Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yetki itirazı itirazın iptali davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2010, 12:24   #1
filizsongur

Varsayılan Yetki itirazı itirazın iptali davası

Açık faturaya dayalı ödeme emrinde borçlu yetkiye de borca da itiraz etti.İİK 68/A anlamında elimde belge olmadığından açık faturaya dayalı alacak için itirazın iptali davası açmak zorundayım( genel mahkemede).Peki yetki itirazı öncelikli bir konu olduğundan bunun için ayrıca mı dava açmalıyım İcra mahkemesinde.
Old 22-04-2010, 13:02   #2
armegedon23

Yetkili icra dairesinde takip yaptığınızdan eminseniz hem yetki itirazının hemde esas hakkında yapılan borca itirazın iptalini birlikte isteyebilirsiniz. İcra takibi yetkili icra dairesinde başlatılmamış ise itirazın iptali davasıda yetkili mahkemede açılmamış sayılacağından öncelikle yetki konusunu açıklığa kavuşturun. Bildiğiniz üzere takip hukukuna ilişkin itirazlar itirazın iptali davasının konusunu oluşturmazlar ancak esas hakkındaki itiraz nedeniyle birlikte iptali istenebilir. Kolay gelsin...
Old 22-04-2010, 14:19   #3
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Sn. Armagedon23'e katılmakla birlikte...

Bir icra takibinde borçlu hem yetkiye hem de borca itiraz etmiş ise alacaklı;

a) Yetki itirazını kabul ederek takibi yetkili icra müdürlüğünde devam ettirir. Borçluya yeniden ödeme emri tebliğ edilir, borçlu bu durumda borca itirazını bu icra dosyasına da yapmalıdır. Aksi halde yetkisiz icra müdürlüğüne yapılan itiraz geçersiz sayılacaktır.
b) Yetki itirazını kabul etmiyorsa itirazın iptali davası açacak ve itirazın iptalini inceleyen mahkeme öncelikle yetki itirazını karara bağlayacaktır. Bu durumda;
1 - Mahkeme borçlunun yetki itirazını yerinde görmez ise yetki itirazını reddederek esasa girer.
2 - Yetki itirazı kabul edilirse borca ilişkin itiraz incelenmeden icra müdürlüğünün yetkisizliğine karar verir.

Saygılarımla...
Old 23-04-2010, 10:04   #4
Av. Eyüp KATI

salt yetkiye itiraz edilmiş ise icra mahkemesine gidilmek zorunluluğu var. bu şekilde elimde kalan bir davam oldu. ancak esasa da itiraz varsa genel mahkeme yetki mevzuuna bakacaktır.
Old 18-05-2010, 14:39   #5
elevent

Merhaba,

Yetkisiz icra dairesinden açtığımız faturaya dayalı ilamsız takipte, yetkiye değil sadece borca itiraz edildi. Şimdi, mahkeme aşamasında olası bir yetki itirazının önüne geçmek için, itirazın iptali davasını, gerçek yetkili mahkemede açabilir miyiz ? Yoksa, yetkisiz icra dairesinin çevresinde bulunduğu yetkisiz mahkemeden açıp, yetki itirazı yapılmamasını mı ümit etmemiz mi gerekiyor ?

Saygılar...
Old 18-05-2010, 14:51   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan elevent
Merhaba,

Yetkisiz icra dairesinden açtığımız faturaya dayalı ilamsız takipte, yetkiye değil sadece borca itiraz edildi. Şimdi, mahkeme aşamasında olası bir yetki itirazının önüne geçmek için, itirazın iptali davasını, gerçek yetkili mahkemede açabilir miyiz ? Yoksa, yetkisiz icra dairesinin çevresinde bulunduğu yetkisiz mahkemeden açıp, yetki itirazı yapılmamasını mı ümit etmemiz mi gerekiyor ?

Saygılar...

Sn. Elevent;

Açacağınız bir itirazın iptali davasında (yetki hususu kamu düzenine ilişkin değilse ve), eğer borçlu itirazında icra dairesinin yetkisine itiraz etmemişse yetki konusu mahkemece re'sen gözetilmemelidir. Ayrıca dava sırasında davalı borçlunun ileri sürerceği yetki itirazının da dinlenilmemesi gerekir. Zira yetkiye itiraz edilmemekle artık icra dairesinin yetkisi tanınmış olacak ve davayı inceleyen mahkeme de yetkili mahkeme olacaktır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 18-05-2010, 15:22   #7
elevent

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Sn. Elevent;

Açacağınız bir itirazın iptali davasında (yetki hususu kamu düzenine ilişkin değilse ve), eğer borçlu itirazında icra dairesinin yetkisine itiraz etmemişse yetki konusu mahkemece re'sen gözetilmemelidir. Ayrıca dava sırasında davalı borçlunun ileri sürerceği yetki itirazının da dinlenilmemesi gerekir. Zira yetkiye itiraz edilmemekle artık icra dairesinin yetkisi tanınmış olacak ve davayı inceleyen mahkeme de yetkili mahkeme olacaktır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Teşekkür ederim. Kafamı karıştıran, şu adresteki http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=33300 Av.Adnan Koray'ın eklediği karar.
Old 18-05-2010, 15:54   #8
Av.Özgür KARABULUT

Sn. Elevent;

Cevabımı yazdıktan sonra ben de Yargıtay kararı taramaya başladım. Aradığım kriterlere göre 209 karar çıktı. Tarıyorum... Verdiğiniz linkteki kararı gördüm. Benim cevabıma dayanak kanun maddeleri İİK ms. 50/2 ve HUMK ms. 23'tü:

Alıntı:
İİK md. 50/2:

Yetki itirazı esas hakkındaki itirazla birlikte yapılır.

ve

Alıntı:
HUMK md. 23:
Salahiyettar olmıyan bir mahkemede aleyhine dava ikame olunan kimse esasa girişmezden evvel bu bapta itirazda bulunmazsa o mahkemenin salahiyetini kabul etmiş addolunur.

İtirazın iptali davaları takibin yapıldığı yer mahkemesinde açılacağına ve takip yapılan icra dairesinin yetkisine itiraz edilmediğine göre mahkemenin yetkisine itirazın yersiz olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla...
Old 27-05-2011, 12:37   #9
av.külcü

Varsayılan Yargıtay kararına ihtiyacım var..!!

Merhaba arkadaşlar,
Benzer bir olayda borçlu icra takibine (sadece borca) itiraz etti, yetkiye itiraz etmedi. Ben de İtirazın İptali davası açtım.
Dava sırasında borçlu bu kez hem icra dairesinin yetkisine hem de mahkemenin yetkisine itiraz etti.
Savunma olarak; "borçlunun icra dairesine yetki itirazının süresinde olmadığından reddini, mahkemenin yetkisine itirazının ise; itirazın iptali davasında yetkili mahkeme icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesi olması gerektiğinden ve icra dairesi de mahal icra dairesi olduğundan, dolayısıyla mahkemenin yetkili yer mahkemesi olduğundan reddini" talep ettim.
Mahkeme bence çok ilginç ve yanlış bir kararla; "icra dairesinin yetkisine yapılan itirazı süresinde olmadığından reddetti" ancak "mahkemenin yetkisine yapılan itirazı kabul ederek dosyanın gönderilmesine" karar verdi..!
Kararı temyiz ettim daha dönmedi.

Ancak bugün aynı nitelikte bir yetki itirazı ile karşılaştım, aynı mahkemede
Bana benim savunmamı destekleyecek Yargıtay kararı bildirebilir misiniz? Cevap için 10 gün kesin sürem var
Şimdiden teşekkürler...
Old 27-05-2011, 12:57   #10
Av.Nevra Öksüz

Sayın av.külcü,

Alıntı:
Yazan av.külcü
Merhaba arkadaşlar,
Benzer bir olayda borçlu icra takibine (sadece borca) itiraz etti, yetkiye itiraz etmedi. Ben de İtirazın İptali davası açtım.
Dava sırasında borçlu bu kez hem icra dairesinin yetkisine hem de mahkemenin yetkisine itiraz etti.
Savunma olarak; "borçlunun icra dairesine yetki itirazının süresinde olmadığından reddini, mahkemenin yetkisine itirazının ise; itirazın iptali davasında yetkili mahkeme icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesi olması gerektiğinden ve icra dairesi de mahal icra dairesi olduğundan, dolayısıyla mahkemenin yetkili yer mahkemesi olduğundan reddini" talep ettim.
Mahkeme bence çok ilginç ve yanlış bir kararla; "icra dairesinin yetkisine yapılan itirazı süresinde olmadığından reddetti" ancak "mahkemenin yetkisine yapılan itirazı kabul ederek dosyanın gönderilmesine" karar verdi..!
Kararı temyiz ettim daha dönmedi.

Ancak bugün aynı nitelikte bir yetki itirazı ile karşılaştım, aynı mahkemede
Bana benim savunmamı destekleyecek Yargıtay kararı bildirebilir misiniz? Cevap için 10 gün kesin sürem var
Şimdiden teşekkürler...

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52342
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=54560

Saygılar...
Old 27-05-2011, 17:03   #11
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın av.külcü,

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52342
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=54560

Saygılar...
Teşekkürler Sn. Meslektaşım,
Tüm görüşleri ve Yargıtay kararlarını okudum ve ben Üstündağ'ın görüşünün daha doğru olduğunu düşünüyorum. (İtirazın iptali davası yetki bakımından genel hükümlere tabi olamaz. Dava ile icra takibi arasında sıkı ilişki, bu davanın icra takibinin yapıldığı yerdeki mahkemede açılmasını zorunlu kılar.)
Elimdeki davaya aynı yönde cevap verip daha önceki davamda Yargıtay'ın vereceği kararı bekleyeceğim. Karar geldiğinde paylaşacağım tabii ki
Saygıyla...
Old 12-02-2014, 23:50   #12
Kanat

Merhabalar. Ben de bir şey sormak istiyorum.
Ben tüketici hakem heyetinin bağlayıcı sınırının üzerinde olan kararı, ilamsız icraya koyan alacaklının takibine hem yetki hem borca itirazda bulundum.
Ancak itirazımı yazarken'' Borçlu müvekkil şirketin ikametgahı adresinde'' ibaresini kullandığım için itirazım reddedildi.
İkametgahı demem red sebebimidir? İllahi açıkça İstanbul Mahkemeleri şeklinde mi yazmam gerekirdi? Ve durumu kurtarmak için yapabileceğim var mı?
Çok teşekkürler
Old 21-04-2015, 15:06   #13
vbiberoglu

Alıntı:
Yazan av.külcü
Tüm görüşleri ve Yargıtay kararlarını okudum ve ben Üstündağ'ın görüşünün daha doğru olduğunu düşünüyorum. (İtirazın iptali davası yetki bakımından genel hükümlere tabi olamaz. Dava ile icra takibi arasında sıkı ilişki, bu davanın icra takibinin yapıldığı yerdeki mahkemede açılmasını zorunlu kılar.)
Elimdeki davaya aynı yönde cevap verip daha önceki davamda Yargıtay'ın vereceği kararı bekleyeceğim. Karar geldiğinde paylaşacağım tabii ki
Saygıyla...

sayın meslektaşım bayağı eski olmakla beraber alıntısını yaptığım davanın durumu ne oldu ?
teşekkürler
Old 22-06-2016, 13:28   #14
hukukkızı

üzerinden 6 sene geçmiş olsa da bu konudaki görüşlere dayanarak savunma hazırlayacağım, var mıdır acaba yeni bir gelişme herkes hala aynı görüşte mi
Old 12-12-2016, 16:13   #15
Av.Agmaz

Alıntı:
Yazan av.külcü
Saygıyla...

Merhaba, bizimde bir dosyamızda borçlu borca itiraz etti yetki itirazında bulunmadı, şimdi itirazın iptali davasında yetki itirazında bulundular ve mahkeme yetki itirazını kabul etti , dava dosyasının yetkili mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Ancak başka bir ildeki mahkeme buradaki icra takibindeki itirazın kaldırılması için karar verebilir mi ? bu hususta sizin dosyanız yargıtaydan döndü mü acaba ?
Old 25-07-2018, 15:18   #16
av.külcü

Merhaba Arkadaşlar,
Bugün bir teşekkür notu ve "karar ne oldu" sorusu almam üzerine dönüp gönderiye baktım
Üstünden çok zaman geçtiği için dosyayı net hatırlamıyorum ancak "içime oturduğu için" Yargıtay Kararını hatırlıyorum: Onama gelmişti
Dosya daha önce çalıştığım ve şimdi irtibatım olmayan Avukatlık bürosunda kaldığı için karar paylaşamıyorum. Özür dilerim
Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi