Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapusuz Taşınmazda Taksim ve Elatmanın Önlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2012, 13:06   #1
char7

Varsayılan Tapusuz Taşınmazda Taksim ve Elatmanın Önlenmesi

Sevgili Meslektaşlar,

Günlerdir araştırdğım için sanırım okuduklarımın tümünü birbirine karıştırdım. Çözmek istediğim konuyu kısaca anlatmak istiyorum.
Tapusuz çok katlı bir apartman çocuklara annelerinden miras kalıyor. 6 kardeş olan çocuklardan biri, annelerinin hayatta iken yaptıkları taksimi açılmış başka bir davada beyan olarak kabul etmesine rağmen, diğer kardeşlerin evlerine girmesine müsade etmiyor ve ayrı ayrı hepsini kiraya veriyor. Fiilen kardeşler bu evlerde oturmamışlar anne sağken de öldükten sonra da. Kardeşlerden biri evleri kullanana karşı el atmanın önlenmesi davası açıyor ve kabul oluyor. Ancak henüz kesinleşmemiş. Benim aklım bu noktada daha çok karışıyor.
Zilyetliğe dayalı el atmanın önlenmesi davası bu kardeşlerin durumunda açılacak doğru bir dava imiş gibi gelmedi bana. Zira diğer kardeşler hiçbir zaman zilyet olmamışlar. Ayrıca geri kalan kardeşler için zilyetliğe dayalı dava açılırsa hak düşürücü süre de geçirilmiş olduğunda dava red olacaktır.
Bu durumda tapusuz taşınmazda taksim davası açmak gerekmez mi? Taksimle birlikte el atmanın önlenmesi davası açılabilir mi, zilyetliğe değil, miras hakkında dayalı olarak? Aslında aklımda çok sayıda soru var ama sorularımla daha da karmaşık hale getirmek istemiyorum zira kendi kendime sorduğum sayısız soruyla konuyu iyice çözülmez hale getirdim.
Şimdiden fikir ve bilgi paylaşacak meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 05-07-2012, 13:21   #2
egemen48

el atmanın önlenmesi davası mülkiyet hakkına dayalı bir ayni davadır ve bir süreye tabi değildir.Yani bu davayı malik açabilecektir,sizin mirasçıların zilyet olmadığı için bu davayı açamaz gibi düşünmeniz bana göre yanlış.Keza mirasçılar en baştan beri apartmanda maliktirler,keza neredeyse bütün tüpusuz taşınmazlarda mülkiyet ve buna bağlı olarak hakkı bulunur,taşınmazın tapuya kaydolmaması sadece taşınmazlardan tasarruf edememe kısmında kendini gösterir.
Old 05-07-2012, 13:28   #3
yeditepelişehir

Taksim davası ve bütün daireleri kiraya veren diğer kardeşe ecrimisil davası açılabilir diye düşünüyorum.
Old 05-07-2012, 13:40   #4
char7

Sayın Egemen48, ZİLYETLİĞE DAYALI Elatmanın Önlenmesi davası açılamaz diye düşünüyorum . Kardeşlerden biri tarafından açılan dava zilyetliğe dayalı elatmanın önlenmesi davası.Elatmanın önlenmesi dava açılabilir ama önce taksim açılması gerekmez mi, yada taksimle birlikte açılması gerekmez mi, bunu bilemiyorum. Çünkü öncelikle tapusuz taşınmaz miras kaldığı için kim nerenin sajibi belli edilmelidir diye düşünüyorum. Sonuçta Elatmanın Önlenmesi davası açıldığında, diğer kardeşleri evlere sokmayanın da bu evlerde hakkı var ve aralarındaki mülkiyet iştirak halinde mülkiyet. Elatmanın Önlenmesi davasını önce açıp sonra taksim davası açmak mı sizde daha uygundur?
Sayın Yeditepelişehir cevabınızda taksim açılmalı ve ecrimisil istenmeli şeklinde fikir belirtmişsiniz. Açıkcası ben de taksim istenmeli diye düşünüyorum,anneleri tarafından taksim de yapılmış ve taraflar da bunu açılan o davada söylüyor.Ecrimisil içinde öncelikle intifadan men şartını gerçekleştirmek gerekiyor anladığım kadarıyla. Benim asıl çözemediğim durum elatmanın önlenmesini da bu davalarla birlikte isteyebilir miyim?
Old 05-07-2012, 14:15   #5
egemen48

öncelikle Yargıtay kardeşler arasında intifadan men şartı aramıyor.Bana kalırsa taksim davası ile birlikte müdahalenin meni davasının birlikte açılmasının bir engeli yok ben olsam bu iki davayı birlikte açardım.
Old 05-07-2012, 14:34   #6
char7

Kardeşler arasında intifadan men şartı aramadığına dair bir karara denk gelmedim ama hukuksal ve tabii semere getiren taşınmazlardan elde edilen kiraların iadesi talebinde bu şartı aramadığına dair kararlar okudum.
Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.Bu durumda siz de zilyetliğe dayalı olarak elatmanın önlenmesi davası açan kardeşin aldığı kararın yanlış olduğunu düşünüyor musunuz? Ben kararın Yargıtay'da bozulacağını düşünüyorum. Yoksa aacaba zilyetlik ile miras hakkı diye fazla mı kafa yoruyorum.
Old 05-07-2012, 14:50   #7
egemen48

evet intifadan men şartının aranmadığı durum tam da bahsettiğiniz gibi,ben sizin olaya uygun olduğu için tekrar kira geliri.. ürün... diye belirtmedim.Ben kardeşin zilyetliğe dayalı el atma ön.davasından alınan kararın yanlış olduğunu düşünmüyorum,keza salt mülkiyet yerine zilyetliğe dayanılarak açılan ve karar alınan bir kararın sadece dava çeşidinin dayandığı hususundaki yanlışlık nedeniyle haktan yararlanamaması,hukuka aykırı düşer.Bence siz zilyetliğe fazla takmışınız
Old 06-07-2012, 09:47   #8
char7

Zilyetliğe dayalı açıldığında hak düşürücü süre dikkate alınacak ve talep redolacaktır. Sanım bildiğime yazılı bir destek bulma sıkıntısı yasıyorum. Karar bulursam mutlaka ekleyeceğim. Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi