapılması mümkün değildir." şeklindeki içtiharları nedeniyle bu yolu denemedim.

Kontratta 2 ay üst üste ödememe halinde muacceliyet koşulu bulunduğundan,iki haklı ihtarın uygulanabilir olduğuna ilişkin bir yargıtay kararına da rastlamadım.
Old 30-09-2011, 16:37   #7
Sevdem

belirttiğiniz içtihatı okumadım ama sizin olayınızda muaccelliyet gerçekleşmiyor.o sebeple sizin olayınızda uygulanabilir diye düşünüyorum.ancakm belirttiğiniz içtihat no.verirseniz okumak isterim.
Old 30-09-2011, 16:37   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan lostris
Cevaplarınız için teşekkürler. İki haklı İhtar en başta benim de düşündüğüm bir yoldu. Ancak Yargıtayın : Kira sözleşmesinde muacceliyet koşulunun bulunması halinde muaccel (istenebilir) hale gelen kiranın tek ihtarla istenmesi gerektiğinden bu kira parasının bölünüp değişik ihtarlarla istenerek iki haklı ihtara konu yapılması mümkün değildir." şeklindeki içtiharları nedeniyle bu yolu denemedim.

Kontratta 2 ay üst üste ödememe halinde muacceliyet koşulu bulunduğundan,iki haklı ihtarın uygulanabilir olduğuna ilişkin bir yargıtay kararına da rastlamadım.

Kontratta " 1 aylık kira parası ödenmediğinde tüm kiralar muaccel olacaktır" şeklinde bir ibare varsa, iki haklı ihtar olamaz. Çünkü Yargıtay, "ilk ihtarda tüm alacak muaccel hale gelmişken niye hakkını kullanmadın" diyor. Ancak sizin olayınızda farklılık var. Siz muacceliyet koşulunu işletemiyorsunuz ki.
Old 30-09-2011, 16:45   #9
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Sevdem,

Paylaştığım içtihat 6. Hukuk Dairesinin 01.02.2010 tarihli 2010 / 169 E- 2010 / 805 K. sayılı ilamıydı. Ancak Yargıtayın buna benzer çok içtihadı var.

Sayın Suat Ergin, cevabınız için teşekkürler, iki haklı ihtarı deneyeceğim.

Saygılarımla...
Old 30-09-2011, 20:16   #10
denizizm

dekontlarda herhangi bir açıklama yoksa yatırılan kiranın bir aylık kirası temmuz ayına mahsup edilerek , takip yapılan diğer üç aya ilişkin kiranın eksik ödenmiş olduğu iddiası dinleniyor mu ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi