Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

herhangi bir hukuk bürosunda ücret mukabili çalışan SSK'lı bir avukat vergi numarası olmadan ücretsiz bir dava alabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2010, 23:54   #1
av.isa1923

Varsayılan herhangi bir hukuk bürosunda ücret mukabili çalışan SSK'lı bir avukat vergi numarası olmadan ücretsiz bir dava alabilir mi?

Ben avukatlık ruhsatnamesini yeni almış ve bir hukuk bürosunda ücret mukabili çalışan bir avukatım. Forumlarda yaptığım araştırmalar neticesinde vergi numarası olmadan vekalet alınamayacağını öğrendim. Ancak benim durumum biraz daha farklı sanırım. Babamın açacağı dava için babamdan vekalet almak istiyorum. Vergi numarası alma zorunluluğu, avukatların davalardan kazandıkları ücretler karşılığında devletin avukatlardan aldıkları vergilerde kayıp olmaması için getirilen bir kural olduğunu düşünüyorum. Avukatların ücretsiz olarak dava almaları meslek suçu olduğunu bilmekle beraber bazı durumlarda Baro'ya da bilgi vermek kaydıyla ücretsiz de dava alınabiliyor. Bende vergi numaram olmadan Baro'ya da bilgi vererek babamdan herhangi bir ücret almadan (ki bu şekilde devlet de vergi kaybı yaşamayacak) vekalet alabilir miyim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 22-12-2010, 07:59   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.isa1923
Ben avukatlık ruhsatnamesini yeni almış ve bir hukuk bürosunda ücret mukabili çalışan bir avukatım. Forumlarda yaptığım araştırmalar neticesinde vergi numarası olmadan vekalet alınamayacağını öğrendim. Ancak benim durumum biraz daha farklı sanırım. Babamın açacağı dava için babamdan vekalet almak istiyorum. Vergi numarası alma zorunluluğu, avukatların davalardan kazandıkları ücretler karşılığında devletin avukatlardan aldıkları vergilerde kayıp olmaması için getirilen bir kural olduğunu düşünüyorum. Avukatların ücretsiz olarak dava almaları meslek suçu olduğunu bilmekle beraber bazı durumlarda Baro'ya da bilgi vermek kaydıyla ücretsiz de dava alınabiliyor. Bende vergi numaram olmadan Baro'ya da bilgi vererek babamdan herhangi bir ücret almadan (ki bu şekilde devlet de vergi kaybı yaşamayacak) vekalet alabilir miyim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Babanızın davasını elbette ücretsiz alabilirsiniz; Baroya bildirmeniz yeterlidir. Ancak vergi numaranız olmadan babanızın size vekaletname vermesi mümkün değildir. Bu sorunu, babanızın sizin çalıştığınız bürodaki bir avukata vekaletname vermesi ve sizin de yetki belgesi ile davayı takip etmeniz yolu ile çözebilirsiniz. Vekalet verilen avukatın da durumu Baroya bildirmesi gerekir.
Old 23-12-2010, 00:48   #3
av.isa1923

Sayın Aladağ Teşekkür ederim. Bende sizin gibi düşünmüştüm aslında. Hukuk kurallarının yasakladığı bir durumu, yine hukuk kurallarının izin verdiği olanaklarla gerçekleştirmeyi... Başka bir çözümü yok sanırım. tekrar teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi