Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj ve Meslek Seçimi İle İlgili Birkaç Sual?

Yanıt
Old 10-09-2009, 12:44   #1
"TGK"

Önemli Staj ve Meslek Seçimi İle İlgili Birkaç Sual?

Merhabalar Sayın THS üyeleri.

Öncelikle bu güzel siteyi bulmuş ve sitenin bir üyesi olarak kabul görmüş olmaktan dolayı çok memnunum.

Kaygılarıma gelince,, öncelikle geçmişte bu yönde sorunların tartışıldığını düşündüğüm belli konuları elimden geldiğince inceledim ancak tam tatmin olamadım. Bu sebeple burada kısaca sorularımı yazmaya çalışacağım şimdiden teşekkürler.

1- Staj yapmak için belgelerimi hazırladım, fakat henüz herhangi bir baroya başvurmadım. Sebep ise; kimilerinin stajımı büyükşehirde yapmam gerektiğini, kimilerinin ise küçük yerlerde veya küçük illerde staj yapmanın edinilecek bilgi açısından daha faydalı olduğunu bu sebeple buralarda staj yapmam gerektiğini söylemesi. Sitedeki yorumların çoğundan da edindiğim kanaat böyle, büyükşehirlerde mevcut iş yoğunluğu sebebiyle stajımın bir imzadan ibaret olmasını istemiyorum, gerçekten bir şeyler kazanmak istiyorum. Hele ki eğitimimiz döneminde çok da fazla pratik kazanmadığımız düşünülürse. Fikirlerinizi alabilir miyim?

(Örneğin, staj için Kütahya Adliyesini önerir misiniz? Hem il hem de küçük bir şehir ona binaen az iş yükü olabilir diye düşünüyorum. Oturduğum yer açısından da avantajlı. Fakat ben Ankara'da öğrenim gördüm ve çoğu kişi Ankara Adliyesi' ni öneriyor )

2- Staj yaparken aynı zamanda İdari Yargı Hakimliği sınavına da girmeyi düşünüyorum, staj devam ederken sizce bu sınava çalışmak için yeterli vakit ayırabilir miyim, aranızda bunu deneyenler veya deneyip de başarılı olanlar var mı?

3- İdari Yargı Hakimliği atamaları nasıl gerçekleşiyor ve yine burada Adli Yargı Hakimlerinin yaşadığı birkaç yılda bir tayin olma durumu söz konusu mu?

4- Mesleğe avukat olarak devam etmek istediğim takdirde uzmanlaşmak için iki alan arasında tamamen kararsız kaldım. Aile Hukuku bana konu ve uğraşı açısından çok cazip gelse de, yine onun gibi cazip gelen başka bir alan da İş Hukuku. Yalnız İş Hukuku'nda gerçekten uzman denilecek avukat sayısının az olduğunu ve de üstelik bu alanın iş yoğunluğu ve kazanç olarak daha avantajlı olduğunu duydum doğru mu?

5- Yüksek Lisans yapmak istersem ve bunu "Psikoloji" üzerine yapmak istediğimi söylersem ne düşünürsünüz? Psikoloji gerçekten ilgi duyduğum bir alan ve mesleğimde faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yine de kendi alanımızdaki bir konu üzerinde mi ihtisas görmem daha faydalı olur?

Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-09-2009, 08:27   #2
"TGK"

Arkadaşlar, mümkün olduğunca sık bu sayfayı kontrol ediyorum. Bilgisi olanlar lütfen fikirlerini yazabilirler mi? Teşekkürler.
Old 13-09-2009, 17:01   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1- Staj yapmak için belgelerimi hazırladım, fakat henüz herhangi bir baroya başvurmadım. Sebep ise; kimilerinin stajımı büyükşehirde yapmam gerektiğini, kimilerinin ise küçük yerlerde veya küçük illerde staj yapmanın edinilecek bilgi açısından daha faydalı olduğunu bu sebeple buralarda staj yapmam gerektiğini söylemesi. Sitedeki yorumların çoğundan da edindiğim kanaat böyle, büyükşehirlerde mevcut iş yoğunluğu sebebiyle stajımın bir imzadan ibaret olmasını istemiyorum, gerçekten bir şeyler kazanmak istiyorum. Hele ki eğitimimiz döneminde çok da fazla pratik kazanmadığımız düşünülürse. Fikirlerinizi alabilir miyim?
Büyük şehirde yapsanız da önemli olan bilgisini size aktaracak bir avukat yanında staj yapmanızdır. Avukatın ünlü, çok davasının olmasının da önemi yoktur. Önemli olan sizi ucuz işgücü olarak mı, yoksa meslektaş olarak mı, göreceğidir.

Ama başka önemli bir noktayı da belirtmeliyim. Ben olsaydım staj sonrası çalışacığım bir şehri tercih ederdim(Zaten öyle yapmıştım). Çünkü hem meslektaşlarla hem de adliye personeli ile ilişkileriniz gelişir. Ofis açmayı düşünüyorsanız, potansiyel müvekkillerle tanışma fırsatınız da olur.

Alıntı:
2- Staj yaparken aynı zamanda İdari Yargı Hakimliği sınavına da girmeyi düşünüyorum, staj devam ederken sizce bu sınava çalışmak için yeterli vakit ayırabilir miyim, aranızda bunu deneyenler veya deneyip de başarılı olanlar var mı?

Ben hakimlik sınavını hiç düşünmemiştim. O nedenle başarılır mı, bilemem. Ama stajyerin veya avukatın aklında hakimlik sınavı varsa, avukatlık stajında veya yaşamında başarılı olamadığını birlikte çalışanlarla bizzat yaşadım.

Alıntı:
3- İdari Yargı Hakimliği atamaları nasıl gerçekleşiyor ve yine burada Adli Yargı Hakimlerinin yaşadığı birkaç yılda bir tayin olma durumu söz konusu mu?

Emin olmamakla birlikte aynı olması gerekiyor. Tek avantajı her ilde idare mahkemesi olmaması...

Alıntı:
4- Mesleğe avukat olarak devam etmek istediğim takdirde uzmanlaşmak için iki alan arasında tamamen kararsız kaldım. Aile Hukuku bana konu ve uğraşı açısından çok cazip gelse de, yine onun gibi cazip gelen başka bir alan da İş Hukuku. Yalnız İş Hukuku'nda gerçekten uzman denilecek avukat sayısının az olduğunu ve de üstelik bu alanın iş yoğunluğu ve kazanç olarak daha avantajlı olduğunu duydum doğru mu?

Sözünü ettiğiniz iki alanda da yükselebilirsiniz. Kendi özel durumunuza göre seçim yapabilirsiniz. Örneğin babanız sendikacı ise iş hukuku size daha fazla gelir getirir. İlk yıllarda, herhangi bir alanda uzmanlaşmak zor. Örneğin bir sendika avukatının yanında staj yaparsanız ve devam edecekseniz, sadece iş hukukunda uzmanlaşmak yararlı ve yeterli olabilir. Ama ofis açacaksanız, her ikisinde de uzmanlaşmaya çalışın.

Alıntı:
5- Yüksek Lisans yapmak istersem ve bunu "Psikoloji" üzerine yapmak istediğimi söylersem ne düşünürsünüz? Psikoloji gerçekten ilgi duyduğum bir alan ve mesleğimde faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yine de kendi alanımızdaki bir konu üzerinde mi ihtisas görmem daha faydalı olur?

Psikoloji ve sosyoloji bizim mesleğimizde önemli 2 bilim dalıdır. Çok bilinen bir laftır "Avukat hem psikolog hem de sosyolog olmalıdır". Ama ben olsam uzmanlaşmayı düşündüğüm alanda yüksek lisans yapmayı tercih ederdim.
Old 15-10-2009, 23:50   #5
MuratCANLI

Alıntı:
Yazan TGK
Merhabalar Sayın THS üyeleri.

Öncelikle bu güzel siteyi bulmuş ve sitenin bir üyesi olarak kabul görmüş olmaktan dolayı çok memnunum.

Kaygılarıma gelince,, öncelikle geçmişte bu yönde sorunların tartışıldığını düşündüğüm belli konuları elimden geldiğince inceledim ancak tam tatmin olamadım. Bu sebeple burada kısaca sorularımı yazmaya çalışacağım şimdiden teşekkürler.

(Örneğin, staj için Kütahya Adliyesini önerir misiniz? Hem il hem de küçük bir şehir ona binaen az iş yükü olabilir diye düşünüyorum. Oturduğum yer açısından da avantajlı. Fakat ben Ankara'da öğrenim gördüm ve çoğu kişi Ankara Adliyesi' ni öneriyor )

Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

1-Stajınızı kesinlikle küçük yerde yapmalısınız.Çünkü büyük yerde hem ekonomik problemler yaşayabilirsiniz hem de avukatlığın çevreye dayalı bir meslek olması açısından küçük yerde daha hızlı bir çevre yapabilirsiniz hem de daha fazla.Ayrıca küçük yerde insanların bir avukata bakış açısıyla büyük yerdeki insanların bir avukata bakış açısının çok farklı olduğunu düşünüyorum.Kanımca küçük yerde bir stajyerken bile daha çok değer görecek,bu sizi daha çok kendinize güven kazanmanızı sağlayacak ve itibarlı biri olma süresi daha kolay,hızlı olacaktır.

2-Neden olmasın?Zaten hakimliği düşünüyorsanız bunu staj yaptığınız mahkeme başkanına söylediğinizde o size daha esnek davranacak ve o boş zamanlarınızda hakimlik sınavını çalışabilirsiniz.

3-Bu konuda tam bir bilgim olmamakla beraber kanımca aynı usul idari yargıçlar için de geçerlidir.

4-Evet bu doğru son yıllarda iş hukuku ile ilgili davalar daha çok görülmekte.Bunda ekonomik krizinde etkisi var(işçi çıkarımları vs.)Siz uzmanlaşmak için bence ekonomik açıdan değil de siz asıl hangi konuda uzman olabilir hissediyorsanız kendinizi o konuda uzman olun.

5-Psikoloji dalında master yapabilirsiniz tabi ki.Hukuk aynı zamanda psikolojiyi de içerisinde barındırır.Tabi bu konuda seçim size kalmış birşey.Çünkü master yaptığınız dal sizin bir amacınıza hizmet etmeli.Bu bakımdan hangi dalın sizin gelecekteki planınıza daha verimli hizmet edecekse o dalda master yapabilmenizi öneriyorum.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi