Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

ÖzgÜr-lÜk

Yanıt
Old 05-02-2010, 00:47   #1
Nalan Nagehan ALTUĞ

Varsayılan ÖzgÜr-lÜk

Basit ve güzel bir kelime ÖZGÜR-ÖZGÜRLÜK. Adına savaşlar yapılan, çağlar kapatıp çağlar açan. Ve bazen kana susdığı sanılıp uğruna kanlar akıtılan. Varlığını korumak ve bekasını sağlamak için yasalar yapılan. En nihayetinde yaşamın temelinde sarsılmaz varlığını koruyan ÖZ-GÜR-LÜK...
Devir dönüyor insanlar birey olmaya çalışıken özgürlüğün soyut varlığını somut yaşamlarına uydurmaya çalışıyor ve bu yolda ilerlerken bir çok kavram kargaşası, kavram eksikliği ve kavram kaybı oluşuyor..
Sizce özgürlük nedir?
Old 06-02-2010, 00:51   #2
üye8180

Kabaca bir tarifle, kimseye hesap vermemektir. Sınırlarımızı bizim belirlememizdir. Gerekirse özgürlüğü satın alabilmek için yüksek ekonomik güce sahip olmaktır.
Old 06-02-2010, 10:09   #3
halit pamuk

1) Öncelilke kanun gereği müvekkile hesap veriyoruz.
2) Lokantada yediğimiz yemekler için dükkan sahibine hesap veriyoruz.
3) Çok koşup yorulduğumuz zaman kalbimize hesap veriyoruz.
4) Buluşmaya geciktiğimiz zaman arkadaşımıza hesap veriyoruz.

Her şeyde her yerde sınır var. Bir şeyin anlamı olması için sınırı olması lazım. Çünkü bir şeyin tanımlamanın başka şeyden ayırarak ya da farkını söyleyerek tanımlayabiliyoruz. Bir şeyi birbirinden ayırıyorsak sınır koyuyoruz demektir.

Doğa ise zaten neden sonuç ilişkisi üzerine kurulmuş. Bu mutlak determinizmde dediğiniz anlamda bir özgürlük olamaz.

Ancak; bilmek, anlamak, farketmek işte özgürlük bu.
Old 06-02-2010, 18:47   #4
nostaljielif

özgürlük,önce kendimiz için yaşamaktır,önce kendimize inanmaktır,özgürlük mücadele ruhunu kaybetmeden kendi yaşantımızı kendi elimizde tutmaktır.
Old 07-02-2010, 00:15   #5
Atahun

Doğrusu, sınırsız bir özgürlüğümün olmasını istemem. Çünkü; bendeki sınırsız özgürlük, günün birinde bir başkasının sınırlarını zorlayabilir. İşte o zaman benim özgürlüğüm zora girebilir veya tamamen yok olabilir.

Özgürlük; bu riski göze alamamaktır.
Old 08-02-2010, 10:28   #6
minee.mine

Bence özgürlük kişinin kendisini iyi tanıması arzu ve isteklerinin, duygu ve düşüncelerinin farkında olmasıdır. Başkasına esaret gibi gelen bir karar, karar veren için özgürlük olabilir. Kendimizi tanıdıkça özgürlüğün sınırları genişler o zaman başkalarının değil kendimizin farkına varırız. Özgür düşüncemizle karar veririz, karar bizim için doğruysa, aldığımız kararlarla mutlu oluyorsak biz özgürüz.
Old 08-02-2010, 13:01   #7
Av.Denizcan Sarıkaya

Özgürlük kimseye hesap vermemektir....Ne demiş ünlü Jönümüz:Ben soru sormam hesap sorarım ...

Yani özgürlük onun gibi olmaktır
Old 08-02-2010, 14:04   #8
Av.Özgür KARABULUT

Bu haberi okuyunca daha çok ihtiyacımız olduğunu düşündüğüm şey!!!
Old 10-04-2010, 15:35   #10
Nalan Nagehan ALTUĞ

''Bir kaç yıl önceydi, herkesten daha zayıftık. Kemikten yapılmıştık adeta. Güzeldik belki de, sonra ete büründük. Ee ne değişti. Duygularımız var oldu, hissetmeye başladık. Daha çok canımız yandı diye, daha güzel mi olduk.'' Daha az soru daha mı özgür kıldı dilimizi..''
Old 11-04-2010, 18:48   #11
Nalan Nagehan ALTUĞ

Varsayılan öz-üm

Bursa Nutku

“Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır.Yine düşünecek; “Demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.” Diyecek.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk

5 Şubat 1933 Bursa
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi