Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın vek.ücr ödemesini kabul etmemesi-icra koyma konusunda ısrar etmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2009, 16:11   #1
alphukuk

Varsayılan avukatın vek.ücr ödemesini kabul etmemesi-icra koyma konusunda ısrar etmesi

Merhabalar:
4 ayrı dosyadan dolayı borçlunun emekli maaşındaki haciz kaldırılıdı ve müvekkil aleyhine 4X160.00 TL vek ücr ne hükmedildi.Borçlu vekiline bu vek ücr ni icraya koymadan ödemeyi önerdik ama kabul etmedi,''icraya koyarsam 160.00 ar tl daha vek ücr alacağım '' dedi.Bu vek ücr nin icraya konmadan ne şeklide ödenebileceği konusnda fikirlerinizi rica ediyorum.İyi çalışmalar
Old 28-04-2009, 16:26   #2
BOSMAN

Vay be işin suyunu çıkaranlar var demek...
Avukata, konutta ödemeli posta Havalesi ile parayı gönderebilirsiniz diye düşünüyorum, tabi gerekçeli karar yazılıp da karşı taraf sizden önce davranıp kararı icraya koymazsa
Old 28-04-2009, 22:52   #3
seclarum

Varsayılan Hani Adalet arayanlar

Devlet bir kanun çıkarır, emeklileri koruyalım diye. Maaşlarına haciz konulmasın ama diğer taraftan örnekte olduğu gibi alacaklı alacağını alamadığı gibi bir de vekalet ücreti ödeyecek. Nerde adalet??? Bel ki de alacaklının alacağı miktar ödeyeceği vekalet ücretinden az ...
Tamam emekli maaşı haczedilmesin ama mevcut hacizlerde korunsun ya da madem kaldıracaksın alacaklıyı mağdur etme bari...
Old 29-04-2009, 09:35   #4
Av.Ümran Ugan

Alıntı:
Yazan alphukuk
Bu vek ücr nin icraya konmadan ne şeklide ödenebileceği konusnda ...

Alacaklı vekili alacağı icra yoluyla tahsile karar vermişse yapacağınız birşey yok maalesef... Bu tür tercihlerin meslek etiği gereği çözümlenmesi gerekir ki onun da "yazılı" kuralları yok... Bunu bırakın ilamda hükmedilen bir alacağın parça parça icraya konulmasına bile yasal bir engel yok...
Old 29-04-2009, 14:47   #5
feklavye

Ben de emekli maaşının haczedilmemesi yönünde dava açtım.Vekalet ücretine hükmedildi.Karar kesinleşti.Karşı taraf vekiline üç-dört aramadan sonra ulaştım.Meslektaşım teşekkür ederek hemen o gün ödedi.Bunu birkaç avukat arkadaşımla paylaştığımda saçmaladığımı,bunun benim yasal hakkım olduğunu söylediler.Meslek etiğini kaale alanlara çok az rastladım ne yazık ki...Ama umudum var tabi gene de
Old 29-04-2009, 14:55   #6
Avsibel

Sayın alphukuk duyarlılığınızdan dolayı sizi kutluyorum.sizin gibi düşünen meslektaşlarımızın artması dileğiyle.SAYGILARIMLA
Old 29-04-2009, 15:19   #7
alphukuk

Sevgili arkadaşlar:
Öncelikle meseleye ilgi duyan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.vekalet ücreti kazanan meslektaşımın beni bulmak gibi bir zorunluluğu yok,beklemek gibi bir zorunluluğu da yok ama ben vekalet ücretiniin icraya konmadan hemen ödenmesini teklif etmeme rağmen sırf icraya koyup bir vekalet ücreti daha kazanma gayreti meslek etiği ile bağdaşmamakta..
Old 29-04-2009, 15:28   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan alphukuk
Merhabalar:
4 ayrı dosyadan dolayı borçlunun emekli maaşındaki haciz kaldırılıdı ve müvekkil aleyhine 4X160.00 TL vek ücr ne hükmedildi.Borçlu vekiline bu vek ücr ni icraya koymadan ödemeyi önerdik ama kabul etmedi,''icraya koyarsam 160.00 ar tl daha vek ücr alacağım '' dedi.Bu vek ücr nin icraya konmadan ne şeklide ödenebileceği konusnda fikirlerinizi rica ediyorum.İyi çalışmalar

Bir ihtarname keşide ederek; "Haricen ödeme isteğimizin tarafınızdan kabul edilmemesi üzerine, yazılı olarak tarafımıza banka hesap numarası bildirilmesini(Yazılı veya sözlü) isteme zarureti doğmuştur. Bu yapılmayıp, icra vekalet ücreti de almak gayesiyle
ilamların icraya konulması durumunda;

Av.K. 34 üncü madde gereği,

Alıntı:
Madde 34 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/21. md.)(*)
Avukatlar, yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler.

Yine Meslek İlkeleri gereği,

Alıntı:
Avukat mesleki çalışmasını kamunun inancını ve mesleğe güvenini sağlayacak biçimde ve tam bir sadakatle yürütür.

Avukat mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır.

hakkınızda disiplin soruşturması için, baroya şikayet edileceğinizi ihtaren bildiririm."

Bunu denerseniz, sorun kalmaz sanırım.

Alıntı:
Yazan Av. Ümran Ugan
Bu tür tercihlerin meslek etiği gereği çözümlenmesi gerekir ki onun da "yazılı" kuralları yok

Yazılı kurallar var.
Old 29-04-2009, 16:17   #9
alphukuk

Dün itibariyle meslektaşıma konutta ödemeli posta havalesi ile vekalet ücretini gönderdim.Bakalım ne olacak...
Old 29-04-2009, 16:57   #10
Av.Ümran Ugan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
... Av.K. 34 üncü madde gereği,...Yine Meslek İlkeleri gereği,...hakkınızda disiplin soruşturması için, baroya şikayet edileceğinizi ihtaren bildiririm."

Bunu denerseniz, sorun kalmaz sanırım.

Yazılı kurallar var.

Alıntıladığınız yazılı kurallara göre avukatın davranışı ne suç teşkil eder ne de disiplin soruşturmasına konu edilebilir... Zira avukatın yaptığı "yasal" bir işlemdir ve takiple "yasal" hakkını almış olur...

Bana göre avukatın tavrı mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan sayılmaz. Yine avukatın tavrı, yüklendiği görevi bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla ilgili kurallara aykırı da değildir. Meslek kurallarını uygularken geniş yorumlardan kaçınmak gerekir. Miktarı ne olursa olsun, kimse kimseyi alacağını icra yoluyla tahsil etti diye yasal anlamda yargılayamaz...

Ancak yazılı olmayan "etik" kurallara göre bu tavrı onaylarız ya da eleştiririz... Ben, eleştirenlerdenim ama saydığınız maddelere aykırı bir durum olduğu için değil, karşı taraf ödeyeceğini bildirdiği halde ısrarcı olduğu için... Peki bu suç mudur? Bana göre hayır...

Son olarak farklı bir örnekleme yaparak "yüksek meblağlı" bir vekalet ücret alacağını takip konusu yapan avukat da aynı biçimde eleştirilecek miydi diye de sormak isterim....
Old 29-04-2009, 17:01   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ümran Ugan

Son olarak farklı bir örnekleme yaparak "yüksek meblağlı" bir vekalet ücret alacağını takip konusu yapan avukat da aynı biçimde eleştirilecek miydi diye de sormak isterim....

Somut örnekte bir meslektaş, borcu ödemek için diğer meslektaşı aramaktadır. "Yüksek meblağlı" bir vekalet ücreti sözkonusu olsaydı, sonuç değişmezdi. Bana göre disiplin suçu işlenir.

"Bazı davranışların yasaya uygunluğu mazeret sayılamaz.Avukat, hukuka uygunluk ölçüsüne bağlıdır."(TBB.Dis.Kur. K. 18.05.1991 gün, E:3-K.38
Old 29-04-2009, 17:31   #12
alphukuk

Somut olayımızda meslektaşımıza direk olarak aynı gün ödeme önerilmiştir, icraya konmaktan amaç ilama dayalı vekalet ücretinin tahsili ise ve bu amaca icraya koymadan aynı gün ulaşılabiliyorsa , buradaki meslektaşımızn ısrarıesasen ilama dayalı vekalet ücretini tahsil etmek değil ,bunu araç olarak kullanıp ayrıca bir de icra takibinden dolayı vekalet ücreti elde etme çabasına yöneliktir ve meslek etiğine aykıdır, (ödeme önerisi ve bu önerinin kabul edilmediği ıspatlanmak kaydıyla) vekalet ücretini icraya koyma fiili disiplin sorumluluğunu gerektirir.Notün itibariyle konutta ödemeli olarak meslektaşımıza havale yaptık.
Old 29-04-2009, 17:34   #13
alphukuk

Konutta ödemeli ptt havalesini kabul etmeyip daha sonra jiracıya temerrüde dayalı 13 örnek icra ve tahliye emri gönderen kiralayan(ev sahibi) nin durumu gibi bir şey........
Old 29-04-2009, 19:51   #14
BaharB

Ödeme önerisinin kabul edilmemesi "alacaklının temerrüdü" olarak düşünülebilir.
Alıntı:
BK: Madde 90 - Yapılacak veya verilecek şey usulü dairesinde kendisine arz olunan alacaklı muhik bir sebep olmaksızın onu reddeder .... ise, mütemerrit addolunur.
Konutta ödemeli PTT havalesi, alacaklının temerrüdünü ispata yarayacaktır.
Old 29-04-2009, 19:54   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan BaharB
Ödeme önerisinin kabul edilmemesi "alacaklının temerrüdü" olarak düşünülebilir.

Konutta ödemeli PTT havalesi, alacaklının temerrüdünü ispata yarayacaktır.

Sayın BaharB'ye katılıyorum.
Old 29-04-2009, 20:07   #16
Adli Tip

Alacaklı, alacağını almak isteyip de alamazsa İcra Dairesine alacağının tahsil edilmesi için başvurur. Bir başka ifadeyle, İcra Takibi, asıl alacağa kavuşmak için ve asıl alacaklı (müvekkil) yararına başvurulacak yasal bir yoldur, icra vekalet ücretine kavuşmak için avukat yararına değil.

Karşı taraf avukatının hesabına, adresine parayı gönderip, bu borcun adrese/hesaba tevdii edildiğini bildiren bir yazının gönderilmesi yeterlidir diye düşünüyorum. Karşı taraf vekili hesap numarası vermezse, müvekkiliniz, karşı taraf (asile) göndersin paraları. Böylelikle de borç sona erecektir.

Saygılarımla,
Old 01-05-2009, 01:40   #17
Av.Feridun Yurtsever

Sayın meslektaşım,
Acaba tevdi mahalli tayin ettirerek hem vekalet ücretini bu mahale yatırarak borcunuzdan kurtulup; hem de nispet yapar gibi vekalet ücreti alabilir misiniz? Bence hukuken mümkündür; ancak diğer meslektaşımızın düştüğü hataya bizim de düşmememiz gerekir. Saygılar.
Old 01-05-2009, 15:01   #18
Av. Tevrat DURAN

Bundan bir kaç ay önce benim de başıma geldi ve o zaman tevdii mahalli tayini kararı ile bu sorunun çözüleceği fikri aklıma geldi. Uygulama yok fakat bu fikir bence mantıklı...
Old 01-05-2009, 15:03   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Canbazoğlu
Bundan bir kaç ay önce benim de başıma geldi ve o zaman tevdii mahalli tayini kararı ile bu sorunun çözüleceği fikri aklıma geldi. Uygulama yok fakat bu fikir bence mantıklı...

Mümkün ama, zaman yetmez.
Old 03-05-2009, 11:07   #20
Av.muhittinköylüoğlu

Borç ödeme emri tebliğ edilmeden posta ya da banka aracılığı ile tevdi edilmiş ya da ödenmişse zaman problemi olmaz.dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olunur.heleki havaleden karşı taraf haberdar olduktan sonra icraya konulmuşsa kesinlikle Suad beyin görüşüne katılırım.
Avukatlık sadece ve sadece para kazanmaya zengin olmaya yönelik bir meslek değildir.ve zannımca bunu hepimiz kabul ediyoruz.bizlere eğer saygınlık istiyorsak buna sahip olmanın yolu iyi giyinmek lüks yaşamak kravat takmaktan değil örneğin borçlu ya da vekilini arayıp lütfen ücreti vekaletimi ödermisiniz demekten geçer.
borçlulara ya borcunu öde ya da seni bitiririm dememekten geçer.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi