Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatların Vergi Beyannamelerinin İnternet Ortamında Gönderilmesi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2007, 11:15   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Olayın ne olduğunu pek anlayamadım. Ben yaklaşık 1 yıldır internet vergi dairesine şifre ile girebiliyorum. Gerçi hiç e-beyanname düzenleyip, vermedim. Bu işi muhasebeci arkadaşımız yapıyor. Bana vergi dairesi şifremi muhasebecim getirip vermişti...

Şimdi nedir durum, iyice kafam karıştı. Bana da Barodan mesaj geldi, alabilirisniz diye. Galiba muhasebecim kendi şifresini bana vermiş olmalı.
Old 17-11-2007, 12:49   #32
OLCAYK

Alıntı:
Yazan Av. Ö.Erol Yavuz
28 nolu mesajda belirtilen Maliye Bakanlığı yazısı ile Vergi Dairenize müracaat ettiğinizde internet şifresi ve parolasını alabileceğinizi düşünüyorum. Zaten Vergi Dairelerine duyurulmuştur herhalde.

16.11.2007 tarihi itibarıyla, ben aldım.

Saygılarımla.

Ne diyim İzmir' in farkı herhalde. Sayın Erol çok istedik ama beyanname verebileceğimiz şifreyi düzenleme netleşene kadar veremeyeceklerini belirttiler. Yoksa internet şifremiz ve parolamız zaten var.

Bu arada Sayın Saim sizin bahsettiğiniz şifre ile borç durumu inceleme, beyannamelerin işleme alınıp alınmadığı, mahsup alacağı gibi hususlar görülüyor,yoksa o şifreyle beyanname verilemiyor.
Old 17-11-2007, 23:01   #33
Av. Ö.Erol Yavuz

Varsayılan e Beyanname ve faydalı bilgiler

e Beyanname ile ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi,

Vergi Dairesi, e-beyanname gönderilmesinde kullanılan “Kullanıcı Kodu” ve “şifre” veriyor. Parola ise herkes için ilk kullanımda aynı, “maliye” şeklinde girilmesi gerekiyor, daha sonra web üzerinden gerekli değişiklik yapılabiliyor.

Gerekli Programlar : JRE Java Runtime Environment,
Beyanname Düzenleme Programı ( BDP)
Beyanname Düzenleme Programı Yardımı ( BDP Yardım )
Adobe Acrobat Reader

https://e-beyanname.mb-ggm.gov.tr/ebyn/download.html

adresinden indirilebilir. Programları indirip, kullanımını öğrenmek için kullanıcı kodu ve şifrenin alınmış olması gerekmiyor.

Programların çalışmasını açıklayan kılavuzlar ise https://e-beyanname.mb-ggm.gov.tr/ebyn/kilavuz.html adresinde,

Teknik destek veren, Çağrı Merkezi’nin telefonu 444 0 435

İşin güzel tarafı, beyannamenizi tatil günü ve saatlerinde gönderip, tahakkukunuzu alabiliyorsunuz.

Faydalı olmasını dilerim.
Old 20-11-2007, 09:10   #34
ISTANAZ

Sayın Yalçın Önder,
Mesajınızı biraz geç gördüm, ancak merak ettiğiniz hususları yine de açıklayayım:
Tartışılan konunun ne olduğunu biliyorum.
Diğer sorularınıza gelince:
7-9 2005 dönemi geçici vergi beyannamesinin internet ortamında gönderilmemesi nedeniyle 1.180 YTL özel usulsüzlük cezası.
Ayrıca belirteyim, mükellef yasal süresi içinde beyannameyi elden vermiş, ancak internet ortamında verilmediği için ceza tahakkuk ettirilmiştir.
Vergi Dairesi de aynen sizin yazdığınız gibi savunma yaptı. Umarım tüm sorularınızı yanıtlayabilmişimdir!
Old 20-11-2007, 16:28   #35
YALÇIN ÖNDER

Vergi Usul Kanunu Sirküleri/29

Tarih20/11/2007SayıVUK-29/2007-5 /e-Beyanname-7Kapsam
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/29

Konusu:e- BeyannameTarihi: 20/11/2007Sayısı: VUK-29/2007-5 /e-Beyanname-7İlgili olduğu maddeler: 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5228 sayılı Kanunla değişik 28 ve mükerrer 257 nci maddeleri

Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden çıkarılan 376 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükelleflerine;
-Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar Beyannamesini,
-Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini
elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilmişti.
Ancak Bakanlığımıza iletilen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda; Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflerin aylık dönemler halinde verilen Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin elektronik ortamda gönderilmesi zorunluluğu 2008 yılına ertelenmiştir.
Buna göre işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler;
- Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar Beyannamesini,
- Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini
376 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yapılan açıklamalar doğrultusunda elektronik ortamda göndereceklerdir.
Duyurulur.

Kemal UNAKITAN
Maliye Bakanı
Old 20-11-2007, 21:02   #36
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan burada yeni bir sorun ortaya çıkıyor

burada yeni bir sorun ortaya çıkıyor. Mevzuat insanları internet üzerinden beyanname vermeye veya bir yetkil aracılığı ile göndermeye zorunlu kılmaya aygun mu? Bu hakkaniyete ne kadar uygun?

Saygılar
Old 11-12-2007, 16:53   #37
caner87

Varsayılan internet vergi dairesi işlemleri

değerli meslektaşlarım, izmir vergi dairesinden kullanıcı adı ve parola edindim.-vergi beyannamelerimi kendim düzenleyebilmek için - Nasıl kullanacağımı bilemiyorum. deneyen var mı? bir program yüklemek gerekiyor mu? ve bunu almakla doğru mu yaptım, muhasebecim vardı fakat açıkçası babamın işlerini yaptığı için benimkini onun yanına sıkıştıryordu, açıkçası para vermiyordum. Mesleğe yeni başladığım için. Şimdi ondan habersiz aldım vergi dairesinden parola ve şifre? Beni telefonla arayıp, artık kendin yapacaksın demekki peki o zaman dedi, ben de sadece evet diyebildim)) allahım bir gün umarım bunların hesabını yapmam)))))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi