Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iki defa ödenen tahsil ve cezaevi harcının iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2008, 13:44   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan iki defa ödenen tahsil ve cezaevi harcının iadesi

haczettiğimiz menkul malların satışını istedik.2. artırmada alacağımıza mahsuben aldık.

İhalenin feshi konusunda dava açılmadığı icra müdürlüğüne bildirildikten sonra ,müvekkil gidip malları yedieminden almış.İcra müdürü çok sinirlendi.İcra marifetiyle teslim edilmesi gerektiğini söyledi.
İhalenin feshi davası açılmadığına ve yediemin alacaklının kendi bulduğu yediemin olduğuna göre malları gidip alamaz mı?
Daha sonra cezaevi harcı ve %9 tahsil harcını ödemediğimiz söylendi.İcra dosyasına yatırdık.Ancak bugün büroda bu dosyayı incelerken tahsil harcı ve cezaevi harcı ödemesine dair ikişer makbuz buldum.İcra müdürüyle görüştüm.Talep açıp fazla yatırılan harcın iadesini isteyeceğimi söyledim.

Talep açın.Biz maliyeye yazarız.Maliye öderse öder.Ödemezse kalır dedi.
Sizce ne yapmalıyım?
Old 01-09-2008, 17:36   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
İhalenin feshi davası açılmadığına ve yediemin alacaklının kendi bulduğu yediemin olduğuna göre malları gidip alamaz mı?

Alamazsınız. Çünkü yediemin sizin bulduğunuz yediemin de olsa, mahcuzları kendisine teslim eden icra müdürlüğüdür. Teslim için talep açacak ve memur avansı/yolluğu da yatıracaktınız. Bunun üzerine memur muhtemelen size " Yediemin zaten sizin yediemininiz, gidip malları alabilirsiniz. Şuraya da imzasını alın" diyecekti.

Alıntı:
Talep açın.Biz maliyeye yazarız.Maliye öderse öder.Ödemezse kalır dedi.
Sizce ne yapmalıyım

Dediğini yapın bence...O karar verirse vergi dairesi ödeme yapar, zaten.
Old 02-09-2008, 13:24   #3
pallanco

Harç konusunda aynı şeyi ben de yaşadım. Tahsil harcını (müdür karar verdikten sonra) ilgili vergi dairesinden ya da mal müdürlüğünden kolayca hesabınıza iade alıyorsunuz. Yaklaşık 1 hafta falan sürüyor iade. Cezaevi harcı için Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne icra müdürlüğü yazı yazıyor, onlar karar veriyor ödenip ödenmeyeceğine. Ama, benim olayımda yazıyı gönderikten sonra 6 ay beklememe rağmen cevap gelmedi ve ben artık umudu kestiğim için arkasını aramadım. Başka bir meslektaşım da 2 yıl beklemiş cevap gelmemiş. Rakamlar az olduğu için de başka bir yol arama gereği duymamıştım açıkçası.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi