Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ek Ders Ücretlerİ

Yanıt
Old 30-06-2006, 14:19   #1
mslmklvz

Varsayılan Ek Ders Ücretlerİ

görevden geçici süre ile uzaklaştırılan bir memur daha sonra bu tedbir kaldırıldığında maaşının ödenmeyen 3/1 lik kısmı yanında ek ders ücretide talep edebilir mi? neye göre edebilir.Yaptığım araştırma neticesinde buna ilşkin bir bilgi bulamadım.

Bu konuda bilgisi olan meslektaşların paylaşımını bekliyorum. saygılar.
Old 30-06-2006, 14:53   #2
Av.Suat Ergin

Sayın mslmklvz,

Mecburi ek dersten mi, isteğe bağlı ek dersten mi sözetmektesiniz? Ayrıca müvekkil kaç yıllık öğretmen?

Saygılarımla
Old 30-06-2006, 16:26   #3
mslmklvz

SAYIN SUAT ERGİN : Müvekkil 28 yıllık öğretmen.Okul müdürü olarak görev yaptığı için eğer 8 aylık sürede görevden uzaklaştırılmasaydı alacağı etüt ve ek ders ücretleri vardı.Bunlar isteğe bağlı değil.Daha sonra görevlendirilmeyle başka bir okulda göreve başladı bu nedenle görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırıldı.Şimdi görevden uzaklştırıldığı dönemdeki ödenmeyen maaşları (3/1 ) kendisine ödendi.Ancak biz etütleri ve ek ders ücretlerinide almak istıyoruz.Buna ilkşkin mevzuatta bir düzenleme varmı. saygılar?
Old 30-06-2006, 16:51   #4
Av.Suat Ergin

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI YÜKSEK VE ORTA DERECELİ OKULLAR ÖĞRETMENLERİ İLE İLKOKUL ÖĞRETMENLERİNİN HAFTALIK DERS SAATLERİ İLE EK DERS ÜCRETLERİ HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası: 439

Kabul Tarihi: 05/03/1964

Resmi Gazete Tarihi: 12/03/1964

Resmi Gazete Sayısı: 11654

Madde 1 - A) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yüksek okullar öğretmenleri maaşları karşılığı olarak haftada oniki saat ders okutmakla yükümlüdürler.

Bu öğretmenlere, okullarında veya dengi okullarda ihtisasları içinde haftada altı saate kadar ücretle mecburi ek ders verilebilir. Bu mecburiyet dışında muvafakat ettikleri takdirde kendilerine okullarında, dengi veya orta dereceli resmi ve özel okullarda altı saate kadar daha ücretle ek ders verilebilir.

B) Yüksek dereceli meslek ve teknik okulları atelye öğretmenleri maaşları karşılığı olarak haftada onaltı saat atelye meslek dersi okutmakla yükümlüdürler.

Bunlara, haftada onaltı saate kadar ücretle mecburi ek atelye, meslek dersi ve ekzersiz verilebilir.

C) Yüksek dereceli okullar asistanları ilgili ders öğretmeninin muvafakati ve bölüm öğretmenlerinin kararı ile haftada altı saate kadar ders okutabilirler. Bunlara, hiçbir okulda ücretli ek ders verilemez. Ancak yönetmeliklerinde saptanmış bulunan ödevlerine karşılık kendilerine aylıklarından başka her ay ikiyüz lira verilir.

Bilimsel özerkliği olan ve özel kanunla kurulan yüksek öğretim kurumları öğretim üyeleri ve yardımcıları hakkındaki hükümler saklıdır.

Madde 2 - Lise derecesinde bir öğrenim üzerine en az bir yıllık, beş yıllık meslek okulu öğrenimi üzerine en az iki yıllık bir meslek öğrenimi veren öğretim kurumları ve kursları öğretmenleri hakkında birinci madde hükümleri uygulanır.

Madde 3 - A) Orta dereceli okulların ikinci devre genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri maaşları karşılığında ve ihtisasları içinde haftada (15) birinci devre genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri de maaşları karşılığında ve ihtisasları içinde (18) saat ders okutmakla yükümlüdürler.

Bu öğretmenlere okullarında veya dengi okullarda ihtisasları içinde haftada (6) saate kadar ücretle mecburi ek ders verilebilir. Bu mecburiyet dışında muvafakatleri ile okullarında resmi ve özel dengi okullarda ikinci devre öğretmenlerine dokuz, birinci devre öğretmenlerine altı saate kadar daha ihtisasları içinde ücretle ek ders ve eksersiz çalışmaları verilebilir.

Birinci devre öğretmenlerinden olup da okuttukları derslerin tamamı veya çoğu ikinci devreden verilenlerin ders sayılarının tesbitinde ikinci devre öğretmenleri gibi işlem yapılır.

B) Orta dereceli mesleki ve teknik öğretim okulları atelye ve tatbikat öğretmenleri ile akşam sanat okulları atelye öğretmenleri, okullarında veya diğer dengi mesleki ve teknik okul ve kurslarında maaşlarına karşılık haftada (20) saat atelye ve meslek dersi okutmakla yükümlüdürler.

Bu öğretmenlere ayrıca haftada (20) saate kadar mecburi, (4) saat de ihtiyari olarak ücretle ek atelye, meslek dersi ve eksersiz verilebilir.

Köy, ilçe ve bölge kursları öğretmenleri haftada (28) saat atelye dersi okutmakla yükümlü tutulurlar.

Bunlara ayrıca haftada (16) saate kadar ücretle ek atelye dersi verilebilir.

Madde 9 - Öğretmenlerin yukardaki maddelere göre kabulüne mecbur oldukları görevlerin herhangi birinden çekilmeleri esas vazifelerinden istifa etmiş sayılmalarını gerektirir.

Öğretmenlikte veya Milli Eğitim hizmetlerinde yirmibeş yılı tamamlıyanlara muvafakat etmedikleri takdirde ek ders verilemez.

Ek Madde 1 - (Değişik madde: 03/04/1998 - 4359/7 md.)

Anaokullarında, anasınıflarında, yetiştirme yurtlarında, okuma yazma kurslarında, gezici köy kurslarında görevli öğretmenler ile ilköğretim kurumlarında görevli sınıf öğretmenleri aylıkları karşılığında haftada 18 saat, branş öğretmenleri 15 saat ders okutmakla yükümlüdürler. Bunlara; kanun, tüzük, yönetmelik ve eğitim programlarında verilen görevlerin yerine getirilebilmesi için zorunlu olarak ek ders görevi verilir.

Belirtilen kurumlarda öğretmen ve yönetici olarak görev alanlarla diğer eğitim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görev alanlardan kimlerin zorunlu ek ders görevi alacağı ve haftalık çalışmalarının ne kadarının zorunlu ek ders görevinden sayılacağı; birden fazla sınıf okutan öğretmenlere verilecek haftalık zorunlu ders görevinin sayısı, öğretmen ve yöneticilere haftada verilecek zorunlu ek ders sayısı ve diğer hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89 uncu maddesi hükümleri uyarınca düzenlenir.

İkinci fıkrada belirtilenlere ilave olarak, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil denetim elemanlarına da ek ders ücreti ödenir.

Ayrıca ek ders saatlerinin hesaplanmasında, öğretmenlerin hazırlık ve plan çalışmaları için de ek ders ücreti ödenir.

Sayın mslmklvz,

Mevzuatın ilgili bölümünü aktardım. İçtihat programından konuya ilişkin bir içtihat bulamadım. Müvekkiliniz 25 yılını aştığına göre kendisinin(9.maddeye göre) muvafakatı olmadan ek ders verilememektedir. Ancak dava açmayı düşündüğünüze göre bu muvafakatın mevcut olduğunu düşünmekteyim.

Aynı maddeye dikkat ederseniz bir müeyyide bulunmaktadır. Ek ders alma mecburiyeti bulunanlar, bu görevlerini yerine getirmezse istifa etmiş sayılmaktadır. Böyle bir zorunluluktan söz edilmekteyse, görevine iade edilen memura ek ders ücreti de verilmelidir kanaatimce...

Saygılarımla
Old 30-06-2006, 22:50   #5
mslmklvz

Sayın Suat Ergin faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim.Yukarıdaki bilgiler ışığında müvekkil açısından koşullarının oluştuğunu düşündüğüm ek ders ve etüt ücretlerinin ödenmesi konusunda idare mahkmesine tam yargı davası açmayı düşünüyorum.Saygılar.
Old 03-07-2006, 10:19   #6
gugule

Varsayılan yasal faiz de ödenmeli midir?

Konuya ek soru ile katılmak isterim..15 yıllık sınıf öğretmeni olan müvekkilin açıkta geçen 6 yıl boyunca kesilen 1/3 maaş kesintilerinin ana para kısmı kendisine ödendi. Ancak 1/3 kesintilerinin hakediş tarihinden itibaren işleyen yasal faizleri ile birlikte ödenmesi yönündeki talebimiz dikkate bile alınmadı.. Kesintilere ilişkin yasal faiz yönünden yeniden talepte bulunduk. Talebin reddi halinde İPTAL davası mı, yoksa meblağ belirleyip TAM YARGI davası mı açılmalıdır? Ayrıca yasal faiz alacağı asıl alacağa dönüşür mü? Verilmeyen ek ders ücretleri alacağı yönünden de yasal faiz istenebilir mi?
Açıkta geçen süreye ilişkin olarak manevi tazminat talebi için idareye başvuru yapılmalı mı yoksa doğrudan tam yargı davası açılabilir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkür eder, konumuza ilişkin kaynak önerirseniz sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi