Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar, Hukuk Büroları Ve Pos (kredi Kartı İle Tahsilat) Makineleri

Yanıt
Old 16-06-2005, 11:42   #1
Admin

Varsayılan Avukatlar, Hukuk Büroları Ve Pos (kredi Kartı İle Tahsilat) Makineleri

Tahsilatın pek çok avukatın işinin en önemli parçalarından biri olduğuna şüphe yok. Hatta icra işleri ile yoğunlukla uğraşan avukatlar için bu en önemli mesleki konu olmalı. Ayrıca tahsilatı da sadece hasımdan tahsilat olarak düşünmemek gerekiyor, avukatın müvekkilinden vekalet ücretini alması da zaman zaman problemli bir konu olabiliyor.

Senetler, bonolar, 4 taksit talepleri, ücret sözleşmeleri, borcu taahhüt müesseseleri tahsilatın en sık kullanılan unsurlarından. Peki kredi kartı ile para tashili sağlayan POS makineleri? Bildiğim kadarıyla bu sistem hukuk sistemimiz içine girmiş değil, henüz kullananı en azından ben duymadım.

Bankaların artık kolaylıkla herkese POS makinesi verdiğini düşünürsek, sizce avukatların bu makineleri kullanmaya başlamasını engelleyecek bir hukuki engel var mı? Örneğin bir avukat bir banka ile anlaşma yaparak bürosuna POS makinesi alsa ve vekalet ücreti tahsilatını POS makinesi ile yapmaya başlasa, hatta dilediğinde bunu taksitlendirebilse? Veya daha ileri gidersek müvekkilinin borçlusundan tahsilatı kendi POS makinesi ile yapsa ve aldığı parayı müvekkiline ödese? Bir adım ilerisinde hacizlerde yanında getirdiği POS makinesi ile (bunların taşınabilir olanları var) haciz sırasında kredi kartından tahsilat yapsa?

Bu konuda ne düşünürsünüz? Hukuki ya da mali açıdan engel gören var mı? Bu yöntemi kullanan ya da kullananları bilen var mı?
Old 16-06-2005, 16:19   #2
Armağan Konyalı

Sayın Admin,

Tahsilatın en zor konu olduğu düşünülürse, her türlü teknik olanağı kullanmakta fayda olduğu kanısındayım.

Benim bildiğim hukuki veya mali bir engel bulunmamakta. Tam tersine, kayıt dışı olabilecek miktarların kayıt altına alınmasını sağlaması açısından maliyecilerin alkışlayacağı bir uygulama olur.

Avukatlardan kullananı görmedim, bilmiyorum.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 17-06-2005, 12:35   #3
avuka8890

Kredi kartının her alanda kullanılması olgusu; ekonomi bürokratları, resmi kurumlar ve Maliyeciler tarafından da destekleniyor. Avukatların "Pos makinası" kullanmasında, hukuki bir engel olmadığı kanısındayım. Ancak bu konuda belki Baro'dan görüş sorulabilir.
Old 13-07-2005, 15:39   #4
Av.Kadir

Yeni Fikir

POS makinesinde çekilen tüm kredi kartlarına karşılık olarak fiş ya da fatura düzenlemek mali açıdan zorunlu. Hal böyle iken örneğin yapılan 1.000 YTL tutarındakibir icra takibinin kredi kartıyla ödenmesi durumunda avukat 1.000 YTL tutarında serbest meslek makbuzu kesmek zorunda kalacaktır.sadece %12 vekalet ücerti alacağı için yani 120 YTL için 1.000 YTL lik serbest meslek makbuzu kesilirse 180 YTL KDV ödemek akıllıca bir iş olmaz. Bu sebeple ancak maliye özel bir düzenleme ile soruna çözüm getirmediği sürece POS kullanımı mümkün olmaz.
Old 14-07-2005, 13:10   #5
Admin

Alıntı:
POS makinesinde çekilen tüm kredi kartlarına karşılık olarak fiş ya da fatura düzenlemek mali açıdan zorunlu.

Bu konudaki düzenlemeye atıf yapıp bizi bilgilendirirseniz, belki bu düzenlemeyi inceledikten sonra biraz daha detaya girebilim.

Günlük hayatımıza girmiş pek çok ödeme artık kredi kartı ile yapılmaya başlandı. Bunların bir kısmı klasik anlamda satış ya da hizmet niteliğinde olmayabiliyor. (Örneğin derneklere yapılan bağışlar, barolara yapılan aidat ödemeleri vb.) Bu ödemelere uygulanan prosedür belki borç ödemelerinin kredi kartı ile yapılması durumunda da uygulanabilir.

Ancak bahsettiğiniz hukuki düzenlemenin ne olduğunu bilmediğim için sadece mantık yürütüyorum.
Old 20-03-2007, 15:05   #6
ad-hoc

Varsayılan Vekalet Ücretinin Kredi Kartıyla Ödenmesi

Sayın Meslektaşlar bürolarına pos makinası alma konusunu nasıl karşılar? O zaman sizce nakdi ödenen vekalet ücretleri yerine müvekkiller "nasıl olsa aybaşında öderim" düşüncesiyle talep ettiğiniz ücreti daha kolay kabul eder mi? Taksit vs. rahatlıkla sağlanabilir mi? Vergi bakımından alnımızın akıyla hesap verme gücümüz desteklenir mi? Konuya bankalar ne der? Konuşalım, tartışalım...
Old 20-03-2007, 15:09   #7
Admin

Alıntı:
Yazan ad-hoc
Sayın Meslektaşlar bürolarına pos makinası alma konusunu nasıl karşılar?
Sayın adhoc, konuyu 2005 yılındaki bu konu içinde tartıştığımızdan, konu bütünlüğü açısından, sizin yukarıdaki mesajınızı da burası ile birleştirdim.
Old 20-03-2007, 15:12   #8
ad-hoc

Sayın Admin,
İncelemede gerekli özeni göstermediğim için özür diler, ilginiz için teşekkür ederim...
Old 22-03-2007, 11:46   #9
Av.Abdülkadir ÖZ

Bu konu gerçekten tartışılması gereken bir konu. Burada ortaya çıkabilecek sıkıntılar :
1-pos cihazından yapılan tüm ödemelerde bildiğim kadarıyla mal veya hizmet bedeli alındı diye bir ibare çıkmaktadır. Dolayısıyla borcunu kredi kartıyla ödeyen bir kişiden tahsil edilen paranın tamamı için belge (fiş ya da fatura) düzenlemek gerekir.
2-Avukatlık reklam yasağına aykırı bir durum ortaya çıkabilir. Çünkü bankalar zaman zaman bastırdıkları broşürde üye işyerlerinin bilgilerini vermektedir. Bu da reklam yasağına aykırılık teşkil edebilir.
Yararları :
1-Vekalet ücreti alacağımız konusunda sıkıntımız azalır.
2- İcra tahsilatları çok daha çabuk bitebilir.

Bankacılar : Avukatlara Pos cihazını verme taraftarı.
Ben : Ofisime Pos cihazı alma taraftarıyım.
Sonuç : Mali açıdan ve reklam yasağı yönünden sorun olmaması açısından yasal bir düzenleme şart.
Old 29-03-2007, 15:43   #10
hidayet

Yasal bir engel yok gibi bu duruma.Ancak etik açıdan bana pek uygun gelmiyor.Adını tam koyabilmiş değilim ancak hizmet sunan biz avukatların mal satıyormuşçasına pos cihazı kullanmaları,hele hele taksit yapma durumu kimbilir belki bankaya göre farklı ödeme ve vade seçenekleriyle yapılan işin karşılığının kredi kartı ile ödenmesi bana işi çok fazla ticarileştiriyor gibi geliyor...Adını koyamadığım birşeyler beni rahatsız ediyor doğrusu!
Old 31-03-2007, 13:21   #11
Av.Taner Cura

Dahada önemlisi,para ihtiyacında olan müvekkil,kendisini fonlamak için kendi kredi kartını tek geçiş yada taksit bile istiyebilecek.Müvekkilin parasınımı tahsil ile mi uğraşacağız yoksa bunun para sıkışıklığını gidermeyemi çalışacağız.şaka birtarafa da bu tür talepler bile gelebilecektir.şaşırmayalım..
Bence,POS uygulaması yerinde olur.
Old 31-03-2007, 17:47   #12
Osman Asiltürk

Bence marjinal bir fikir ancak, bunun iyi düşünülmesi gerekir. Artıları eksileri, farklı alanlardaki hali hazırdaki kullanımıyla dikkate alınmalı. Ama eminim ki mesleğe soluk kazandırıcaktır. İsterseniz bu konuyu kamuoyuna açarım gazetemde
Old 01-04-2007, 23:55   #13
Av.Selim Balku

Benbu konuyu bugün sordum kullannan bir meslektaşım varmış, daha doğrusu meslektaşa sormadım kullanan müvekkiline sordum salı günü kendisiyle tanışacam. Bakalım nasıl yapıyormuş...
Old 02-04-2007, 00:06   #14
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Uygulama yeni değil. En az iki sene önce bir banka ile bu konuda görüşmüştüm, ancak her ay belli bir limitin altında kullanım sözkonusu olduğunda, banka kullanıcıdan aylık sabit ödeme tahsil edeceği için mantıklı gelmemiş, vazgeçmiştim.

Çünkü hala avukata ücretini ödemenin yollarını değil, ödememenin yollarını aramakta müvekkillerimiz. Dolayısıyla talebi olmayan bir arztan ibaret olacaktı girişim.

Saygılarımla...
Old 02-04-2007, 17:10   #16
denipre

Çalıştığım bankadan da size pos makinası verelim demişlerdi.Ancak o zaman soğuk bakmış ,detaylarını sormamıştım.Gelir gider noktasında aylık sabit ücret vs.masraf gibi konularda farklı uygulamalar varsa bunları banka ismi vermeden tartışmak doğru olur sanırım.
Old 26-05-2007, 14:49   #17
Godfather

Soru Avukat Bürosunda Pos Cihazı Olur mu?

Arkadaşlar, bazı meslektaşların büroda pos cihazı bulundurduklarını ve nakit ödeme yap(a)mayanlardan bu şekilde kredi kartıyla tahsilat aldıklarını duydum. Mantıken olabilir desem de, bir avukatın bürosunda kredi kartıyla tahsilat yapması ne kadar doğrudur, izahını yapamıyorum...

Sizce bu konuda bir mahzur var mı? Gerek etik açıdan gerekse meslek kuralları açısından. Bu konuda bilgisi olanlar bizi aydınlatırsa sevinirim. Saygılarımla.
Old 26-05-2007, 14:57   #18
lawyer_721

bence iyi bir çözüm yoludur. etik açıdan da herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. aksine daha pratik olur ve müvekillerle para yüzünden tartışmalar yaşanmayacağından daha da etik olur.
Old 26-05-2007, 16:10   #19
muratsadioğlu

Varsayılan Tartışmayalım,çözüm getirelim..

Sayın Meslektaşlarım,

Neyi tartışıyoruz?..Yasal,pratik,kayıt dışılığı önleyici,müvekkile taksit dahil kolaylık getirici mi?..Evet.
Semt Pazarlarına kadar girmiş bu kolaylıktan Avukatlar neden yararlanmasın?..
Lütfen tartışmayalım,çözüm üretelim.Sayın THS yönetimi,bir çalışma gurubu kurup,en geç 15-20 günde rapora ve çözüme kavuşturabilir inancındayım.

Şimdiden kolay gelsin.Saygılarımla.

Old 26-05-2007, 17:37   #20
Godfather

etik yönden kimse adını koyamıyor ama bir çekingenlik var. o halde bunu açıklığa kavuşturmak yerinde olur. görüşlerinizi halen bekliyor ve merak ediyorum. pazartesi günü de bir bankayla bu konu hakkında görüşmeyi düşünüyorum. vakit bulabilirsem
Old 26-05-2007, 22:39   #21
avayhan

Bence engel bişey olmaması gerek. Zira nakit parayla, kredi kartıyla hesaba aktarma arasında bir fark yok. İkisi de para. Çek nasıl bir ödeme aracı ise ki altında kredi sözleşmesi de var kanunen, bu da öyle birşey. Kişi bir hakkını borcunu ödemek için kullanıyorsa ne gibi bir sorun olabilir ki?
Old 26-05-2007, 23:02   #22
Heybe Hukuk

Bence hiçbir sakıncası olmadığı gibi faydası da var.
Old 27-05-2007, 12:38   #23
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan POS Makinası Hakkında.

Arkadaşlar POS makinası kullanımı özellikle istanbuldaki büyük hukuk bürolarında mevcut olup bayağı zamandır bu yolla tahsilat yapılmakta olduğunu biliyorum. Yakın zamanda istanbulda ki bir hukuk bürosunda yapmam gereken bir ödemeyle ilgili - isterseniz kredi kartıylada ödeyebilirsiniz ? cevabını almıştım...

Bence bu konunun ahlaki boyutunu bir yana bırakalım. çünkü bu konuda tartışılacak bir durum yoktur diye düşünüyorum. teknolojinin nimetlerinden olan ve doğru kullanıldığı takdirde biz avukatlara inanılmaz fayda sağlayacağı kanaatindeyim. mesleği icra ederken en çok zorlandığımız konulardan biri olan müvekkilden ya da borçludan tahsilat olayını bir nebzede olsa çözümleyeceğini düşünüyorum. en azından -yahu şuan üstümde para yok, sonra versem olurmu ? gibi söylemlerde efendim paranız yoksa kredi kartınız vardır denebilir şimdi bazı arkadaşlarda bu söylemime istinaden -işi ticarileştiriyorsunuz!diyecektir. ama üzülerek belirtmem gerekiyor ki bu iş ticarileştirilmeden de yürümüyor...

Hatta şuan bu yazı ile ilgili düşüncelerimi aktarırken, yarın hangi banka(lar) ile temasa geçip bu konuda gerekli şartların ne olduğu konusunu da bir yandan aklımda şekillendiriyorum. Saygılarımla.
Old 02-06-2007, 10:29   #24
Godfather

evett

ne sonuca ulaştık ben bi sonuca ulaşamadım şahsen
Old 08-06-2007, 15:04   #25
avmehmetkaramanli

evet daha bugün borçlu banka yok mu yakında dedi ve şimdi pos makinası olsaydı iyi olurdu dedi

niye olmasın

gayet güzel bir fikir
Old 08-06-2007, 21:47   #26
Godfather

evet gayet güzel bir fikir

ama herhangi bir bankadan alıp bürosuna koyan var mı aramızda. getirisi nedir, masrafı komisyonu nedir???
Old 18-06-2007, 06:34   #27
Deniz İpek

bır o eksıktı pos makınasınıda kullanalım hatta bankalr bıle bu konuda herzamn yanımzda emınımkı
Old 19-06-2007, 09:59   #28
bertrand

Alıntı:
Yazan Godfather
etik yönden kimse adını koyamıyor ama bir çekingenlik var. o halde bunu açıklığa kavuşturmak yerinde olur. görüşlerinizi halen bekliyor ve merak ediyorum. pazartesi günü de bir bankayla bu konu hakkında görüşmeyi düşünüyorum. vakit bulabilirsem

Selam,

Anlamadım neden etik olmadığını? Borçlunun cebinden çıkartarak belkide titreyerek zar zor denkleştirdiği parasını size uzatırken bunu almanız etik oluyor da (kabul ediyorum biraz dramatize ettim ) cebindeki kartından verince mi gayri etik oluyor?

İçiniz çok rahat olarak gidip bankayla görüşmenizi yapın ve hatta büronuza makinenizi koyun derim. Büromu açtığımda bende koyacağım.

Saygılar.
Old 19-06-2007, 11:16   #29
Godfather

eyvallah içime su serptiniz valla. mail attım bankaya şubemize bekleriz diyolar, bir ara uğramak lazım
Old 08-07-2010, 20:57   #30
namutenahi

Varsayılan eski bir konuyu yeniden alevlendirmek pahasına:)

Sayın meslektaşlar,

En son mesajı 2007 yılında almış olan bu başlıkta bulunup da pos cihazı almış olan var mı acaba aramızda? Telefon faturası kredi kartı ile ödenirken tahsilat yapmak neden mümkün olmasın ki?

Fiilen kullanmaya başlayan var mıdır? Hukuki boyutunu netleştiren var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi