Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vakıf evladı alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2011, 10:42   #1
av.ertürkyıldız

Varsayılan vakıf evladı alacağı

sayın meslektaşlarım;şahıs,annesinin ölürken mirasını vakfettiğini ve kendisine de bu vakıftan düzenli gelir bağlandığını;ancak bu gelirin uzun bir süredir kendisine ödenmediğini ve bu geliri nasıl tahsil edebileceğini soruyor.Araştırmalarım sonucunda bu şahsın öncelikle alacaklı olduğunu ve vakıf evladı olduğunu mahkeme kararı ile ispat etmesi,vakıflar genel müdürlüğüne başvurması ve sonuç alamazsa dava açması gerekiyor.Bu konuyla ilgili Yargıtay kararları da var.Ancak çevremde bu davayı açan bir meslektaşıma rastlayamadığım için olayın pratiğini pek bilmiyorum, bu davayla daha önce ilgilenen meslektaşlarımdan davayı nasıl yürütmem gerektiğiyle ilgili bilgi vermesini rica ediyorum.
Old 23-03-2011, 11:04   #2
seda_c

Sayın meslektaşım,

Vakıf evladiye davası tespit davası niteliğinde bir davadır. HUMK'a göre yapılacak görev ve yetki belirlemesi ise talepte bulunanın, yani müvekkilinizin ikametgahındaki asliye hukuk mahkemesidir. Vakıf evladiye davasının ispatında dayanılacak delillerin başında ise veraset ilamı gelmektedir. Nüfus kaydı, veraset ilamı, yahut murisin mirasçısı olduğuna ilişkin sair mahkeme ilamları davanızın ispatında kullanılabilecek araçlardır. Öte yandan, murisin diğer mirasçıları arasında müvekkiliniz ile aynı derecede olanlardan herhangi birisinin açmış olduğu vakıf evladiye davası sonucu verilen karar, müvekkiliniz için de aynı hükmü doğuracaktır. Yani daha önceden aynı derecedeki mirasçılardan birisi vakıf evladı olduğunu tespit ettirmişse, müvekkiliniz de bu kararla da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvurabilecektir.

Saygılarımla
Old 23-03-2011, 21:35   #3
av.ertürkyıldız

şahsın vakıf evladı olduğunun tespitinden sonra geçmişe yönelik alacaklarını alabilir miyiz?şahsın yaklaşık 23 yıl önce alacağı kesilmis ve sebebi de bilinimiyor burada zamanaşımı söz konusu olur mu?
Old 24-03-2011, 04:38   #4
serhatçetin

Benzer bir dosyam olmuştu. Yoğun çalışma ve araştırma gerektiren, davası da (istenilen evrakların gecikmesi,eksik gelmesi sebebiyle) bir hayli uzun süren dosyalar oluyor vakıflar hukukuna ilişkin dosyalar.
Özel bir hüküm bulamadığımız için, Para alacağındaki 5 yıllık zaman aşımının işleyeceğine kanaat getirmiş ve bunu talep etmiştim.
Siz de Asliye Hukuk Mahkemesi'nde "Vakıf Evladiyeliğinin Tespiti" davası açıp, ardından müvekkilinizin geriye dönük 5 yıllık alacak hakkını, yasal faiziyle birlikte talep etmelisiniz diye düşünüyorum halen.
Ayrıca bunun öncesinde ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne giderek söz konusu vakıf ile ilgili daha önce açılmış bir "Vakıf Evladiyeliğinin Tespiti" davası kararı olup olmadığını, vakıf evladının alacak talebine ilişkin başvurunun ne şekilde sonuçlandığını öğrenebilirsiniz. Bunu kurum ile yazışma şeklinde yapacak olursanız bir hayli uzun sürmekte! Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne vekil sıfatıyla gidilerek "ısrarlı ve yazılı" şekilde yapılan taleplerde sonuca daha kolay ulaşılmakta
Dip Not : Vakıf evladiyeliğinin tespitinden sonra söz konusu vakfın hangi malının, ne kadar bedelle, kime kiraya verildiği, ne amaçla kullanıldığı hususunu da alacağa dair açacağınız "eda davası" vesilesiyle tespit ettirmeniz lehinize olacaktır. Belki yoğun bir "keşif süreci" yaşarsınız ama alınacak sonuç açısından katlanılabilir.
Ayrıca beklenmedik olaylarla da karşılaşmaya hazır olun derim. Ülkemizin batısındaki turistik bir ilçemizin merkezindeki gayrimenkullerin neredeyse 1/3'üne (hanlara,hamamlara, gayrimenkullere, zeytinliklere) sahip olan bir vakfın senelik toplam 900 TL kira geliri elde ettiğine bizzat şahit oldum
Old 09-08-2016, 09:57   #5
üye46554

Merhabalar;
Siz saygıdeğer meslektaşlarıma önüme gelen bir konu ile ilgili sorularım olacak. Birçok yerde inceledim ama emsal bir karara veyahut olaya denk gelemedim. Müvekkilim vakıf evladı olmakla birlikte daha önce İstanbul'da ikamet ettiği dönemde mevcut vakfın evini belli bir miktar kira bedeli karşılığında kullanmış. Kendisi daha sonra Kayseri'ye yerleşmiş. Ancak vakıftan kendisine şuan sürekli ödenmeyen bedeller için ihtar gelmekte. Ancak kendisi ödediğini ve faturaların elinde olduğunu belirtiyor. Henüz evraklarını almadım ama nasıl bir yol izlemeyelim. Önüme ilk defa vakıf ile ilgili bir uyuşmazlık geldi. Oldukça acemi olduğum bir konu siz saygıdeğer meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.
İyi Çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi