Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira tespiti, icra takibi, faiz ve diğer sorunlar

Yanıt
Old 14-04-2007, 21:44   #1
Av.Aslı

Varsayılan Kira tespiti, icra takibi, faiz ve diğer sorunlar

Mahkeme; dersane olarak kullanılan kiralananın örneğin 1000 YTL olan aylık kira parasını 01.05.2003 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere brüt aylık 6.000 YTL olarak tespit etti. Karar 01.03.2007 tarihinde kesinleşti. Şimdiye kadar ihtilafsız kira bedelleri de ödenmedi. Borçlu Ltd. şirket.
Borçlu aleyhine girişilecek icra takibinde;

1.Biriken ihtilafsız bedel için hangi tarihten , çoğaltılan miktar için hangi tarihten itibaren faiz talep edilebilir.
2.İstenilecek faiz, yasal faiz mi, ticari temerrüt faizi mi olmalı ,
3.Brüt bedel nete çevrilerek mi talep edilmeli , nete çevrilecekse sadece stopaj mı düşülmeli,
4.Eğitim kurumu özel dersanenin , dersane ücretleri, eğitim araçları gibi mal varlığı haczedilebilir mi . Daha doğrusu neleri haczedilemez.
5.2003 yılında açılan kira tespit davası şimdi sonuçlandığından arada geçen 2004,2005,2006 ,2007 yıllarının kira tespit davaları açılamadı. Şimdi geçmiş yıllarda dahil olmak üzere kira tespit davası açılabilir mi? Açılır ise , icra takibinde bu yılların biriken kira bedellerinin aylık 6.000 YTL den talep edilip, kira tespit davası açma hakkı saklı
tutulsa bir sakınca yaratır mı ?
Cevaplar için teşekkürler.
Old 15-04-2007, 00:25   #2
Av. Can DOĞANEL

1- Biriken ihtilafsız kira bedelleri için her ay için o aya ait kiranın muaccel olduğu günden itibaren faiz talep edilebilir. Mahkemece kira tespiine ilişkin kararla tespit edilen farklar için ise YİBK 24.11.1995 1994/2 1995/2 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararına göre kararın kesinleştiği tarihten itibaren faiz yürütülebilir.
Alıntı:

"Kira tespitine ilişkin mahkeme kararı ile belirgin hale gelen kira farkı alacağına, ayrıca ihtara gerek kalmaksızın kira tespiti kararının kesinleştiği tarihten itibaren faiz yürütülmesi gerektiğine, 24.11.1995 gününde ve üçüncü toplantıda oyçokluğuyla karar verildi."
2-Ticari faaliyet yürüten dersane söz konusu olduğundan, tacirin borçlarının da ticari olması asıldır kuralı gereğince ticari faiz uygulanabilir. Ancak eğitim kurumu olması gereği bir özellik olabilir. Tam emin değilim.
3-Net bedel üzerinden takip yapılması gerekir. Stopaj düşülür. Net ele geçen miktar buna göre hesaplanır.
4- Mesleki eşyanın haczedilmezliğine ilişkin genel kural dışında bir hüküm olup olmadığını bilmiyorum. Ancak, ücretlerin haczinde bir sorun olmayacağını düşünüyorum.
5- Kira tespit davasından sonraki 3 yıl için enflasyon endekslerine göre artış yapılır. Buna göre ancak 2007 için dava açabilirsiniz. Kira başlangıç tarihi bilinmediğinden süre yönünden mümkün olup olmadığını bilemiyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi