Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kambiyo senedine özgü takibin, ilamsız takibe çevrilmesi.

Yanıt
Old 20-12-2010, 10:58   #1
yahya kemal yılmaz

Varsayılan kambiyo senedine özgü takibin, ilamsız takibe çevrilmesi.

tüm okuyuculara iyigünler diliyorum. şimdi kombiyo senedine özgü icra takibi başlattım. çekin ibraz sürüsi ile takibin açıldığı tarih arasından bir yıl geçmiş. borçlu zamanaşımı ve borca itiraz etmiş. şimdi yakında davamız var. çekte ödeme yeri banka olduğu için bankada ödenmesi gerekir. ama bankaya ödeme yapılmamış. ve borca itiraz yapıyor. 6 aylık zaman geçtiği için zamanaşımına itiraz ediyor. şimdi burada ben nasıl bi yol izlemem gerekiyor. kambiyo senedine özgü haciz yolunu değiştirip ilamsız takipmi yapmalıyım yada alacak davası açmalıyım. yada sizin önereceğiniz bi yol varmı şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-12-2010, 11:06   #2
av.alper tunker

Sayın yılmaz
Çeke dayalı takibiniz zamanaşımı nedeniyle iptal olacaktır,ilamsız takip yapabilirsiniz ancak borçlu itiraz ederse(anlattıklarınızdan itiraz edeceği kesin görünüyor)itirazın kaldırılması şeklinde bir dava açtığınızda siz yine alacağınızı ispatlamak zorunda kalacaksınız
Bu konuya ilişkin forumda birçok tartışma yapılmış durumda forum içi arama yaparsanız dah kapsamlı görüşlerede ulaşabilirsiniz.Saygılarımla
Old 20-12-2010, 11:12   #3
yahya kemal yılmaz

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
Sayın yılmaz
Çeke dayalı takibiniz zamanaşımı nedeniyle iptal olacaktır,ilamsız takip yapabilirsiniz ancak borçlu itiraz ederse(anlattıklarınızdan itiraz edeceği kesin görünüyor)itirazın kaldırılması şeklinde bir dava açtığınızda siz yine alacağınızı ispatlamak zorunda kalacaksınız
Bu konuya ilişkin forumda birçok tartışma yapılmış durumda forum içi arama yaparsanız dah kapsamlı görüşlerede ulaşabilirsiniz.Saygılarımla

şimdi. kambiyo senedine özgü takibi nasıl ilamsıza çevireceğiz. ikincisi ben ödenmeyen çeki itirazın kaldırılmasında sunarsam oda bunu ispatlmak zorunda değilmi. ben arkası banka tarfından ödenmemiştir karşılıksızdır yazılı çeki sunduğumda onun ispatlaması gerekmiyormu? başka nasıl ispat edeceğim elimde karşılıksız çek var ödenmeyen o ispatlaması gerekmiyormu ödendiğini. nasıl bi yol izlemem gerekiyor burda.
Old 20-12-2010, 11:32   #5
yahya kemal yılmaz

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=32302
bu linki incelerseniz dava için gerekli açıklamayı bulabilirsiniz

çok teşekkür ediyorum cvplarınız için. çok yardımcı oldunuz. biz şimdi ilamsız takip yaptığımızda borçluda itiraz ederse zamanı geçmiş çeke dayanarak itirazın iptali değilde itirazın kaldırılmasıdavası açabilirmiyiz
Old 21-12-2010, 00:27   #6
Av.Gulsen

Kambiyo takibi yaptınız.Çek zamanaşımına uğradığı için itiraz edilince bu itiraz kabul edileceğinden alacak davası açmalısınız.
Old 21-12-2010, 12:07   #7
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan yahya kemal yılmaz
çok teşekkür ediyorum cvplarınız için. çok yardımcı oldunuz. biz şimdi ilamsız takip yaptığımızda borçluda itiraz ederse zamanı geçmiş çeke dayanarak itirazın iptali değilde itirazın kaldırılmasıdavası açabilirmiyiz

İtirazın kaldırılması davası açmanız için elinizde İİK m.68/1 de yazılı belgelerden biri olması lazım. Olayda böyle bir belge yok gbi görünüyor. Sebepsiz zenginleşmeye dayalı alacak davası açmalısınız.
Old 21-12-2010, 12:13   #8
yahya kemal yılmaz

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
İtirazın kaldırılması davası açmanız için elinizde İİK m.68/1 de yazılı belgelerden biri olması lazım. Olayda böyle bir belge yok gbi görünüyor. Sebepsiz zenginleşmeye dayalı alacak davası açmalısınız.
ELİMDE SADECE KARŞILIKSIZ ÇEK VAR İBRAZ EDİLDİĞİ TARİHTEN BİR YIL GEÇMİŞ ÖDEYECEK DİYE BEKLENİLDİĞİ İÇİN TAKİBE KOYULMAMIŞ YAKIN BİRİSİ OLDUĞU İÇİN AMA ÖDEMEDİĞİ İÇİN TAKİBE KOYULDU BORÇLU HEM ZAMANAŞIMINA İTİRAZ ETMİŞ HEM BORCA İTİRAZ ETMİŞ. ELİMİZDE ÇEKTEN BAŞKA NE OLABİLİRKİ? ŞİMDİ YAKINDA DURUŞMASI VAR BUNDAN NE GİBİ BİR SORUN ÇIKAR ONU ÖĞRENMEK İSTİYORUM. ZAMANAŞIMINI KABUL EDERSE HAKİM NASIL Bİ YOL İZLEMEM GEREK. ŞİMDİ ELİMDE KARŞILIKSIZ ÇEK OLDUĞU İÇİN BUNU KARŞI TARAF İSPATLAMASI LAĞZIM DEĞİLMİ. ZAMANAŞIMINA DAİR NASIL Bİ KARAR ÇIKACAK. TAKİBİ Mİ İPTAL EDECEK YADA İLAMSIZAMI ÇEVİRECEK TAKİBİ NASIL OLCAK. YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
Old 21-12-2010, 12:29   #9
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan yahya kemal yılmaz
ELİMDE SADECE KARŞILIKSIZ ÇEK VAR İBRAZ EDİLDİĞİ TARİHTEN BİR YIL GEÇMİŞ ÖDEYECEK DİYE BEKLENİLDİĞİ İÇİN TAKİBE KOYULMAMIŞ YAKIN BİRİSİ OLDUĞU İÇİN AMA ÖDEMEDİĞİ İÇİN TAKİBE KOYULDU BORÇLU HEM ZAMANAŞIMINA İTİRAZ ETMİŞ HEM BORCA İTİRAZ ETMİŞ. ELİMİZDE ÇEKTEN BAŞKA NE OLABİLİRKİ? ŞİMDİ YAKINDA DURUŞMASI VAR BUNDAN NE GİBİ BİR SORUN ÇIKAR ONU ÖĞRENMEK İSTİYORUM. ZAMANAŞIMINI KABUL EDERSE HAKİM NASIL Bİ YOL İZLEMEM GEREK. ŞİMDİ ELİMDE KARŞILIKSIZ ÇEK OLDUĞU İÇİN BUNU KARŞI TARAF İSPATLAMASI LAĞZIM DEĞİLMİ. ZAMANAŞIMINA DAİR NASIL Bİ KARAR ÇIKACAK. TAKİBİ Mİ İPTAL EDECEK YADA İLAMSIZAMI ÇEVİRECEK TAKİBİ NASIL OLCAK. YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Sayın yahya kemal yılmaz ben azönce biraz farklı algılamışım. İbraz süresinin üstünden 1 yıl geçmiş bir çekle nasıl olup da kambiyo takibi açabildiğinizi anlayamadım. Kambiyo takibini ibraz süresinden sonra en geç 6 ay içinde açabilirsiniz. Eğer icra müdürü bunu atladıysa ve o şekilde takibi açtıysanız ve borçlu icra hukuk mahkemesinde zamanaşımı sebebiyle icra takibinin iptalini istedi ise borçlunun talebi kabul edilecek ve takip iptal edilecektir. Ondan sonra yapabilecekleriniz ya ilamsız takip açmak ya da meslektaşlarımın da belirttiği gibi alacak davası açmaktır. İlamsız takip açarsanız borçlu borca itiraz edeceğinden gene dava açmanız gerekecektir.
Elimde çek var deyip duruyorsunuz ama çekin kambiyo vasfı ibraz müddetinden sonra 6 aylık süre içinde geçerlidir. Bonoda bu süre 3 yıldır. 6 aylık süre geçtikten sonra çek sadece "yazılı delil başlangıcı" sayılı ve alacağınızı başka delillerle ispat etmek zorunda kalırsınız. Bu çek hangi ilişkiye dayanarak verildiyse o ilişkiyi yani "Temel hukuki ilişkiyi" ispatlamalısınız. Örneğin bu bir mal alışverişinden kaynaklanıyorsa faturaları ibraz etmelisiniz. Aksi takdirde alacak davanız da reddedilecektir.
Old 21-12-2010, 12:33   #10
yahya kemal yılmaz

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
Sayın yahya kemal yılmaz ben azönce biraz farklı algılamışım. İbraz süresinin üstünden 1 yıl geçmiş bir çekle nasıl olup da kambiyo takibi açabildiğinizi anlayamadım. Kambiyo takibini ibraz süresinden sonra en geç 6 ay içinde açabilirsiniz. Eğer icra müdürü bunu atladıysa ve o şekilde takibi açtıysanız ve borçlu icra hukuk mahkemesinde zamanaşımı sebebiyle icra takibinin iptalini istedi ise borçlunun talebi kabul edilecek ve takip iptal edilecektir. Ondan sonra yapabilecekleriniz ya ilamsız takip açmak ya da meslektaşlarımın da belirttiği gibi alacak davası açmaktır. İlamsız takip açarsanız borçlu borca itiraz edeceğinden gene dava açmanız gerekecektir.
Elimde çek var deyip duruyorsunuz ama çekin kambiyo vasfı ibraz müddetinden sonra 6 aylık süre içinde geçerlidir. Bonoda bu süre 3 yıldır. 6 aylık süre geçtikten sonra çek sadece "yazılı delil başlangıcı" sayılı ve alacağınızı başka delillerle ispat etmek zorunda kalırsınız. Bu çek hangi ilişkiye dayanarak verildiyse o ilişkiyi yani "Temel hukuki ilişkiyi" ispatlamalısınız. Örneğin bu bir mal alışverişinden kaynaklanıyorsa faturaları ibraz etmelisiniz. Aksi takdirde alacak davanız da reddedilecektir.
ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. BEN 6 AYLIK SÜREYİ 3YIL OLARAK HATIRLIYORDUM İCRA MÜDÜRÜNÜNDE GÖZÜNDEN KAÇMIŞ, BENİ UYARMADI. TAMAM ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM VERDİĞİNİZ BİLGİLER ÇOK YARDIMCI OLDU. KOLAY GELSİN
Old 21-12-2010, 15:42   #11
Ahmet AHMETOĞLU

Ticaret Kanununda çeklere ilişkin Sebepsiz Zenginleşmeye dayanan hükümlerdin yararlanıp çek keşidecisine karşı dava açmanız daha uygun olur. Tabu burada dava açma süresine vs de dikkat etmeniz gerekecek.
Old 22-12-2010, 12:21   #12
Av.Ömeroğlu

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
Sayın Tekin,zamanaşımı bir defi olup icra müdürünce resen dikkate alınması-süresinde ibrazın bulunup bulunmadığının aksine- olanaklı olmadığından icra müdürünce herhangi bir şeyin atlandığı kanaatinde değilim.Zamanaşımı ancak borçlu tarafından ileri sürülebilir diye biliyorum.Yanılıyorsam düzeltiniz lütfen!
Old 22-12-2010, 15:29   #13
Avukat Tekin

Haklısınız üstad. Atlayan taraf icra müdürü değil ben olmuşum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi