Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurtdışında yaşayan gurbetçi tapuda aile konutu şerhi koyabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2014, 15:57   #1
zlm

Varsayılan Yurtdışında yaşayan gurbetçi tapuda aile konutu şerhi koyabilir mi?

Merhabalar;
Müvekkil yurtdışında yaşıyor, ikamet ediyor.
Yurtdışında kocasına karşı devam eden boşanma davası bulunmakta. Kocasının Türkiyede bir evi var bu evin satışı için Türkiyeye gelmiş.
ev üzerine mahkemeden ihtiyati tedbir li olarak aile konutu şerhi konulmasını talep edebilir miyiz?
Teşekkürler iyi çalışmalar
Old 15-01-2014, 16:11   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Aile konutu şerhinin amacı/uygulamasında ailenin ikamet için o konutu kullanıyor olması gerektiği ve ailenin konutundan olmamasıdır. İçinde yaşanmayan ev için hele ki yurtdışında yaşıyorken bu davanız/talebiniz kabul edilmez

Madem ki mahkemden talepte bulunacaksınız neden aile konutu şerhini isteyesiniz ki, hali hazırda dava açacaksanız TEDBİR talebinde bulunun tedbir şerhi koyulsun.
Old 15-01-2014, 16:37   #3
zlm

[quote=Av. Ali YILMAZKARA]Aile konutu şerhinin amacı/uygulamasında ailenin ikamet için o konutu kullanıyor olması gerektiği ve ailenin konutundan olmamasıdır. İçinde yaşanmayan ev için hele ki yurtdışında yaşıyorken bu davanız/talebiniz kabul edilmez

Madem ki mahkemden talepte bulunacaksınız neden aile konutu şerhini isteyesiniz ki, hali hazırda dava açacaksanız TEDBİR talebinde bulunun tedbir şerhi koyulsun. [/QUOT
Ali Bey ;

Müvekkil ile yüzyüze görüşme fırsatım olmadı malesef. Boşanma davalarıda yurtdışında halen devam etmekte. Müvekkil ile görüşmeden görüşme tutanağı olmadan açamam. Kaldı ki çat pat türkçesi ile ne o beni nede ben onu anlıyoruz.

Aile konutu şerhi davası ile dava dilekçesinde çok detaya girilmeden ve görüşme tutanağı olmadan da fazla riski olmayan bir dava olduğunu düşündüğümden bu yolu izlemeyi düşündüm. Zaten dava sonuçlanıncaya kadar müvekki yaz tatiline izne gelir : )
Old 15-01-2014, 16:44   #4
Av. Ali YILMAZKARA

Esasen yol göstermek haddime olmayaraktan şunu tavsiye ederim;
Nöbetçi aile mahkemesine Müvekkiliniz ile eşi arasında yurt dışında görülmekte olan bir dava olduğu söz konusu davanın bitimine/tanınmasına müteakip TÜRKİYEDE mal rejiminin tasfiyesine ilişkin dava açılacağı ancak bu dava açılana kadar eşin mal varlığını azaltmak amacı ile kaçıracağı/satacağı/devredeceği endişesi bulunduğu bundan dolayı da x-y-z taşınmazları üzerine ihtiyaten TEDBİR konulmasına karar verilmesini talep eder dilekçe vermeniz yeterli olacaktır

Kanaatimce mahkeme evrak üzerinden talebinize ilişkin karar verecektir.
Old 16-01-2014, 13:42   #5
zlm

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Esasen yol göstermek haddime olmayaraktan şunu tavsiye ederim;
Nöbetçi aile mahkemesine Müvekkiliniz ile eşi arasında yurt dışında görülmekte olan bir dava olduğu söz konusu davanın bitimine/tanınmasına müteakip TÜRKİYEDE mal rejiminin tasfiyesine ilişkin dava açılacağı ancak bu dava açılana kadar eşin mal varlığını azaltmak amacı ile kaçıracağı/satacağı/devredeceği endişesi bulunduğu bundan dolayı da x-y-z taşınmazları üzerine ihtiyaten TEDBİR konulmasına karar verilmesini talep eder dilekçe vermeniz yeterli olacaktır

Kanaatimce mahkeme evrak üzerinden talebinize ilişkin karar verecektir.

Estagfurullah ne demek . Yol göstermeniz için sordum. İlginize ayrıca teşekkür ederim.
Daha önce de dediğim gibi müvekkil ile yüzyüze görüşmeden maddi anlamda yükü olan bir dava açmak istemem görüşme tutanağı olmadan dava açmıyorum sizin tavsiyeniz çok güzel ama 397 madde gereği 2 hafta içinde dava açmam gerektiğinden yine bana uymuyor malesef .
Yargıtay kararı da buldum ihtiyati tedbirli aile konutu şerhi konulmasına dair dava açacağım.

Teşekkürler.

6100 SY HMK
İhtiyati tedbiri tamamlayan işlemler

MADDE 397 - (1) İhtiyati tedbir kararı dava açılmasından önce verilmişse, tedbir talep eden, bu kararın uygulanmasını talep ettiği tarihten itibaren iki hafta içinde esas hakkındaki davasını açmak ve dava açtığına ilişkin evrakı, kararı uygulayan memura ibrazla dosyaya koydurtmak ve karşılığında bir belge almak zorundadır. Aksi halde tedbir kendiliğinden kalkar.

(2) İhtiyati tedbir kararının etkisi, aksi belirtilmediği takdirde, nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

(3) Tedbir kalkmış veya kaldırılmış ise bu husus ilgili yerlere bildirilir.

(4) İhtiyati tedbir dosyası, asıl dava dosyasının eki sayılır.
Old 16-01-2014, 16:08   #6
ayşegül esin gök ertuğrul

ailenin yurtdışında yaşasa bile kısa dönemler-tatil- için kullandığı,Türkiyedeki evin ortak yaşam merkezi olduğunun 3.kişilerce de algılandığının ispat edilebildiği durumlarda aile konutu şerhi talebi uygun görülmektedir.
Old 16-01-2014, 16:31   #7
zlm

Tapuya gittiğimde Malesef Müvekkilin kocasının dün evi sattığını öğrendim.
Banka kredisi ile satılmış .
Daha önce aramış olsalardı vekalet göndermiş olsalardı keşke.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi