Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış hesaba para gönderilmesi ve bu hesabın blokeli olması

Yanıt
Old 31-05-2012, 15:17   #1
Fcgungor

Varsayılan Yanlış hesaba para gönderilmesi ve bu hesabın blokeli olması

Sevgili üstadlar;

Konu biraz uzun ancak önemli noktaları açıklamaya çalışacağım.

Müvekkil firma parayı göndermesi gereken şirket ile aynı unvanlı ve önceden ticari faaliyet içerisinde oldukları ancak ilişkilerinin sona erdiği bir başka şirket hesabına SEHVEN para gönderiyor.

Para gönderilen hesabın sahibi şirketin ise hesabın nezdinden bulunduğu bankaya 4 yıl öncesinden kalma bir borcu varmış. Ancak konuyla ilgili banka tarafından bir İCRA TAKİBİ DAHİ BAŞLATILMAMIŞ. Şimdi de bu banka madem hesaba para girdi ben de bloke koyayım o halde diyerek yatan paranın üzerine yatmaya çalışmaktadır.

Bildiği kadarıyla icra takibi ve akabinde 89/1 olmadan banka kendi nezdindeki hesaplara dahi bloke koyamaz!!! (uygulamada böyle olmasada, yasal bir dayanak olmadığını düşünüyorum)

Neticede paranın sehven hesabına yatırıldığı şirketin de para üzerinde bir tasarruf hakkı bulunmamaktadır. Hatta ilgili bankaya başvurarak hatanın düzeltilmesini dahi talep etmişlerdir. Ancak banka menfi cevap vermiştir.

Sonuç olarak;

1-) Açılacak davanın tarafı sadece banka mı olmalıdır?
2-) Dava sebepsiz zengileşme hükümleri ile mi açılmalıdır, yoksa davanın konusu ne olmalıdır?
3-) Hesaba geçen paranın iadesi haricinde, başkaca ne gibi taleplerde bulunabiliriz?
4-) Bankanın hiç bir icra takibi yapmadan kendi iradesiyle istediği hesap üzerine bloke koyması sorununu biz hukukçular nasıl aşacağız?

Saygılarımla...
Old 31-05-2012, 15:37   #2
av_yaseminceylan

1- Davalılar banka ve hesap sahibi olmalıdır.
2- Dava konusu sebepsiz zenginleşme olmalıdır.
3- Banka kötüniyetli olduğu için zenginleşmenin tamamını iade ile yükümlüdür. İade için temerrüde düşürüp, faiz de istenmeli diye düşünüyorum. Hem ihtar, bankanın kötüniyetli olduğunu ispat açısından da faydalı olacaktır.
4- Bu sorunuza yanıt veremiyorum. Aslen ihitlaflı bir hesap üzerinde banka tasarrufta da bulunamıyor. O para öylece askıda kalıyor. Nasıl olacak, bilemedim.
Old 31-05-2012, 15:54   #3
Fcgungor

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Hesap sahibinin para üzerinde tasarruf yetkisi olmadığı için husumet yöneltilemeyeceğine dair 11. HD'ye ait bir yargıtay kararı okumuştum. Bu durumda tek davalının banka mı olacağı konusunda kafam karışık.

Banka ile yapılan görüşmelerden aldığımız cevap ise " sizin para kaçırmak için böyle bir iddiada bulunmadığınızı nereden bilelim" oldu. Aslında ben de banka vekili olsa idim aynı şekilde davranabilirdim. Bu nedenle kötü niyetli olduklarını da çok fazla iddia edemiyorum.

Saygılar.
Old 01-06-2012, 09:38   #4
av_yaseminceylan

Sn. Fcgungor,

4. sorunuzun yanıtını ben de merak ettiğim için bankacı bir arkadaşıma danıştım. Takas, mahsup yetkisine dayanarak paranın bankaya olan borcuna aktarıldığını söyledi.

Belki de BDDK ve C. Savcılığı'na şikayette bulunmak gerekecek.
Old 02-06-2012, 13:40   #5
egemen48

acacagınız dava sebepsiz zenginlesme davasıdır.Bankanın yaptıgı bu hukuka aykırı işlem icin de BDDK ya basvurun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi