Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evlatlık...

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2005, 14:43   #1
mimduran

Varsayılan Evlatlık...

Saygın Türk Hukuk Sitesi'nin saygın ve değerli hukukçuları,

Konuyu fazla uzatmadan giriş yapmak istiyorum..

Kız kardeşim, evliliğinden [kocası hayatta değil, sadece onun soyadını taşıyor] çocuğu olmadığı için erkek kardeşimin kız çocuğunu [yeğenini] evlatlık alarak nüfusuna kaydettirdi, onu büyüttü ama o, genç kızlık çağlarının başlangıcında anlaştığı, konuştuğu bir erkek arkadaşı ile kaçarak resmî nikâhla evlendi. Şimdi 1 çocukları var.

Kızkardeşim, evlatlık aldığı yeğeninden (ya da yeğenimden), halihazır durumda, şikâyetçi değil ama onun kocasından oldukça şikâyetçi. Kocası yeğenimi her türlü baskı ile susturabiliyor.

Kısaca bahsetmeye çalıştığım bu durum karşısında kızkardeşim, evlatlığı ve dolayısiyle onun kocasına hertürlü menkul ve gayrımenkul varlığının kalmasını istemiyor. Hukuken ne yapılması gerekiyorsa onu yapmak istiyor.

Kızkardeşim, yeğeni olan evlatlığına ve dolayısiyle de kocasına herhangi bir variyet bırakmamak için;

- Evlatlığı olan yeğenini evlatlıktan reddedebilir mi? Reddedebilirse nasıl ve ne gibi yollara başvurması gerekir?

- Hukuken evlatlıktan reddetme olanağı mümkün değilse, her türlü menkul ve gayrımenkul varlığının evlatlığı olan yeğenine (ve dolayısiyle özellikle kocasına) kalmaması, ayrıca kendisinin vefatından sonra herhangi bir hak talebinde bulunamamaları için nasıl ve ne gibi yollar takip etmesi gerekiyor?

- Kızkardeşim, varlığını herhangi bir hayır kurumuna ya da herhangi birine veya yakınlarına devretmesi yahut akrabalarından birine yahut da akrabası olmayan birilerine satması halinde vefatından sonra evlatlık edindiği şahıs bu durumda da herhangi bir hak talebinde bulunabilir mi?

- Noterden vasiyetname hazırlatabilir mi? Bu durumda hukukî sonuç nasıl olur?

Detaylı cevabınızı bekler, cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi arzederken saygılar sunuyorum.
Old 28-02-2005, 21:39   #2
Dr.Öykü Didem Aydın

Varsayılan Ynt: Evlatlık...

Sayın Mimduran,

Sizce ayni dusunce ve sorulari O da paylasiyor ise kizkardesinizin yazmasi daha uygun olmaz miydi?

Her kosulda Medeni Yasanin 500 ve 506. maddelerini okumaniz gerekiyor. Evlatlik, birinci derece kan hismi gibi mirascidir ve sakli payi vardir. Sakli payin otesi icin olume bagli tasarruflar yapilabilir. Suphesiz, yasarken malini nasil harcayacagina kisinin kendisi karar verir. Otesi konusunda bir sey yazmak istemiyorum. Dogrusu, malin asil sahibine hitap etmek ve bahsettiginiz tasarruflari yapmak isteyip istemedigine gore tavsiyede bulunmaktir.

Saygilarimla,

Dr. Öykü Didem Aydın

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: mimduran
Saygın Türk Hukuk Sitesi'nin saygın ve değerli hukukçuları,

Konuyu fazla uzatmadan giriş yapmak istiyorum..

Kız kardeşim, evliliğinden [kocası hayatta değil, sadece onun soyadını taşıyor] çocuğu olmadığı için erkek kardeşimin kız çocuğunu [yeğenini] evlatlık alarak nüfusuna kaydettirdi, onu büyüttü ama o, genç kızlık çağlarının başlangıcında anlaştığı, konuştuğu bir erkek arkadaşı ile kaçarak resmî nikâhla evlendi. Şimdi 1 çocukları var.

Kızkardeşim, evlatlık aldığı yeğeninden (ya da yeğenimden), halihazır durumda, şikâyetçi değil ama onun kocasından oldukça şikâyetçi. Kocası yeğenimi her türlü baskı ile susturabiliyor.

Kısaca bahsetmeye çalıştığım bu durum karşısında kızkardeşim, evlatlığı ve dolayısiyle onun kocasına hertürlü menkul ve gayrımenkul varlığının kalmasını istemiyor. Hukuken ne yapılması gerekiyorsa onu yapmak istiyor.

Kızkardeşim, yeğeni olan evlatlığına ve dolayısiyle de kocasına herhangi bir variyet bırakmamak için;

- Evlatlığı olan yeğenini evlatlıktan reddedebilir mi? Reddedebilirse nasıl ve ne gibi yollara başvurması gerekir?

- Hukuken evlatlıktan reddetme olanağı mümkün değilse, her türlü menkul ve gayrımenkul varlığının evlatlığı olan yeğenine (ve dolayısiyle özellikle kocasına) kalmaması, ayrıca kendisinin vefatından sonra herhangi bir hak talebinde bulunamamaları için nasıl ve ne gibi yollar takip etmesi gerekiyor?

- Kızkardeşim, varlığını herhangi bir hayır kurumuna ya da herhangi birine veya yakınlarına devretmesi yahut akrabalarından birine yahut da akrabası olmayan birilerine satması halinde vefatından sonra evlatlık edindiği şahıs bu durumda da herhangi bir hak talebinde bulunabilir mi?

- Noterden vasiyetname hazırlatabilir mi? Bu durumda hukukî sonuç nasıl olur?

Detaylı cevabınızı bekler, cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi arzederken saygılar sunuyorum.
Old 01-03-2005, 13:34   #3
mimduran

Sayın Dr. Öykü Didem Aydın,

Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Söz konusu mesajı kızkardeşim yazsa idi elbette daha doğru olurdu. Ancak, kendisi size sorduğum soruları ve sorunları kardeşi olarak zaten benimle paylaştı; hukukî bir çıkış ve çözüm arıyor. Ben bu soruları kendi ağzıyla aktarmayı ve yazmayı doğru bulmadım. Kendisi bilgisayar kullanmayı, internet üzerinden bilgi alışverişini bilmiyor. O nedenle kendisine bir öz kardeşi sıfatımla yardımcı olmak amacıyla Türk Hukuk Sitesi ve dolayısiyle sizin gibi değerli hukukçularla sanal yoldan iletişim kurarak aldığım yardımı zaten ben kendisine ileteceğim. Varlığının tasarrufu konusunda elbette tercih kendisinin. Buna bir başkasının müdahaleye hakkı olamaz.

İlginize teşekkür ederken, bu konudaki samimi duygularımı size iletmekte zorlanıyorum. Asıl kişiye hitabetmekte elbette haklısınız. Bu düşünceniz, mesajı yazıp göndermeden önce benim de aklıma gelmedi değil, ama ben, kardeşim adına yazmamın nedenini yukarda izah etmeye çalıştım. Cevap verip vermeme konusunda tercih elbette size ait. Saygılarımla...
Old 01-03-2005, 16:53   #4
Dr.Öykü Didem Aydın

Sayın Mimduran,

Hukukumuzda evlatlıktan red diye bir kurum yok. Ancak Medeni Yasa, 510 vd. maddelerinde mirasçilıktan çıkarma kurumunu düzenliyor. Bu, özellikle, mirasçının; mirasbırakana karşı ağır suç işlemesi veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi hallerinde mümkün olabilir. Çıkarma işlemi de ölüme bağlı bir tasarrufla yapılmak durumundadır.

ANCAK Sizin durumunuz buna uyar görünmüyor. Evlatlığının, kızkardeşinizin istemediği biri ile evlenmesi ve bu kimsenin Size göre iyi biri olmaması ve eşini etkilemesi, Sizlere karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerin ihlali değildir. Yasa, özellikle bakım gozetim vb. yükümlülüklerin ihlali halinde mirasçılıktan çıkarma hakkını veriyor. Mirasçılıktan çıkarma amaçlı yapılan ölüme bağlı tasarrufta gosterilmesi gereken bir husus olan aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerin "önemli" ölçüde ihlali olgusunun varlığını ispat yükü de çıkarmadan yararlanan mirasçıya, yani bir anlamda Size düşecektir.

Bunun dışında daha önce de belirttiğim gibi, kızkardeşiniz, saklı payın dışında kalan her türlü malvarlığı üzerinde ölüme bağlı tasarruflarla başkalarını mirasçı kılabilir. Saklı payın dahi miras kalmamasını isteyen miras bırakanın yapabileceği, ya mallarını sağlığında dilediği gibi tasarruf etmek (ki bu hususta da sırf saklı payı vermemek için muvazalı işlemler yapmamak esastır) ya da koşulları gerçekleşmiş ise mirasçıyı, usulüne uygun olarak mirasçılıktan çıkarmaktır.

Durumunuzun ayrıntılarını bilmiyorum. Ancak çok genel bir bakışla ve verdiğiniz bilgilere göre yanıt verdim. Bu görüşün, hiçbir biçimde kızkardeşinizin özgür iradesinin ve doğrudan bilgilendirilmesi gereğinin yerine Sizin iradenizin geçebileceği ve yukarıda sözü edilen işlemlerin geçerlik şartının doğduğu şeklinde bir yoruma ve yanlış anlaşılmaya meydan vermemesi gereğini önemle vurgulamak benim bir avukat olarak görevimdir,

Saygılarımla,

Dr. Öykü Didem Aydın

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: mimduran
Sayın Dr. Öykü Didem Aydın,

Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Söz konusu mesajı kızkardeşim yazsa idi elbette daha doğru olurdu. Ancak, kendisi size sorduğum soruları ve sorunları kardeşi olarak zaten benimle paylaştı; hukukî bir çıkış ve çözüm arıyor. Ben bu soruları kendi ağzıyla aktarmayı ve yazmayı doğru bulmadım. Kendisi bilgisayar kullanmayı, internet üzerinden bilgi alışverişini bilmiyor. O nedenle kendisine bir öz kardeşi sıfatımla yardımcı olmak amacıyla Türk Hukuk Sitesi ve dolayısiyle sizin gibi değerli hukukçularla sanal yoldan iletişim kurarak aldığım yardımı zaten ben kendisine ileteceğim. Varlığının tasarrufu konusunda elbette tercih kendisinin. Buna bir başkasının müdahaleye hakkı olamaz.

İlginize teşekkür ederken, bu konudaki samimi duygularımı size iletmekte zorlanıyorum. Asıl kişiye hitabetmekte elbette haklısınız. Bu düşünceniz, mesajı yazıp göndermeden önce benim de aklıma gelmedi değil, ama ben, kardeşim adına yazmamın nedenini yukarda izah etmeye çalıştım. Cevap verip vermeme konusunda tercih elbette size ait. Saygılarımla...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi