Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kültür ve Sanat Resim, Heykel, Tiyatro, Bale, Opera, Modern Dans vs.kültür ve sanat faaliyeti ile ilgili sohbetler

Ardınızda bıraktığınız

Yanıt
Old 28-02-2007, 22:51   #1
Güldal

Varsayılan Ardınızda bıraktığınız

Bir sonuca gitmeyen bilgiyi
Bilmek mi sanıyorsunuz?
Bu dünyayı gerçekten değiştirmiyorsa
Dünya buna muhtaç
Korkusuz ayrılırken bu dünyadan hızla
Bir diyeceğim var;
Dünyadan yalnızca iyi bir insan olarak ayrılmak yetmez...
Ardınızda iyi bir dünya bırakmaya bakın...

Berthold BRECHT
Old 07-09-2007, 23:02   #2
OLCAYK

Sayın Gulan,
Mesajınızı yazalı çok olmuş, ama ben yeni gördüm. Bende hep düşünürüm, insanın ardında bıraktıkları ne olmalı, ona ne katar bu bıraktıkları diye? Benim hayatımda öğrendiğim en büyük ders, asla unutmamaya çalıştığım, her seferinde tekrar tekrar hatırladığım hiç bir iyiliğin cezasız kalmayacağı, iyiliğin unutulup kötülüğün unutulmayacağı, ne kadar insan olursan ol, eğer karşındaki buna uzaksa herşeyin yalan olduğu. Ama ben yinede hayata ve insanlara saygımı yitirmiyorum. Zira insan olabilme gücüne sahip olabilmek ancak ve ancak karşındaki İNSANA saygıyla mümkün.
Old 07-09-2007, 23:21   #3
Admin

"Büyük insanların yaşamları bize,
Kendi yaşamlarımızı yüceleştirebileceğimizi hatırlatır,
Ve dünyayı terk ederken,
Zamanın kumsalında ayak izlerimizi bırakabileceğimizi"

Henry Wadsworth Longfellow
Old 07-09-2007, 23:30   #4
OLCAYK

Belki yeri değil ama, bu gece bu konu yaşadıklarımın üzerine öyle denk geldi ki! Sayın Admin,siz hiç uyumuyor musunuz? İyi ki uyumuyorsunuz. Boşuna söylememişim burada olmayı seviyorum diye. Bu arada beklenen gök gürültülü sağnak yağışta başladı ama benim canımıda yaktı, elim çarpmak üzere olan kapıya sıkıştı. Ne alaka şimdi Neyse tek başına olmadığını bilmek güzel şey.
Old 09-10-2007, 12:48   #5
Güldal

Bende uzun zamandır yazamıyordum sayın olcay hani saygı demişsiniz ya anahtar cümle bu.ben bir çok arkadaşımla yolumu bu yüzden ayırdım çünkü karşımdaki insana saygı duymayı öğretemediğim oluyor ... ben de saygısız olamıyorum...en iyisi sen yoluna ben yoluma öyle değilmi?
Old 09-10-2007, 14:10   #6
OLCAYK

Bunun öğretilebilecek birşey olduğunu sanmıyorum. İnsanın içinde olmalı mı diyeyim Ben bu gibi durumlarda sizin yaptığınız gibi yapıyorum, aynen sen yoluna ben yoluma ...
Old 09-10-2007, 15:14   #7
Av.Nur

Soru Ardınızda bıraktığınız

...
Ardınızda iyi bir dünya bırakmaya bakın...

Düşünüyorum. Çok zor geldi bana, dünya nasıl iyi olabilir? Tüm dünya için bunun gerçekleşmesini sağlayacak şey ne olabilir?
Ardımda nasıl iyi bir dünya bırakabilirim? Ben kendi açımdan nasıl iyi bir dünya bırakabileceğimi, kendi küçük dünyamda hedefliyorum. Hem belki burada da söylenmek istenen odur.
Yine söylemek istedim ki, düşünüp siteye bakarken, Admin güzel bir dünyayı bizimle paylaşıyor bile!
Sadece söylemek istedim.

Old 10-10-2007, 00:55   #8
Av.Suat Ergin

Brecht'in şiirlerini anlamak için, kendisini ve hayatını anlamak lazım...

O, şiirlerinde başka şeyler söylemektedir.

Saygılarımla
Old 17-10-2007, 15:01   #9
halit pamuk

Bir hatırlatma daha:

"Filozoflar hep dünyayı yorumlamakta kalmışlardır,halbuki önemli olan onu değiştirmektir."
Old 17-10-2007, 20:02   #10
suskun_juliette

Bir hikaye vardı ya hani,adam çocuğundan gazetede gördüğü dünya haritası şeklindeki puzzle'ı tamamlamasını söylüyor.Bunun uzun süreceğini bildiği için adam da kendi işleriyle ilgilenmeye koyuluyor ki çocuk babasının umduğundan kısa bir sürede puzzle'ın tüm parçalarını yerleştirip babasına gösteriyor.Adam çocuğun kısa sürede bunu başarmış olmasına şaşırıyor ve bunu nasıl yaptığını soruyor.Çocuk,gazetenin arkasında bulunan insan resminin parçalarını birleştirdiğini söylüyor.Yani aslında her insan bir dünyadır.Kendinizde bir şeyleri değiştirmeyi iyileştirmeyi baraşabilmişseniz çevrenizdekiler de aynı tavrı takınacaktır.Bu yüzden ardınızda bıraktığınız dünya sizin iç dünyanızın insanlardaki yansımasıdır.Bu hikayeyi küçükken duydum,hatta eminim birçoğunuz duymuşsunuzdur bununla öğütlenmişsinizdir.Ama ben bu hikayenin altında yatan düşüncenin her zaman doğru olduğuna inandım ve henüz bir zararını görmüş değilim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05304003 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.