Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK avukatlığı hakkında deneyimler/dikkat edilmesi gerekenler/tavsiyeler

Yanıt
Old 23-01-2010, 20:46   #1
GECE

Varsayılan CMK avukatlığı hakkında deneyimler/dikkat edilmesi gerekenler/tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar!
Ankara Barosu'nda avukatlar 3 gün boyu süren ve katılımın 200 TL mukabilinde mümkün olduğu CMK seminerine katılmadan CMK avukatlığı yapamıyor. Bu konuya nasıl bakıyorsunuz? Ankara dışındaki barolarda CMK Avukatı olma şartları nasıl?
Ayrıca konusunu açmışken, CMK avukatlığı hakkında deneyimleri/dikkat edilmesi gerekenleri/tavsiyeleri paylaşırsak yararlı olacağı kanısındayım...
Old 25-01-2010, 16:22   #2
Av.EErdem

Öncelikle CMK Eğitiminin çok önemli olduğunu ve eğitim seminerlerine katılmanın faydalı olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim. Özellikle çocuk yaştaki mağdur veya şüpheli/sanık müdafisi olarak görev yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var ve eğitim seminerleri dahi yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle eğitim seminerleri gerekli. Ancak seminerlerin ücretli olması konusunda olumlu düşünmüyorum. Sakarya Barosu, zaman zaman eğitim seminerleri yapıyor. Hatta sadece yeni başlayanlara değil, CMK görev listesinde yer alan tüm avukatlara da katılım mecburi tutuluyor. Ancak bu seminerler hiçbir ücrete tabi olmadı. Doğrusunun da bu olduğu inancındayım.
CMK avukatlığında dikkat edilmesi gerekenler ise, aslında tüm davalarda avukatın görev dahilinde olan hususlar olmasına rağmen sıkıntı, müdafisi olduğunuz kişiyi daha önceden tanımadan, büroda öngörüşme yapamadan savunacak olmak aslında. Önerilerim;
1-Hazırlık aşamasında mutlaka müdafi olarak atanılan kişiyle görüşme yapmak ve siz karakola veya Savcılığa gitmeden önce ifade alınmaya başlanmışsa gittiğinizde bu ifadeye asla imza atmamak. İfade alınmaya başlanmış olsa da yanınızda tekrar ifade alınmasını isteyin, ne kadar uzun sürerse sürsün.
2-Sorgu aşamasında görevli iseniz ve şüpheli tutuklanırsa, her ne olursa olsun süresi içinde mutlaka tutuklamaya itiraz etmek gerekli.
3-Dava aşamasında eğer sanık müdafisi iseniz ve sanık tutukluysa mutlaka cezaevine gitmenizi öneririm, ayrıca burada önceden hazırlayıp yanınızda götüreceğiniz ''Cezaevi Görüşme Tutanağı ''nı görüşmeleriniz doğrultusunda doldurup, sanığa okutup imzalatmanızı da tavsiye ederim.
Bu arada tutuklu sanığın her celse tahliyesini talep etmek ve reddi halinde bu karara da itiraz etmek gerekiyor. Tutukluluğun kaldırılmasının imkansız olduğunu düşündüğünüz hallerde dahi, sanığın suçunu ikrarına güvenerek itirazı yapmaktan imtina etmeyin. Bu yüzden şikayet edilmiş bir çok avukat olduğunu unutmayın.
4- Eğer sanık müdafisi iseniz ve dava sonunda mahkumiyet kararı verilmişse, bu kararın, paraya çevrilmiş hatta taksitlendirilmiş olması veya ertelenmesi sizi yanıltmasın , hükmü mutlaka temyiz edin. Sabıkası kabarık bir sanığın üstelik ikrar da ettiği bir eylemde neredeyse beraat gibi bir karar aldığında dahi hüküm temyiz edilmediğinden şikayette bulunduğunu ve bu hususta avukata çok acımasız davranıldığını ve sonunda ceza aldığını gördüğümden ben avukatın takdir hakkı olması gerektiğini savunsam da aleyhe olan her kararı temyiz ediyor ve bunu tüm CMK da görevli meslektaşlarıma tavsiye ediyorum.
5- Yaşı küçük mağdur vekili olarak atandığınızda, küçüğün velisi davaya katılmak istemese de davaya katılın. Ayrıca özellikle cinsel istismar suçlarında küçüğün velisi şikayetini geri alsa da şikayeti sürdürün. Unutulmamalıdır ki küçük yaştaki çocuklar, kendi ebeveynlerine karşı da korunmak zorundadırlar ve CMK avukatı resen tayin edildiğine göre ortada bir Kamu görevi bulunmaktadır.
Şimdilik aklıma gelen bunlar...
Old 25-01-2010, 16:53   #3
Av.Sedat Yahşi

Diyarbakır Barosu da CMK sertifikası olmayanlara CMK avukatlığı yaptırmıyor ama bu sertifikanın alınması için düzenlenen seminerlerden dolayı da herhangi bir ücret talep etmiyor.
2005 yılı Mayıs ayında düzenlenen seminer programına katılmıştım.Katılma nedenim CMK avukatlığı sertifikası almak değildi,çok uzun yıllardır ceza davalarına girmediğim için o tarihlerde değişmekte olan Ceza Yasası ile ilgili bilgilerimi tazelemekti.
Elazığ'da göl kenarında bir otelde 5 gün yoğun bir proğram uyguladılar,yatak ve yemek de dahil olmak üzere hiçbir ücret talep etmediler.

Sayın Av.EErdem'in 4.maddede belirttiği temyizde avukatın takdir hakkını kullanma yetkisi ile ilgili bölüm bence de çok önemli bir öneri.Sanığın açık ve yazılı beyanı yoksa temyizden kesinlikle kaçınmayın,mutlaka temyiz edin.Aksi takdirde şikayet edilmesi durumunda disiplin cezası veriliyor.Zira Avukatlık Yasası bunu avukatın "özen borcu"na aykırılık sayıyor.
Saygılarımla
Old 25-01-2010, 20:53   #4
GECE

AV. SEDAT YAHŞİ ve AV.EERDEM meslektaşlarıma açıklamalarından dolayı teşekkür ederim...
Benim şahsi kanaatim de CMK seminerinin gerekli olduğudur. Ancak ücret alınması bana da doğru gelmiyor. Av. stajına başlamak için bile en son fiyat (eylül ayı 2009) 600 TL olduğunu biliyorum
Baro aidatı da yıllık 330 TL, ocak ve temmuzda 165 TL olarak 2 kez alınıyor. Yani 6'şar aylık veriliyor ve henüz gelmemiş ayların aidatı da peşin alınıyor, bu da adil değil bence... Acaba baro aidatı tüm barolarda
aynı mı?
Old 27-01-2010, 15:04   #5
didem kunal

İzmir de ki CMK avukatlığı için ilk zamanlarda bir otel ayarlanıyor burada 2 gün 1 gece konaklama yapılıyor ve verilen seminer sonucu aldığınız sertifika ile CMK avukatlığı yapılabiliyordu.Şimdi ise maddiyat olmadan baro da haftasonu cumartesi-pazar olacak şekilde bir seminer düzenlenip pazar günü sertifikalarımız dağıtılıyor.Ancak Uşak da görev yapan meslektaşımdan duyduğuma göre CMK avukatı olabilmek için sertifika programına katılmaya gerke olmadığı gibi sertifika da almadan sadece adınızı yazdırarak CMK avukatlığı yapılabiliyormuş.

Ben seminerin yapılması ve bir sertifika alınması taraftarıyım çünkü yeterli olmasa bile az da olsa yapacağımız iş hakkında ana prensipler,esaslı noktalar bizlere anlatılmakta ve konunun uzmanı meslektaşlarımızca karşılaşılan sorunlar,avukatların yaşadıkları,uygulamada yaşananlar vs gibi tecrübelerle de anlatılan bilgiler sabitlenebiliyor.Zaten baromuz bünyesindeki CMK servisimiz 7 gün 24 saat bize hizmet verebilmekte.Bu sebeple çok zorlandığımız noktalarda,hata yaptığımızı düşündüğümüz noktalarda servis ile irtibata geçebli,yoruz.

Bize seminerde öğretilen ve benim beynime kazınan en önemli cümle şuydu; asla kendinize CMK avukatı dedirtmeyin. Çünkü cmk avukatları nasılsa hertürlü paramı alıyorum gibi bir düşünceyle müvekkillleriyle görüşme dahi yapmadan ezberlenmiş cümleleri mahkemede ya da karakolda beyan ederek işten sıyrılıyorlar.Ya da işi daha da ticarete döküp cmkdan atanmasına rağmen haricen vekalet ücreti isteyerek hem cmk dan hem mğvekkilden ayrı ayrı para alarak bu işi yapan meslektaşlarımız olduğunu da biliyorum.

Bu sebeple CMK avukatlığına yeni katılmış bir meslektaş olarak örnek alabileceiğim ceza avukatları ile sıkı dialoklar içinde olmayı tercih ediyorum.
Old 27-01-2010, 23:33   #6
Av.Seda ALÇINAR

Merhaba,

Eğitim almaksızın CMK avukatlığı yapmayı son derece sakıncalı buluyorum. İstanbul'da 5 gün boyunca yoğun teorik ve pritik çalışma yapılıyor. Ücret alınması konusunda ise ücretin cüz'i ve makul olması gerektiğini düşünüyorum. Bence otel hizmet ve yemek masrafını karşılamanın üzerine çıkmamalı.
Old 28-01-2010, 10:02   #7
adlt-2007

Varsayılan Zorunlu Müdafilik için Eğitim Şart Ama Ücretsiz Olmalı

CMUK Avukatlığı yapabilmek için ve hatta başkaca alanlarda da ek eğitimlerin olması gerektiği kanısındayım. Ancak eğitim için bir ücret talep edilmesi hakkaniyete aykırı ve hukuki de değildir. Zira Avukatlar meslsğe başlarken zaten yeterince para ödüyor.(Ruhsatname için,baroya giriş aidatı vs.)Kaldı ki bu eğitimi alacak olanların fiilen avukatlık yaptıklarını ve aidatlarını da ödedeiklerini düşünürsek ayrıca verilecek olan eğitimden ücret alınması bence doğru değildir. Bu baroların asli görevlerindedir. Bu eğitimlerin bir sektöre dönüşmesi yanlıştır. Şöyle bir şey yapılabilir aidat borcu olmayanlara sadece eğitim verilebilir. Hem aidat borcunu düzenli olarak ödeyenleri ödüllendirmiş hem de teşvik etmiş oluruz diye düşünüyorum. Buradan tüm Baro Yönetim Kurulları Başkan ve üyelerine şu eğitim seminerlerinden ücret alınmaması yönünda bir çalışma yapılmasını rica ediyorum. Aidatlar ,mesleğe girişte alınan ücretler bu eğitimleri de kapsamalı.Hukuken itiraz edimesi ve dava açılması halinde de haklı çıkılacağını düşünüyorum .saygılarımla...
Old 31-01-2010, 02:18   #8
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan GECE
Merhaba arkadaşlar!
Ankara Barosu'nda avukatlar 3 gün boyu süren ve katılımın 200 TL mukabilinde mümkün olduğu CMK seminerine katılmadan CMK avukatlığı yapamıyor. Bu konuya nasıl bakıyorsunuz? Ankara dışındaki barolarda CMK Avukatı olma şartları nasıl?
Ayrıca konusunu açmışken, CMK avukatlığı hakkında deneyimleri/dikkat edilmesi gerekenleri/tavsiyeleri paylaşırsak yararlı olacağı kanısındayım...

Ankara dışındaki birçok baroda böyle bir uygulama söz konusu değil.CMK listesine yazılma talebi yeterli.Gayet tabii ,CMK seminerleri düzenleniyor ; Fakat ücretsiz.Yine bu seminerlere katılma zorunluluğu olmadığı gibi ;söz konusu seminerler ,CMK avukatlığı yapabilmenin önşartı değil.

Ayrıca,CMK ücretlerinin zamanında ,günün ekonomik koşullarına uygun ve düzenli ödenmesi hususunda neler yapılabilir konu başlıklı ücretsiz seminerlerin düzenlenmesinin daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

Saygılar.
Old 09-02-2010, 11:33   #9
KOÇ

Varsayılan CMK sertifikası bulunmadan cmk listesine girelemiyor diye biliyorum.

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Ankara dışındaki birçok baroda böyle bir uygulama söz konusu değil.CMK listesine yazılma talebi yeterli.Gayet tabii ,CMK seminerleri düzenleniyor ; Fakat ücretsiz.Yine bu seminerlere katılma zorunluluğu olmadığı gibi ;söz konusu seminerler ,CMK avukatlığı yapabilmenin önşartı değil.

Ayrıca,CMK ücretlerinin zamanında ,günün ekonomik koşullarına uygun ve düzenli ödenmesi hususunda neler yapılabilir konu başlıklı ücretsiz seminerlerin düzenlenmesinin daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

Saygılar.
Sayın Cesur Yürek Kocaeli Barosuna kayıtlı bir avukatım ve cmk sertifikam olmadan cmk listesine giremeyeceğim söylendi.Merkeze uzak bir ilçe olması dolayısıyla cmk görevlendirilmelerinde sıkıntı yaşanmasına rağmen cmk sertifikası olmadan cmk da görev alamayacağım söylendi.Neyseki mart ayında seminer açılacagını öğrendim.Daha erken cmk sertifikası almanın bir yolu varmıdır yakın illerde seminer düzenlenip düzenlenmediğini internetten takip etmeye çalışıyorum ama şu an bir sonuç elde etmiş değilim.Ne önerirsiniz.
Old 15-02-2010, 23:49   #10
cesur_yürek

Sayın KOÇ, bu hususta uygulamada birlik yok.

Sertifikanızı almayı bekleyeceksiniz.Yine de baronuzla görüşmenizi öneririm.
Old 18-02-2010, 23:25   #11
didem kunal

yaklaşık 4-5 aydır cmk avukatlığı yapıyorum ve edindiğim tecrübeden yola çıakrak şunu sormak istiyorum; CMK dan bize verilen ücretlerin asgari ücret tarifemizin de altında olduğunu biliyor ve bundan rahatsız oluyoruz.Zira bu konuyla ilgili gerekli itirazda yapılmış. Peki şimdi her şrkilde görevimizi yerine getirmek zorunda olduğumuz bu sistemde sizce şüpheli ailesinin sürekli sizi araması dosya hakkında defalarca sorular osrarak geniş geniş zamanınızdan çalması ya da en kötüsü sürekli size cep telefonundan çağrı bırakıp aramanızı istemesi vs gibi durumlar... Üstelik tüm bunları yaparken şüphelilerin aileleri özel vekalet vereceğiz ve ücretiniz neyse ödeyeceğiz demelerine rağmen asla ellerini ceplerine atmamaları ve ardından gidip başka avukat tutarak sizi diskalifiye etmesi...

Tüm bunlardan çıkartmam gereken sonuç nedir? Bize CMK seminerinde öğretilen ilk şey kendinize CMK avukatı dedirtmeyin idi. Ancak bu koşullar bizi aslında o istenmeyen davranışlara mı yönlendiriyor? Yoksa bilmediğim bir başka yöntem de var mı?

Ben bu tacize varan aranmalardan, şüpheli ailelerinin devamlı benden nerdeyse imkansız talepler yönlendirmesinden cidi anlamda gerildim ancak müvekkilimin hakları diye diye sabrediyorum da nereye kadar onu bilemiyorum işte
Old 05-04-2010, 16:51   #12
Av. Cuma Yurtal

Ben Hatay Barosu avukatıyım...Burada, önceleri Cmk görevlendirmesi alabilmek için Cmk listesine isim yazdırmak yeterli idi. Ancak bu hafta sonu Cmk semineri düzenleneceği, ve Cmk görevlenrimesi alabilmek için seminere katılmak ve seminer sonunda verilecek sertifikaya sahip olmak gerektiği, sertifakası olmayan avukatlara görevlendirme verilmeyeceği, Baromuz tarafından bildirildi.Bu seminere de katılım ücreti 125,00 TL olarak belirlenmiş.
Şahsen bu tür seminerlerin faydalı olduğu görüşündeyim. Fakat bu seminerin masraflarının Baro tarafından karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Zira söz konusu semineri, '' Meslek içi eğitim '' kapsamında değerlendiriyorum.

Sayın Av. EErdem, önerileriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler...YEni Cmk görevlendirmesi alan bir avukat olarak, üzerinde durduğunuz husuları dikkate alacağım..

Sayın Didem Kunal, yakınlamalarına ise hak vermemek elde değil...Benzer şeyleri ben de yaşıyorum.Ve size sabır ve davanın bitmesini beklemekten başka birşeyde önermiyorum, maalesef
Old 05-07-2010, 01:16   #13
Av. Selen Vargün

ben de 4-5 aydır cmk avukatlığı yapıyorum ankara'da ve cmk'dan çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. yazıldığı gibi ben de cmk seminerinin ücretsiz olması gerektiği düşüncesindeyim. ankara barosu, ticari bir şirket gibi çalıştığı, gölbaşı tesislerinde iftar yemekleri düzenlemek dışında avukatları için dişe dokunur bir faaliyette bulunmadığı için özellikle genç avukatlar olarak çok mağdur durumda kalıyoruz. yapılan ücretli meslek içi eğitimleri ile adli yardım ve cmk seminerlerinin ücretsiz hale getirilmesinden başlayarak diğer tüm sorunlarımız için örgütlenmemiz gerekiyor. birkaç ay önce 'genç avukatlar ve stajyerler grubu' adlı bir grubun toplantılarına katılmıştım. ama tartışmalardan sonra, sorunların çok fazla ve çok derin olduğunu daha bir yakından kavradım. biraz karamsarlaştım, bir daha da toplantılara katılmadım ama aidat, ücretlendirme gibi temel sorunlarda en azından, bir araya gelmemiz gerektiğini düşünüyorum. bakalım neler olacak...
Old 14-07-2010, 09:52   #14
O.Özcan

Sayın Kunal,

Öncelikle şikayetinizi ortadan kaldırmanın en önemli yolu, C.M.K müdafiiliği deyimini ortadan kaldırmak. Bu zaten şüphelinin ailesinde, emniyette, savcılıkta ve sorgu mahkemesinde bir ön yargıya neden oluyor.

Ceza Hukuku anlamında soruşturma ve kovuşturma evresinde yeterli mesleki deneyime sahip olduğunuz sürece bahsettiğiniz sorunların hiç birisiyle karşılaşmazsınız. Ancak ben de İzmir'de çalışan bir avukat olarak, ne yazık ki bu sistemde görevlendirilen avukat meslektaşlarımın sadece yapmak zorunda oldukları için kendilerine verilen görevi yerine getirdiklerini, diğer bir deyişle adeta tasdik makamı gibi davrandıklarına çok kez şahit oldum. Bu sistem de biraz daha özverili ve hassas davranıldığı taktirde meselenin ortadan kalkacağını düşünüyorum.
Old 11-10-2010, 23:30   #15
Av.Ali DURAK

Varsayılan yarın ilk cmk görevlendirmem nelere dikkat etmeliyim?

sabah 9dan sonra yaklasık arka arkaya 7 farklı asliye ceza mahkemesi dosyasına görevlendirildim.Nelere dikkat etmem gerektiği hususunda yardımcı olursanız sevinirim.
Old 28-10-2011, 16:21   #16
Zamanakarsi

Benim zamanımda dikkat etmeniz gereken şey dosyaların elinize yapışabileceği, duruşmaların yıllarca sürebileceği, 7 dosya için kazanacağınız net ücretin en fazla 1000 tl olabileceği, 1 sene sonra alacagınız para için %40 civarı vergiyi peşin ödeyeceğiniz, dosyalar bitmez ise 4-5 yıl sonra pişman olacağınız gibi daha sayılacaklar ile beraber onlarca husustur. Bilmiyorum şu tarihte bir şey değişmiş midir acaba.
Old 18-01-2012, 12:14   #17
Av. Musa TAÇYILDIZ

Ben de Yaşı küçük mağdur vekili olarak atandım, küçüğün velisi davaya katılmak istemiyor. Ne yapmalıyım karar veremedim?
Old 18-01-2012, 12:22   #18
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Ben de Yaşı küçük mağdur vekili olarak atandım, küçüğün velisi davaya katılmak istemiyor. Ne yapmalıyım karar veremedim?
Mağdurun aynı zamanda velisi olan dayısından, katılmak istemediğine dair imzalı bir belge alabilirsiniz. Bunun mümkün olmaması durumunda, yazışma ile uğraşmamak açısından katılma taleplerinin olup olmadığını -sorma imkanınız var ise- e-posta yoluyla göndereceğiniz iletiyle sorabilirsiniz. Duruşmaya katılacak ise zaten katılmak istemediği yönündeki iradesini mahkeme huzurunda ifade edeceği için mesleki açıdan risk ortadan kalkmış olur.
Old 18-01-2012, 13:05   #19
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Mağdurun aynı zamanda velisi olan dayısından, katılmak istemediğine dair imzalı bir belge alabilirsiniz. Bunun mümkün olmaması durumunda, yazışma ile uğraşmamak açısından katılma taleplerinin olup olmadığını -sorma imkanınız var ise- e-posta yoluyla göndereceğiniz iletiyle sorabilirsiniz. Duruşmaya katılacak ise zaten katılmak istemediği yönündeki iradesini mahkeme huzurunda ifade edeceği için mesleki açıdan risk ortadan kalkmış olur.
Üstad öncelikle teşekkür ederim. Aslında yarın yapılacak ilk celseye katılamayacak mağdur ve babası. Her ikisi de davaya katılmak istemiyorlar. Ben yarın bir daha ki celse beyanda bulunacağımızı söylemeyi planlıyorum. Yanlız onlar katılmak istemese dahi benim katılmam gerekiyor mu? Aslında kafamı karıştıran Sayın Av.EErdem'in 2 nolu mesajının son kısmında küçük mağdur ve velisi katılmak istemese dahi katılmak zorunda olduğumuzu söylemesi
Old 18-01-2012, 13:18   #20
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Üstad öncelikle teşekkür ederim. Aslında yarın yapılacak ilk celseye katılamayacak mağdur ve babası. Her ikisi de davaya katılmak istemiyorlar. Ben yarın bir daha ki celse beyanda bulunacağımızı söylemeyi planlıyorum. Yanlız onlar katılmak istemese dahi benim katılmam gerekiyor mu? Aslında kafamı karıştıran Sayın Av.EErdem'in 2 nolu mesajının son kısmında küçük mağdur ve velisi katılmak istemese dahi katılmak zorunda olduğumuzu söylemesi
Sayın Musa TAÇYILDIZ;

Siz sadece velisi demişsiniz ancak ben hayal gücümün sınırlarını zorlayarak çocuğun velisini aynı zamanda dayısı yapmışım.

Katılma talebinde bulunmamanız hususunda hiçbir şekilde size yazılı bildirimde bulunmaması/bulunamaması ve sizin de kendisine ulaşamamanız durumunda katılma talebinde bulunmanızın hiçbir sakıncası bulunmuyor.

Zira davaya katılma (müdahil olma) suça sürüklenen çocuk (bu kavram da çok ilginç gelir bana) açısından lehine bir durumdur. Dolayısıyla katılma talebinde bulunmanızda çocuğun hak ve menfaatleri açısından sorun olmadığı gibi sizin açınızdan da mesleki anlamda sıkıntı teşkil edecek bir durum yoktur.

Saygılarımla..
Old 18-01-2012, 14:02   #21
av.alper tunker

Sayın TAÇYILMAZ
mahkeme zaten magdurun ve velisinin beyanını mutlaka alacakdır.ancak magdur 15 yaşından küçük ise yargıtay müdafiinin şikayetinin dinlenmesini öngörmektedir.Yani sizin şikayetinizin olup olmadıgı husunudaki beyanınıza itibar edilmesi gerektiğini belirtmektedir
Yasal sıkıntı çekmemek için davanın mahiyeti ne oldugunu bilmeden magdurun babasından bir yazılı beyan almanızı ama her halukarda 15 yaşından küçük ise katılma talebinizi yapmanızı öneririm.Saygılarımla
Old 18-01-2012, 15:44   #22
Av. Musa TAÇYILDIZ

Sayın Engin EKİCİ ; aslında ben de dayısı dediğinizi farkettim hatta mesajımı da kontrol ettim acaba yanlış mı yazdım diye ama sonra bozuntuya vermedim Mesela şimdi de Sayın Alper TUNKER benim soyismimi yanlış yazmış ama genelde yanlış yazılıyor zaten

Sanırım sorum biraz yanlış anlaşıldı. Ben mağdura da babasına da ulaşabilmekteyim. Ve her ikisi de davaya katılmak istememekte. Mağdur da 16 yaşında. Ancak Sayın Av.EErdem 2 nolu mesajının son kısmında küçük mağdur ve velisi katılmak istemese dahi katılmak zorunda olduğumuzu belirtmiş. Bu yüzden her ikisi de duruşmada katılmak istemediklerini belirtmek istese bile ben yine de müdahale talebinde bulunmalıyım?
Old 18-01-2012, 15:57   #23
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Sayın Engin EKİCİ ; aslında ben de dayısı dediğinizi farkettim hatta mesajımı da kontrol ettim acaba yanlış mı yazdım diye ama sonra bozuntuya vermedim Mesela şimdi de Sayın Alper TUNKER benim soyismimi yanlış yazmış ama genelde yanlış yazılıyor zaten

Sanırım sorum biraz yanlış anlaşıldı. Ben mağdura da babasına da ulaşabilmekteyim. Ve her ikisi de davaya katılmak istememekte. Mağdur da 16 yaşında. Ancak Sayın Av.EErdem 2 nolu mesajının son kısmında küçük mağdur ve velisi katılmak istemese dahi katılmak zorunda olduğumuzu belirtmiş. Bu yüzden her ikisi de duruşmada katılmak istemediklerini belirtmek istese bile ben yine de müdahale talebinde bulunmalıyım?
Hayır, yine de müdahale talebinde bulunmanızı gerektiren bir durum söz konusu olmaz düşüncesindeyim. Zira mağdur ve velisine ulaşabiliyorsunuz ve veli, katılma talebinin ne anlama geldiğinin bilinciyle davaya katılmak istemedikleri yönünde irade beyanında bulunuyor ise, menfaatlerine uygun olabilecek bir hakkın kullanımını tercih etmedikleri sonucu ortaya çıkar. Bu durumda katılma talebinde bulunmamanın, çocuğu velisine karşı korunmaya yarar bir menfaat olmadığı kanaatindeyim.
Old 21-01-2012, 23:12   #24
GECE

Varsayılan Sayın Av. ENGİN EKİCİ

Sayın Av. ENGİN EKİCİ,
mağdur adına CMK'dan vekil olarak görevlendirilen avukatın,
mağdur (18 yaş altı ise mağdur ve velisi), duruşmada şikayetçi olmadığını söyler ise ya da şikayetçi olur ama davaya müdahil olmak istemez ise, CMK'dan atanmış olan vekilin, mağdurun (ya da velisinin) beyanının aksine davaya müdahil olma talebi yersiz olur. Ayrıca CMK'dan atanmış olan vekilin, bu durumda müteakip duruşmaları takip etme zorunluluğu da yoktur, çünkü temsil ettiği kişinin davada sıfatı kalmamıştır. (şikayetçi olmadığı için ya da şikayetçi olup da davaya katılmak istemediği için)
Old 22-01-2012, 09:45   #25
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan GECE
Sayın Av. ENGİN EKİCİ,
mağdur adına CMK'dan vekil olarak görevlendirilen avukatın,
mağdur (18 yaş altı ise mağdur ve velisi), duruşmada şikayetçi olmadığını söyler ise ya da şikayetçi olur ama davaya müdahil olmak istemez ise, CMK'dan atanmış olan vekilin, mağdurun (ya da velisinin) beyanının aksine davaya müdahil olma talebi yersiz olur. Ayrıca CMK'dan atanmış olan vekilin, bu durumda müteakip duruşmaları takip etme zorunluluğu da yoktur, çünkü temsil ettiği kişinin davada sıfatı kalmamıştır. (şikayetçi olmadığı için ya da şikayetçi olup da davaya katılmak istemediği için)
Sayın GECE;

Bu durumda benimle aynı kanaattesiniz.

Saygılarımla..
Old 05-03-2012, 01:07   #26
ebruer

saygıdeğer meslektaş büyüklerim! Bir konuda sizden fikir almak istiyorum.İstanbul Barosuna kayıtlı stajyer avukatım. istanbul Barosu cmk seminerleri nasıl gerçekleşiyor? Stajyerlerde bu seminerlerden faydalanabilir mi?Şimdiden teşekkürler.
Old 07-05-2012, 10:07   #27
Av.SerkanCAN

CMK ücretlerinin, öğrenim kredisi borcuna mahup edilip edilemeyeceği konusunda fikirlerinize ihtiyacım var.

Ruhsatını yeni almış bir avukat olarak kısa sürede fazlaca CMK görevi aldım. Hemen hemen hepsinin ilk duruşmaları tamamlandı. Şimdi makbuz düzenliyorum ancak, öğrenim kredisi geri ödemelerini yapamadığım için tereddütlerim var.. Şöyle ki;
Tarafıma ödenecek CMK ücretleri vergi dairesi tarafından öğrenim kredisi borcuma mahsup edilirse elime para geçmeyecek üstelik birde cebimden KDV ödemek zorunda kalacağım. Bu durum göreve yeni başlamış bir avukat olarak beni olumsuz etkileyecek.

Öğrenim kredisi borcu olup da vergi dairesinden CMK ücretini tahsil eden arkadaşlarımız var mıdır acaba? Bu şekilde bir uygulama mevcut mudur? Makbuzlrımı teslim etmeye korkuyorum, inşallah kesmezler paramızı
Old 07-05-2012, 10:22   #28
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan ebruer
saygıdeğer meslektaş büyüklerim! Bir konuda sizden fikir almak istiyorum.İstanbul Barosuna kayıtlı stajyer avukatım. istanbul Barosu cmk seminerleri nasıl gerçekleşiyor? Stajyerlerde bu seminerlerden faydalanabilir mi?Şimdiden teşekkürler.
Seminer için avukatlık stajınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için İstanbul Barosu'na bizzat gitmenizi öneririm. Fikir vermesi açısından 2011 yılına ait 5 günden oluşan bir seminer programının bağlantısını sunuyorum.http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...ner_duyuru.htm

Saygılarımla..
Old 07-05-2012, 10:26   #29
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.SerkanCAN
CMK ücretlerinin, öğrenim kredisi borcuna mahup edilip edilemeyeceği konusunda fikirlerinize ihtiyacım var.

Ruhsatını yeni almış bir avukat olarak kısa sürede fazlaca CMK görevi aldım. Hemen hemen hepsinin ilk duruşmaları tamamlandı. Şimdi makbuz düzenliyorum ancak, öğrenim kredisi geri ödemelerini yapamadığım için tereddütlerim var.. Şöyle ki;
Tarafıma ödenecek CMK ücretleri vergi dairesi tarafından öğrenim kredisi borcuma mahsup edilirse elime para geçmeyecek üstelik birde cebimden KDV ödemek zorunda kalacağım. Bu durum göreve yeni başlamış bir avukat olarak beni olumsuz etkileyecek.

Öğrenim kredisi borcu olup da vergi dairesinden CMK ücretini tahsil eden arkadaşlarımız var mıdır acaba? Bu şekilde bir uygulama mevcut mudur? Makbuzlrımı teslim etmeye korkuyorum, inşallah kesmezler paramızı
Öncelikle meslekte başarılar dilerim.

Öğrenim kredisi borcu, vergi borcu nev'inden bir borç olmadığı için belirttiğiniz şekilde bir kesintinin vergi daireleri kanalıyla yapılmaması gerekir düşüncesindeyim. Kendi adıma bir örnek vermem gerekirse, CMK ödemesi için makbuz kestikten sonra vergi borcum varken vergi dairesinden aranarak "hesabınıza yatırılacak paradan keselim mi yoksa siz daha sonra mı yatırırsınız?" diye sorulmuştu. Ayrıca öğrenim kredisi olup da CMK kapsamında müdafiilik görevini yerine getirirken eksiksiz tahsilat yapan meslektaşlarıma da rastlamıştım.

Saygılarımla..
Old 08-05-2012, 12:21   #30
av.metinmso

İstanbul Barosu ne zaman İzmir Barosu gibi modern bir sisteme geçecek merak etmekteyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi