Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

üniversite öğrencisinin rapor alma hakkı

Yanıt
Old 18-01-2016, 00:10   #1
Andaç

Varsayılan üniversite öğrencisinin rapor alma hakkı

merhaba ben üniversite öğrencisiyim bir süre önce düştüm ve ayağım alçıya alındı. O süre zarfında okuluma gidemedim, doktor istirahat etmem gerektiğini zorlamamam gerektiğini söylemişti. Bu süre içinde rapor almayı istedim fakat okulumuz rapor kabul etme gibi bir imkan sunmadığı için gitmediğim süre devamsızlık olarak işlendi. Bu yüzden sınıfta kalabilme ihtimalim var. Devamsızlık işini nasıl çözeceğimi bilmiyorum sizden ricam bu olayın hukuki boyutunu bana anlatmanızdır. Okula sunabileceğim yasal haklarımı öğrenmek istiyorum
Şimdiden teşekkürler
Old 20-01-2016, 16:25   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Andaç
merhaba ben üniversite öğrencisiyim bir süre önce düştüm ve ayağım alçıya alındı. O süre zarfında okuluma gidemedim, doktor istirahat etmem gerektiğini zorlamamam gerektiğini söylemişti. Bu süre içinde rapor almayı istedim fakat okulumuz rapor kabul etme gibi bir imkan sunmadığı için gitmediğim süre devamsızlık olarak işlendi. Bu yüzden sınıfta kalabilme ihtimalim var. Devamsızlık işini nasıl çözeceğimi bilmiyorum sizden ricam bu olayın hukuki boyutunu bana anlatmanızdır. Okula sunabileceğim yasal haklarımı öğrenmek istiyorum
Şimdiden teşekkürler
---------------------------------------------------------------------------------------------
Sayın KONUK,

Öncelikle geçmiş olsun.
Her üniversitenin "Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı " ya da Mediko Sosyal Merkezleri kurulmuştur.Devam ve sınav hakkı gibi konularda bütün öğrenciler için sadece bu merkezlerin vereceği hastalık raporları ile üniversite veya devlet hastanelerinin vereceği hastalık raporları öğrenim görülen yüksek öğrenim kurumunun yönetim kurulunca kabul edilir.
Özel hekim veya kurum raporları kabul edilmediği şeklinde kuralları bulunduğu bilinmektedir.
Üniversitenizin sağlık kurulu yönetmeliğinin incelenmesi yerinde olur.Her üniversitede ufak bazı değişiklikler dışında uygulamalar aynıdır.
Bu bakımdan mazeretinizi elinizdeki bilgi ve belgeleri de eklemiş olduğunuz bir dilekce ile üniversitenizin mediko sosyal bölümüne,ya da sağlık kültür spor daire başkanlığınıza bildirmeniz yerinde olur.
Ayrıca bir hukukcudan da yardım almanız yararınıza olacaktır.
Acil şifalardileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 23-01-2016, 09:47   #3
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Andac,

Ne yazik ki yuksekogrenim kurumlarinda ortaogrenim kurumlarindan farkli olarak, raporlarin sinavlara yonelik etkisi bulunurken genelde devamsizliga bir etkisi bulunmamaktadir.

Ancak oncelikle idareye dilekce ile raporunuzun devamsizliginiza etki edebilmesi icin basvurabilirsiniz.
Talebinizin kabul edilmemesi halinde idari yargi yoluna gidebilirsiniz.

Saygilarimla.
Old 20-08-2019, 10:16   #4
Konuk

Merhabalar, ben amaliyat olacağım da ön lisans hazırlık okuycam, KAHRAMANMARAŞta yaşıyorum ama okulum muğla da,ilk bi hafta gitmesem bi problemle karşılaşır mıyım, eğer böyleyse nasıl problemler olur bunlar? Dr. Raporu geçerli değilse okuldan sağlık geçerliliği için bi izin alma hakkım falan yok mudur?
Old 26-08-2019, 09:54   #5
Mesut ÇETİN

Merhabalar,
Okulunuzun öğrenci işleri ile devam konusunu görüşün.Ameliyat sonrası doktorunuzun verebileceği istirahat raporu söz konusu olursa bunu okulunuz idaresine dilekce ile teslim edersiniz.
Muhtemelen bir sorun yaşamayacağınızı ümit ediyorum.
Eğitim hayatınızda başalılar diliyorum.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi