Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğumu Ve Kendimi Eşimden Nasıl Korurum ve Boşanırım?

Konuyu Kilitleyin
Old 08-08-2012, 16:40   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğumu Ve Kendimi Eşimden Nasıl Korurum ve Boşanırım?

merhaba. eşimle 3 yıldır evliyiz bu evlilikten 2 yaşında oğlum var. eşim eviyle ve benimle çok ilgisiz. cinsel münasebet dışında 2 yıldır ayrı yatıyoruz. yani istediği zaman gelip işi bitince kalkıp gidiyor. her akşam alkol alıp geç saatlerde eve geliyor.bana ve ailemde dahil hakaret ve aşağılayıcı lafları yanı sıra defalarca başkalarına yolladığı duygusal msjlarını gördüm. müşterek evin kira kontratı, elektrik vs bütün her şeyi benim adıma kayıt ettik. ben 11 aydır SGK çalışanıyım. eşimin babası o doğmadan ölmüş. annesi yeniden evlenmiş. 7 üvey kardeşi var. annesini bir kere gördüm. eşimin diğer akrabalarından kimsenin ne evlerini nede soyadlarını bilmiyorum. sadece benim evime sevgilileriyle gelip içki alemleri yapan erkek akrabaları. eşim bu güne kadar beni oğlumla tehdit edip durdu. boşanacak olursam oğlumu alacağını ve birdaha ölsem yüzünü göstermeyeceğini söylüyor. oğlumu görmek için gelip alıp gitse kapısına gidip soracak bir akrabasını tanımıyorum. ayrıca eşim benden önce gayri resmi iki kez evlenmiş. bu evliliklerinden 4 çocuğu daha var. şimdi eşimin askerliğimi yaptım demişti başka bir lafta yapmadım dedi. eşimden oğlumu ve kendimi en zararsız şekilde nasıl kurtarabilirim
Old 09-08-2012, 15:09   #2
uye8490

Sayın konuk,

Öncelikle,gerek eşinizin gerekse evinize rızanız hilafına girip çıkan akrabalarının, size ve çocuğa yönelik her türlü şiddeti içeren (rızanız olmadığı halde evinize yabancılarla geliniyor olması da bir tür şiddettir) eylemlerinin yasaklanmasını,bu konuda bir koruma tedbiri kararı verilmesini bulunduğunuz yer
aile hakimliğinden isteyebilirsiniz..

Boşanmak istiyorsanız ,evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenli boşanma davası açma hakkınız vardır.Açacacağınız boşanma davasında, eşinizden gerek sizin için gerekse çocuğunuz için nafaka talep etme hakkınız var.Bu nafaka ,dava devam ederken tedbir nafakasıdır.Boşanmaya hükmedilmesi ile nafakanın sizin için yoksulluk,çocuk için ise ,iştirak nafakası olarak devamına karar verilmesini isteme hakkınız vardır.

Boşanma davası devam ederken verilen tedbir nafakası kararın, ,davanın sonlanmasını beklemeden icraya koyma ve nafakanın tahsilini talep etme hakkınız vardır.Nafaka ödememek yasada suç olarak düzenlendiğinden, nafakayı ödemeyen eşinizin hapis cezası ile cezalandırılmasını, icra takibinin yapıldığı yer icra mahkemesinden isteme hakkınız vardır.

Çocuğunuzun yaşı küçük.Çocuk anne bakım ve şefkatine kuvvetle ihtiyaç duyulan bir dönemde olduğundan, velayetin size verilmesi yüksek bir ihtimaldir.

Anlattığınız olayları mahkemede ispat etmeniz halinde, gerek boşanma, gerekse nafaka, tazminat velayet gibi konularda lehinize karar verilmesi olasıdır.

Haklarınızı sağlıklı şekilde takip edebilmeniz bir avukattan hukuki yardım almanıza bağlıdır.Maddi durumunuz elverişsiz ise bulunduğunuz il barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi