Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bir Haber-Mağdurun Korunması-Bir Öneri-İmza Kampanyası

Yanıt
Old 27-12-2006, 12:42   #1
Ayşegül Kanat

Varsayılan Bir Haber-Mağdurun Korunması-Bir Öneri-İmza Kampanyası

Sevgili Arkadaşlar, aşağıda alıntısını yaptığım bir haberi okur musunuz lütfen. Bir yargıç, yapması gerekeni yapmış, mağduru korumuş. Buradan Yargıç Nuh Kalkan'ı kendi adıma kutluyorum.

Önerim THS Çalışma grubu olarak toplu bir teşekkür mesajı yazabilir miyiz? Daha önce bu tür kutlamaların savcı ve yargıçlara "destek" anlamı taşıdığını bildiğim için öneriyi size sunuyorum. Yalnız olmadıklarını, hatalı davranışları kadar, yüceltilecek davranışlarının da izleyicisi olduğumuzu bilmeleri önemli diye düşünüyorum.

Ne dersiniz? Saygılar

Tecavüz mağduru küçük kızı, hákim salondan çıkardı

27 Aralık 2006Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA) Erzincan’ın Üzümlü İlçesi’nde iki kişinin tecavüzüne uğrayan 7 yaşındaki kız çocuğu G.G. dünkü duruşmaya getirilince hákimin uyarısıyla salondan çıkarıldı. Mahkeme başkanı, anne-babayı, "Bu çocuğa aynı dehşeti yaşatmanın anlamı yok. Artık mahkemeye getirmeyin" diyerek uyardı.

Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan ikinci duruşmaya sanıklar 30 yıl hapsi istenen 65 yaşındaki A.D. ve 20 yıl istenen 42 yaşındaki H.D. ile defalarca tecavüze uğrayan 7 yaşındaki G.G., annesi Hayriye G. ve babası Cengiz G. katıldı. Duruşmanın başında tecavüz mağduru G.G.’nin de salonda olduğunu farkeden mahkeme başkanı Nuh Kalkan, küçük kızı hemen salondan çıkarttı. Aynı zamanda Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı olan Hákim Nuh Kalkan, ilk duruşmada G.G.’nin ifadesinin alındığını belirterek, "Bu çocuğun sanıklarla bir daha bir araya gelerek aynı olayları yaşamaması ve psikolojisinin bozulmaması için bundan sonra duruşmalara getirmeyin" diyerek aileyi uyardı.Dünkü duruşmada sanıklar A.D. ile H.D.’nin tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mahkeme, 6 Aralık’ta İstanbul’a giden ve Adli Tıp Kurumu’nda muayeneden geçirilen G.G. ile ilgili raporun gelmesi için duruşmayı 13 Şubat’a erteledi. Cezaevi aracıyla getirilip götürülen sanıklar linç edilme tehlikesine karşı arka kapıdan adliyeye sokuldu. A.D. ile H.D.’nin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Old 27-12-2006, 16:57   #2
sedad

Varsayılan nacizane fikrim

merhaba,
umarım fazla katı bulunmaz fikrim; haberde adı geçen sayın hakim görevini yerine getirmiş.Zaten normal olarak yapması gerekeni yapmış.Bunun için kendisine teşekkür etmek hoş bir davranış olabilir.Ancak ,standartları/nitelik çıtasını düşürmemek için bence zaten yapması gerekeni yapmış bir hakimimizi özellikle kutlamamalıyız.

yanlış anlamamış ve yanlış anlaşılmamış olmak dileğiyle,sevgiler
seda d.
Old 27-12-2006, 17:42   #3
Veysel

Merhaba ; Ben bu konuda Sayın Kanat ile aynı fikirdeyim. Zaman zaman yapmamız gerekenleri unuttuğumuzu varsayarsak, bazı ince detayları unutmayanları yeri geldiğinde kutlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 27-12-2006, 18:22   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar,

Sn.Kanat'a katılıyorum.Konuyu gündeme getidiği için de teşekkür ediyorum.

THS Kadın Hakları Çalışma grubu üyeleri ve diğer katılımcılar destek ve imzalarını bu alana hızlı biçimde belirtirlerse teşekkürlerimizi çok hızlı ve gündem değişmeden iletebiliriz.

İlk imzayı atıyorum.

Saygılar

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU
Mağdur ile şikayetçinin dinlenmesi

MADDE 236.- (1) Mağdurun tanık olarak dinlenmesi halinde, yemin hariç, tanıklığa ilişkin hükümler uygulanır.

(2) İşlenen suçun etkisiyle psikolojisi bozulmuş çocuk veya mağdur, bu suça ilişkin soruşturma veya kovuşturmada tanık olarak bir defa dinlenebilir. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması açısından zorunluluk arz eden haller saklıdır.

(3) Mağdur çocukların veya işlenen suçun etkisiyle psikolojisi bozulmuş olan diğer mağdurun tanık olarak dinlenmesi sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişi bulundurulur. Bunlar hakkında bilirkişilere ilişkin hükümler uygulanır.
Old 27-12-2006, 19:47   #5
minee.mine

Hakim Nuh Kalkan'ı hareketinden dolayı kutluyorum. Her ne kadar yapılması gereken bir şey de olsa, yapmayanların arasından bu kişiler duyarlılıklarıyla ayrılmalılar. Çocuk zaten yaralanacağı kadar yaralanmış onu mahkemede tutmak yaşadığı acıları tekrar yaşatmak olacaktı. Neyseki yargıç durumu fark ederek duruma müdahale edebildi kendisini duyarlılığından dolayı kutluyorum.
Old 27-12-2006, 21:48   #6
hükümsüz1621

İnsanlar,görevliler yapması gerekenler belli olduğu halde ya görmezden geliyorlar ya da yapsalar bile hakkını vermiyorlar o işin.görevlerini gerçekten özen göstererek hakkını vererek yerine getiren insanları takdir etmek gerekir.diğer insanlardan farklı olduklarını ve farklı görüldüklerini belirtmek gerekir.ben böyle bir uygulamaya varım.
ELİF TÜRK
Old 27-12-2006, 21:51   #7
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan sedad
merhaba,
umarım fazla katı bulunmaz fikrim; haberde adı geçen sayın hakim görevini yerine getirmiş.Zaten normal olarak yapması gerekeni yapmış.Bunun için kendisine teşekkür etmek hoş bir davranış olabilir.Ancak ,standartları/nitelik çıtasını düşürmemek için bence zaten yapması gerekeni yapmış bir hakimimizi özellikle kutlamamalıyız.

yanlış anlamamış ve yanlış anlaşılmamış olmak dileğiyle,sevgiler
seda d.

Sayın Sedad, Yargıç Kalkan'ın bizden, grubumuzdan haberi bile yok. "Aferin" almayı düşünmeden gerçek bir hukukçu davranışı göstermiş. Evet, yapması gereken bu idi. Yapmayanları düşünün bir de ( tecavüz davalarının medyada nasıl aktarıldığını anımsayın. 'evet, kızım anlat, elbiselerini çıkardıktan sonra sanık ne yaptı? Anlat yavrum çekinme' benzeri konuşmalar nasıl çileden çıkarmıştı bizleri. Açıkça "röntgencilik" yapar gibi).

Bu nedenle "hoş davranış"ın ötesinde örnek ve belki de moda deyimle "geleneksel"leşeceğini düşündüğüm teşekkür mesajlarının etkili olacağına inandığım için Sayın Kayar'ın önerisini imzalıyorum. Saygılar
Old 28-12-2006, 13:20   #8
Meryem DUYUL ERDOĞAN

Varsayılan imzalıyorum

Sevgili Ayşegül Kanat'a üzerinde hassasiyetle durulması gereken olayı gündemimize taşıdığı ve önerisi için teşekkür etmek istiyorum. Sayın Koordinatörümüzün de grup arkadaşımızdan gelen öneriyi desteklemesi ve konuya zamanında ve yerinde müdahil olarak imza kampanyası başlatması son derece güzel.Hemen imzalıyorum.Çünkü çocuklara karşı işlenen cinsel suçların ve cinsel istismarların sık yaşanıldığı toplumumuzda çocuk psikolojisini bilen hakimlerimizin olduğunu bilmek bir avukat olarak beni mutlu etti.Hakim Bey'in böylesine önemli bir konuda gösterdiği duyarlılık takdire şayan. Hatta olması gereken hukuk açısından duruşmaya çağrılacak bir çocuk psikolugu nezaretinde cinsel istismara uğrayan çocukların dinlenilmesidir ki ne yazık ki bu yapılamıyor. Çocuk psikolojisi ayrı bir uzmanlık alanı.Hakim ve savcılarımıza çocuk psikolojisi dersi verildiğini de biliyorum. Sayın Hakim Bey'e THS Kadın Hakları Çalışma grubu olarak göndereceğimiz teşekkür faxı ile diğer yargıç ve savcı arkadaşlarımızın da konuya daha duyarlı ve dikkatli yaklaşmaya sevkedeceğini düşündüğüm için, altına imzamı koyuyorum.Saygılarımla...

Av. Meryem DUYUL ERDOĞAN
Adana barosu
Old 28-12-2006, 15:56   #9
Av.VildanYirmibeşoğlu

Varsayılan Merhaba

Sn.Kanata katılıyorum.Duyarlılığı için teşekkür ediyorum.Memnuniyetle imzalıyorum.
Geçenlerde gazetede Van Valiliğinin müdahalesiyle küçük yaşta evlendirilen kızın düğün gecesi koruma altına alındığı, Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine bir namus cinayeti tanığının SHÇEK tarafından devlet korumasına alınması haberlerini okuduğumda aynı duyguları yaşadım. Tabiki bu kurumların görevleridir ancak bu hassasiyeti göremediğimiz için vahim sonuçlarla karşılaştığımız yakın tarihlerdeki hadiseler bize görevini yaparken hassasiyet gösteren kişi ve kuruluşları desteklememizin önemini hatırlatmaktadır.
Sevgi ve saygılarımla Vildan
Old 28-12-2006, 16:20   #10
sedad

merhaba,
söz konusu destek girişimine bu kadar inançla baş konulmuşken saygı duymaktan öte bir tepkim olamaz.Ancak ben kişisel olarak bu jeste imzamı koymuyorum.
sevgiler
seda d.
Old 28-12-2006, 17:34   #11
Atakızı

Yargıç Nuh Kalkan'a duyarlılığı nedeniyle teşekkür edirim. Bu davranışın bundan sonraki vakalarda örnek olmasını dilerim.
Öte yandan küçük kızın göz önünden çekilmesi, suçluların hanesine artı olarak geçmez dilerim. Biz millet olarak mağdurları gördüğümüz sürece onların mağdur olduğunun farkındayızdır ya...
Ama hakimin yaptığı gerçekten yapılması gereken davranış, hatta yasal zorunluluk. AMA yıllardır bu yasal zorunluluğu pek takan olmadığına göre, o nedenle bu yargıcın kutlanması gerek.

Emel Denizaslanı
Girişimci Kadın Derneği - İzmir
Old 28-12-2006, 17:34   #12
naile

merhaba,
Ayşegül'ün önerisine ben de katılıyorum. Ben de imzamla katılıyorum. kendisine bu konuyu duyarlılıkla gündeme taşıdığı için teşekkür ediyorum
Old 28-12-2006, 18:09   #13
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Bu alanda ve diğer iletişim olanakları ile imza kampanyasına destek veren tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

İmzalar Cuma(Yarın) saat 10.00 da faxlanmış olacak.Destek vermek isteyen katılımcıların bilgisine..

Saygılar
Old 28-12-2006, 19:44   #14
Cest la vie

Duyarli hakime duyarli yaklasimlarindan oturu destek veren tum herkese tesekkur ediyor, imzami tereddutsuz ben de koyuyorum.
Saygilar
Old 28-12-2006, 22:35   #15
Av.Görkem TURGUT

Böylesine hassas bir konuda,böylesine hassas davranan Sayın Hakimimiz Nuh Kalkan'ı canı gönülden kutluyor ve büyük bir memnuniyetle bu alana imzamı atıyorum.
Old 28-12-2006, 22:45   #16
Caglayan K.

Sayın Yargıç Nuh Kalkan'a konuya olan duyarlılığı için teşekkür ederim. Memnuniyetle imza atarım.

Saygılarımla.
Old 28-12-2006, 22:59   #17
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın yargıç Nuh KALKAN,

Sizin görevinizi ve salt görev kuralları ve insan ögesine hizmet anlayışıyla yaptığınızı, bu yönüyle yaptığınız davranışın teşekkür gerektirmediğini, ancak bizlerin sizin bu davranışınız gibi tutumlara özlemimizi yansıtmak ve İYİ OLAN DAVRANIŞI BEĞENMEK anlamında teşekkürler, saygılarımızla birlikte.

Ömer KAVİLİ
İstanbul Barosu
Avukat Hakları Merkezi üyesi
Old 28-12-2006, 23:13   #18
Av.Suat Ergin

Aynen katılıyor, destekliyor ve imzalıyorum.

Saygılarımla
Old 28-12-2006, 23:13   #19
asiyeöngü

Sayın Yargıç Nuh Kalkan'a hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum.

Saygılar
Old 29-12-2006, 00:07   #20
Ayşegül Kanat

Yeni imzalar:

Taner Dora, Ekonomist, İstanbul

Ülkü Sayılan, UNİX Sistem Yöneticisi, Ankara

Volkan Sevinç, Öğrenci, Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas

Sertaç Girgin, Öğrenci, İTÜ, İstanbul

Gamze Göker, STGM, İletişimci, Ankara

Aysel Kılıç, Eczacı, Adana

Saygılar
Old 29-12-2006, 00:10   #21
Ayşegül Kanat

Yeni imzalar:

Taner Dora, Ekonomist, İstanbul

Ülkü Sayılan, UNİX Sistem Yöneticisi, Ankara

Volkan Sevinç, Öğrenci, Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas

Sertaç Girgin, Öğrenci, İTÜ, İstanbul

Gamze Göker, STGM, İletişimci, Ankara

Doğan Özkan, Sosyal Antropolog, İstanbul

Aysel Kılıç, Eczacı, Adana

Saygılar
Old 29-12-2006, 12:56   #22
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

32 destek imzası ile teşekkür mesajımız faxlandı.Katkıda bulunan herkese çok teşekkürler.

Saygılar

1-Semra Aydın,Davranış Bilimleri Uzmanı,İstanbul

2-Çağlayan K.Ergin,Öğretim Üyesi/Sosyolog,İstanbul

3-Suat Ergin,Avukat,İstanbul

4-Nilgün Erçil,Mobilya-Dekorasyon Öğretmeni,Adana

5-Asiyeöngü,Makyöz,İstanbul

6-Dr.Selma Acuner,Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi,Ankara

7-Ayşe Arslan,Avukat

8-Begüm Yavuz,Türk Kadınlar Birliği Adalar Şubesi Başkanı,İstanbul

9-Nazlı Azapçı,Ankara, Kadın Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu
Üyesi,Ankara

10-Av. Meryem Duyul Erdoğan,Adana Barosu,Adana

11-Av. Neslihan Memişoğlu,İstanbul Barosu,İstanbul

12-H.Ahu Güneyli,Araştırma Görevlisi,Amerika

13-Görkem,Öğrenci,Kocaeli

14-Av.Habibe Yılmaz Kayar,Avukat,İstanbul Barosu,İstanbul

15-Naile ,Avukat,Gaziantep Barosu,Gaziantep

16-Emel Denizaslanı,Girişimci Kadın Derneği ,İzmir

17-Av.Vildan Yirmibeşoğlu,İstanbul Valiliği İnsan Hakları,İstanbul

18-Ayşegül Kanat,Oyun ve Senaryo Yazarı,Adana

19-Elif Türk,Hukuk Öğrencisi,Bursa

20-Veysel,Site Üyesi,Ankara

21-Işıl Yılmaz,Hukuk Müşaviri,Ankara

22-Mehmet Ali Arslan,Sosyal Danışman,Münih

23-Duygu İşık Poyraz,Avukat,İzmir

24-Ömer KAVİLİ,İstanbul Barosu
Avukat Hakları Merkezi üyesi,İstanbul

25-Taner Dora,Ekonomist,İstanbul

26-Ülkü Sayılan,UNİX Sistem Yöneticisi,Ankara

27-Volkan Sevinç,Öğrenci Cumhuriyet Üniversitesi,Sivas

28-Sertaç Girgin,Öğrenci İTÜ,İstanbul

28-Gamze Göker,STGM, İletişimci,Ankara

30-Doğan Özkan,Sosyal Antropolog,İstanbul

31-Aysel Kılıç,Eczacı,Adana

32-Narınç Ataman,İris Eşitlik Gözlem Grubu,Ankara
Old 03-01-2007, 22:20   #25
Atakızı

Varsayılan İmza desteği

Sevgili arkadaşlar

Bayram nedeniyle gecikmedik umarız. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği dönem sözcüsü Yıldız Berger'in oluruyla aşağıda adı olan kuruluşları imza listesine ekleyebilirsiniz.
Kolay gelsin

Emel Denizaslanı

İ.K.K.B ( İzmir Kadın Kuruluşları Birliği)
Üyeler: 2006
Türk Kadınlar Konseyi Derneği İzmir Şbs.
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şbs
Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şbs
Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği İzmir Şbs. (KA-DER )
Ege Kadın Dayanışma Vakfı (EKDAV)...
İzmir Ev Kadınları Turistik El Sanatları Derneği (EVTED)
Girişimci Kadın Derneği (GİRKADE).
İzmir Sekreterler Derneği
Yeni Asır Gazetesi Kadın Dünyası
Türk-Amerikan Kadınları Kültür ve Yardım Derneği
Türk Anneler Derneği İzmir Şbs
Türk Anneler Derneği Buca Şbs
Türk Kadınlar Birliği Bornova Şbs
Türk Kadınlar Birliği Karşıyaka Şbs.
Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi
Alsancak Soroptimist Kulübü(İş ve Meslek Kadınları Derneği )
Göztepe Soroptimist Kulübü(İş ve Meslek Kadınları Derneği)
İzmir Soroptimist Kulübü (İş ve Meslek Kadınları Derneği)
Karşıyaka Soroptimist Kulübü (İş ve Meslek Kadınları Derneği )
Kordon Soroptimist Kulübü (İş ve Meslek Kad.Der )
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Kadınlar Kolu
İzmir Hastaneler Gönüllü Anneler Derneği –destek üye .
Türk Hemşireler Der. İzmir Şbs
Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği
Kemalpaşa Kadın Platformu

Yürütme Kurulu: 2006-2007
Old 03-01-2007, 23:43   #26
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Sonradan eklenen imzaları da yarın faxlayacağım.

Katkı sağlayan ve destekleyen herkese çok teşekkürler,çok değerliydi.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi