Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Avukatlık Ücreti

Old 19-06-2002, 00:45   #1
salmus

Varsayılan Avukatlık Ücreti

Kira alacağımı icra yoluyla tahsil etmek için avukat tuttum. Alacak miktarının yüzde onunu avukatıma vekalet ücreti olarak ödedim. İcra takibi kesinleşti ve kiracımın mallarına haciz konuldu. Ancak bu aşamada sulh yoluyla kiracımdan borcunun bir kısmını (ve ödemiş olduğum avukatlık ücretini) alarak geri kalan miktarı ibra ettim.Ancak avukatım kiracımın da kendisine ayrıca vekalet ücreti (alacak miktarının yüzde onu) ödemesi gerektiğini söyleyerek bizi sıkıştırıyor ve icra yoluyla kiracımdan bunu tahsil etmek istiyor. İcra davalarında avukatın hem müvekkilinden hem de karşı taraftan ayrı ayrı (aynı miktardaki ) ücreti almaya hakkı var mıdır. Cevap verirseniz çok sevinirim.
Old 19-06-2002, 14:15   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Avukat vekalet ücretnii müvekkilden alır.Karşı taraftan da %10 gibi bir vekalet alacağım var denmiş olması yanlıştır.Sadece dava/takip haksız çıktığında karşı taraf resen hükmedilen asgari vekalet ücretini avukata vermek zorunda kalır ki bu başka bir konudur.
Old 19-06-2002, 19:35   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Mahkemede davayı kaybedenin, icra dairelerinde borçlunun ödemek zorunda kaldığı tarifeye bağlı vekalet ücreti avukata aittir.
Ancak, icra dosyası kapsamıyla tarifeye bağlı oluşan vekalet ücreti tutarının % üzerinden sabit değil, tutara göre değişken hesaplanması gerekir.

Avukatınızın söylediği yanlış değil, belki % oranı hatalıdır..
Old 19-06-2002, 20:03   #4
Armağan Konyalı

Sayın Salmus,

Konu kira alacağı olduğuna göre,
büyük olasılıkla takip tutarı 2 milyardan fazla değildir.

2 milyardan fazla değilse, avukatınızın % 10 vekalet
ücreti alacağı vardır; söylediği doğrudur.

Avukatınızı incitmeyiniz. Avukatınız en yakınınız, hatta
çogu zaman sırdaşınızdır.

Saygilarımla

Bir Dost
Old 19-06-2002, 23:35   #5
salmus

Mutlu Teşekkürler

Değerli cevaplarınız için teşekkürlerimi sunuyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Salmus

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi