Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

istifa dilekçesi imzalamaktan imtina-çalışanlarla tutulan işyeri tutanağı-haksız fesih

Yanıt
Old 22-05-2017, 16:09   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan istifa dilekçesi imzalamaktan imtina-çalışanlarla tutulan işyeri tutanağı-haksız fesih

Değerli Meslektaşlarım;

İşçi, müvekkilim olan işverenin yanına gelerek ertesi gün itibariyle işe gelmeyeceğini beyan ediyor. Sebebi ise başka yerde işe başlayacak olması. İşveren ise istifa dilekçesi vermesini söylüyor ancak işçi imzalamaktan imtina ediyor. Orda bulunan iki işçi ile birlikte durum tutanak altına alınıyor. İşçi ise olaydan 5 gün sonra 'ayrıldığı tarihten itibaren' iş sözleşmesini feshettiğini söylüyor.Akabinde ise işçilik alacaklarına dair dava açıyor. (gerekçesi ise maaşının ödenmemesi)

Şimdi işçinin bu feshi geçerli midir? İşçi tarafından haklı bir fesih midir? Ben haksız fesih olduğu iddiası ile karşı dava ile ihbar tazminatı talep ettim ama emin olamıyorum

NOT:Bu arada işçinin yasal olarak çalıştığı süre 1 yıldan azdır, her ne kadar o fiilen daha fazla çalıştığını iddia etse de biz taleplerinin reddini istedik. Meslekte yeni olduğum için bilsem bile tereddüt içerisinde kalıyorum, sizlerden yardım talep ediyorum =)
Old 23-05-2017, 08:36   #2
Av.Nevin Canruh

İşçinin iş akdini "ayrıldığı günden itibaren" fesh etmesi ile aynı gerekçe ile istifa etmesi etmesi arasında bir fark bulunmadığı açıktır.

Kişinin başka yerde işe başlayacak olması iş akdini haklı nedenle fesh etmesine engel değildir. Ücretlerinin ödenmemesi iş akdinin haklı nedenle feshi için yeterlidir.

İş akdini kendisi fesh eden işçinin ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır .(istifaya zorlanmasını hariç tutuyorum)

Yasal olarak çalıştığı süre dediğinize göre işveren işçinin sigortasını geç başlatmıştır. İşçinin sigorta başlangıç tarihinden önce çalışmaya başladığını ispat etmesi durumunda fiili çalışma süresi 1 yılın üzerinde ise kıdem tazminatına da hak kazanacaktır.

İyi çalışmalar
Old 23-05-2017, 11:20   #3
Av. Aybars Karakırık

Değerli meslektaşım, anlaşılıyor kişi işçi iş akdini tek taraflı olarak haklı nedenle feshetme iddiasında. Bu durumda işveren vekili olarak size tavsiyem, işçinin izinsiz ve özürsüz olarak gelmediği günlere ilişkin, her gün için ayrı ​ayrı olmak üzere tutanak düzenlenmesini istemek ve en az üç tutanaktan sonra noter yoluyla işe dön ihtarnamesi keşide etmektir. İşe dönmeyen ve mazeret bildirmeyen işçi hakkında iş kanunu 25/2-g maddesini işletebilirsiniz. Sayın Nevin Canruh un söylediklerine katılıyorum.. Ve sorunuzda işçinin feshi geçerli mi derken doğru mu anlamında kullandığınızı sanıyorum. Önemlidir çünkü geçerli fesih ve haklı fesih iş hukuku anlamında teknik kavramlardır. Geçerli fesihte kıdem ve ihbar tazminatı ödenmek durumundadır.. iyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi