Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğa Babasından Kalan Miras Payı/ Velayet Hakkına Sahip Annenin Hak ve Yükümlülükleri

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2012, 13:33   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğa Babasından Kalan Miras Payı/ Velayet Hakkına Sahip Annenin Hak ve Yükümlülükleri

ben 1989 doğumlu bir çocuk annesiyim.babam ve annem 92 yılında ayrılmış ve beni babama vermişler.bir tane de ablam var.babam 1997 yılında başkasıyla evlendi ve ondan 2 tane kız çocuğu oldu.2003 yılında babamı kaybettik.ben yatılı okuldaydım ve hiç haberim olmadan annem babam ölünce vasi konumuna geçerek benim mirasımı almış ve sanırsam bu durum 18 yaşıma gelince bana vermesi koşulu var bilmiyorum tam neyse sonuçta bu kadar yıl geçti ben paramı alamadım vermedi üstüne üstlük maaşımıda alıyordu ben şimdi dava açabilir miyim nasıl açacağım ne yapmam gerekiyor kazanma payım nedir lütfen yardımcı olun
Old 29-03-2012, 21:21   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Babanız öldüğünde annenize velayetiniz mi verildi, vesayet altına mı alındınız, bu ayrım önem taşıyor. Kural olarak veli öldüğünde sağ kalan anne ya da babaya velayetin verilmesine karar verilir. Bu olasılığı dikkate alarak yanıt vereceğim, eğer aksi bir durum varsa belirtirseniz ona göre de yanıt verebilirim.

Veliler çocuk mallarını yönetme hakkına sahiptir ve çocuğun ihtiyaçları için yasada belirlenen kurallara göre kullanabilirler ve çocuğa karşı bu malları korumakla sorumludur. Velayet sona erdiğinde çocuk mallarını teslim etmekle yükümlüdür, geri vermede vekil gibi sorumlu olur. Bu açıdan anneniz size velayeti süresince ve daha sonrasında size ait olan malları vermemiş olduğu için dava hakkınız bulunmaktadır.

Davanın bağlı olduğu zamanaşımı süresi yasada özel olarak belirtilmediği için on yıllık zamanaşımına tabidir. Velayet süresince işlemeyen zamanaşımı süresi 18 yaşınızı doldurmanızdan itibaren işlemeye başlar. Bu açıdan hâlâ davanızı açabilirsiniz. Zamanaşımı süresi vesayet halinde özel olarak düzenlendiği için velayet mi vesayet mi olduğu önem taşımaktadır.

Davanızda hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım almanızı öneriyorum. Mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım bürosuna başvurarak ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 05-04-2012, 12:16   #3
Konuk

Varsayılan özge yücel teşekkür ederim

çok teşekkür ederim cevapladığınız için babam öldükten sonra annem dava falan açıpta almadı velayetimi anne veya baba birisi ölünce sağ olan a geçiyormuş ya ne şekilde bilmiyorum ama öyle oldu bizimki dava falan açılmadı yani
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi