Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Savunmanin Beyanlarinin Hakİm Tarafindan Keyfİyen DeĞİŞtİrİlmesİ.

Yanıt
Old 21-03-2008, 13:25   #1
ALTINCABA

Varsayılan Savunmanin Beyanlarinin Hakİm Tarafindan Keyfİyen DeĞİŞtİrİlmesİ.

Sevgili meslektaşlarım 04.03.2008 tarihinde iaaç mümessili olan bir müvekkilimin otel girişinde extasy hap ile yakalanması sebebine bağlı olarak görülen davada bir karara varılmıştır.
Müvekkilimin savunmasında ilaç mümessili olduğu trafik ışıklarında satılan ilacın kendisi tarafından uyuşturucu olabileceğine inanılmadığından satın alındığını, asıl maksadının ilacı incelemek ve uyuşturucu namı ile satılan normal bir ilaç ise üretici firma mümessillerine bilgi vermek olduğundan bahsettik. Müvekkilim otel girişinde kendisi görevlilere bir ilaç bulundurduğunu trafik ışıklarında satan satıcının extasy dediğini ama öyle bir ilacın trfikte satılabileceğine ihtimal vermediğinden bahsederek anlatmıştır.

İlgili mahkeme kararının usulsüzlüğünden bahsetmeden önce konuyu biraz olsun açmak istedim.

Şimdi sevgili meslektaşlarım 04.03.2008 tarihli duruşma zaptında geçen cümleleri aynen yazıyorum bakınız zabıt nasıl değiştirilmiş..

(mu arada müvekkilimizin kendi eli ile çağırıp görevlilere verdiği ilaç sakkarin ilacının tıpa tıp aynıdır ve bir tanedir adli tıp raporlarında ilaçta bilinen ext. ilaçların arma ve figürünün bulunmadığı ilacın fiziken benzemediği ve ölçülecek kıymetinin dahi olmadığı bildirilmiştir. )

"Sanık Yakup .... savunmasında: Ben suçlamayı kabul etmem uyuşturucu kullanmadım bağımlısı da değilim Karaman yolu yol üzeri trafiğinde satılan ilacı merak ettiğim için aldım. " dedi.

sanık müdafii savunmasında : (konuşturulmadık kısa kesmemiz ve di,lekçemizde savunma olduğundan aynı şeyleri tekrar etmememiz istenilmiştir. )

dilekçemizde aynen : aleyhimizde olan suçlama ve iddiaları kabul etmiyoruz müvekkilim kullanmak maksadında değildir. .....

Şimdi Sayın Mahkemenin Kararını aktarıyorum :

sanık savunmasında suçlamayı kabul ettiğini, merak ettiği için aldğını beyan etmiştir. Mahkememizce incelenen iddianame, sanık savunması, adli tıp kurumu raporları ve dosya kapsamı birlikte değerlendirilerek sanığın suç tarihinde evinde yapılan aramada kullanmak için uyşturucu madde bulundurduğu adli, tıp raporları ve sanığın suçlamayı kabul ettiğine ilişkin savunması anlaşılmakla .... .

Şimdi hemen temyize başvurulmalı seslerini duyar gibi oluyorum. Fakat Asıl incelilk buradadır. Mahkeme ilk duruşmada kararı verdi tarih 04.03.2008 karar için zabıtta öğrenildiğinden 7 gün içinde karar itiraz hakkı verildi. ancak sayın hakim bir gün sonra yazılan kararımızı 20.3.2008 tarihine kadar imzalamamış ve görme şansımız olmamıştır. görmemeizin sebebi ise her jkaleme başvuruşumuzda kalem çalışanlarının. hakim bey kararları imzalamadı masasının altında bekliyor çıkaramayız bu gün imzalar gelir alırsınız demeleridir.

Söyleyiniz bu hal karşısında acaba ne yapılmalıdır. suçun cezasının değişmesi açısından değil ama yanlış yazılan mahkeme karaının düzeltilmesi için başvurulma şansı yokmudur. bir sanık savunmasında suçlamaları kabul etmiyorum demiş ise kararda nasıl olurda sanık tarafından suçlamanın kabul edilmesi gerekçe olur, evinde yapılan aramada suç delillerinin elde edildiği nerden çıkıp getirilir karar konur buı nasıl bir yazı bu nasıl bir boşluk olabilir. Bazen isyan etmemek elde değil. hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım ..
Old 21-03-2008, 14:06   #3
avukatzd

Sayın Can Beyle aynı görüşteyim. bu tür şeyler başımıza gelmekle birlikte karar tutanağını almasak bile süre tutum dilekçesi vererek hakkımızı saklı tutmaya çalışmaktayız. umarım vermişsinizdir. aksi halde karar duruşmasında yüzünüze karşı okunmuş bir karar var ve siz bunun için 7 gün içinde süre tutum dilekçesi vermediyseniz, daha sonra vereceğiniz temyiz dilekçesinin reddedilme ihtimali yüksek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi