Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız fiilden kaynaklanan tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2016, 14:18   #1
Av. İbrahim Şen

Varsayılan Haksız fiilden kaynaklanan tazminat davası

müvekkilim, Haziran 2013'te çalışmak için Marmaris'e gider ve orda bir gezi teknesinde aylık 1.750 TL maaş + Bahşiş karşılığında çalışmaya başlar.

çalışmaya başladıktan birkaç gün sonra gece vakti bir barda çalışan 10 kişinin saldırısına uğrar, darp edilir, kolundan kesici bir aletle yaralanır. şikayetçi olur, kendisini darp edenleri teşhis eder, rapor alır ve ailesinin baskısıyla ordaki işini bırakıp memleketine döner.

darp edenler hakkında karar henüz çıktı ve mahkeme tüm sanıklara silahla yaralamadan ceza verip hükmün açıklanmasını geri bıraktı. şimdi maddi ve manevi tazminat davası açacağız ama açmadan önce merak ettiğim birkaç şeyi sormak isterim.

olayın üzerinden 3 yıla yakın zaman geçti. haliyle tazminat davası açmak için gereken 2 yıllık zamanaşımı süresi doldu. ama ortada cezayı gerektiren bir eylem olduğu ve ceza zamanaşımı süresi de daha uzun olduğu için davayı şimdi açmamızda bir sorun olmayacaktır sanırım. yine de tecrübeli meslektaşlarımdan teyit etmek isterim.

müvekkil olay nedeniyle Marmaristeki işini bırakmak zorunda kaldığı gibi geçen aya kadar da herhangi bir iş bulup çalışamadı. uzun süre kolundaki yara buna engel oldu, sonrasında da iş bulması mümkün olmadı. burda bizim talep edeceğimiz kazanç kaybı, tüm bu süreleri kapsayacak mı? kapsamayacak ise ne kadarlık bir süre kazanç kaybı olduğunu belirleyeceğiz? zira aralarında bir iş akdi yok. herhangi bir süre de belirlenmemiş. mahkeme sezonluk bir iş olarak niteleyebilir mi? öyle olsa bile müvekkilin göstereceği performans diğer sezonlarda da gelip çalışmasını sağlayacak belki. bu durumda bunu iddia edebilir miyiz?

müvekkile ilk sataşan ve saldıran kişi önünden geçtiği barın sahibi. sonrasında saldıranlar ise barın çalışanları. hepsi darp etmiş fakat kolundan bıçakla yaralayan kişiyi bilmiyor. mahkeme tüm sanıklara ceza verdi. bu durumda tüm sanıkları mı davalı göstermeliyim? muhtemelen çoğu şimdi marmariste bile değildir. bu nedenle davanın çok uzayacaktır. sadece barın sahibini davalı göstermemde bir sakınca olur mu? o dilerse daha sonra davayı diğerlerine ihbar eder diye düşünüyorum.

benzer konuda tecrübe edinmiş, elinde emsal karar bulunan meslektaşlarımın cevaplarını ve yorumlarını bekliyorum
Old 08-04-2016, 09:43   #2
Av.mehmet.av

Ceza davasında uygulanan zamanaşımı işleyecektir. Maddi tazminatı belirsiz veya kısmi dava şeklinde açabilirsiniz. Kazanç kaybınız vs. buraya girecektir diye düşünüyorum. Manevi tazminat miktarı sizin takdiriniz. Ayrıca tedavi giderlerini de talep edebilirsiniz. Davayı dilediğiniz kişiye açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 21-04-2016, 15:07   #3
Av. İbrahim Şen

Üstad verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. esasen bu yanıtlar benim de zaten bildiğim ve teyit etmek istediğim yanıtlar, bu anlamda katkınız için sağolun. ama ben biraz daha geniş başlıklar altında tartışmak istiyorum konuyu. müvekkilimin sezonluk mu yoksa belirsiz süreli mi çalıştığına dair hakimin kararı ne olur? benzer davada sonuç alan var mıdır?

diğer taraftan müvekkilim 3 yıl başka bir işte çalışamıyor. bunun ilk zamanlar için, koluna aldığı bıçak darbesi. sonrasında ise yaşadığı yerde iş bulmasının mümkün olmaması ve ailesinin de tekrar il dışına çıkmasına izin vermemesi. tüm bu süredeki kazanç kaybı ile haksız fiil arasında bana göre illiyet bağı mevcut. ama uygulamada hakimler ne karar veriyor? emsal karar var mı?

davayı tek kişiye açmamın, özellikle dava sürecinin uzayıp uzamaması yönünden lehe ve aleyhe ne gibi sonuçları olur?

dediğim gibi, konuyu bu ve benzeri başlıklar altında daha geniş tartışmak istiyorum ben.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi