Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ALMANYA / çocuğumla Türkiye'de kaldım oturum iptal mi olur?

Konuyu Kilitleyin
Old 13-10-2012, 22:17   #1
Konuk

Varsayılan ALMANYA / çocuğumla Türkiye'de kaldım oturum iptal mi olur?

türkiyede evlenerek almanyaya gittim on yıllık aile birleşimim var.eşimden dolayı sürekli oturum alamadım son oturumum 3yıllık.2012 haziran ayında ailece tatile geldik tatil bitiminde almanyada doğan 6 yaşındaki oğlumla ailemin yanına sığındık eşim almanyaya döndü.ilk önce nufusa gidip ikametimi bildirdim ve çocuğa kimlikte çıkardım avukat tutarak boşanma davası açtım kocam bunu anlayınca çocuğu almak için çocuk kaçırma davası açtı savcılığa gidip ifademi verdim bekliyorum.eşden almış olduğum oturum bu davayla iptal olurmu? almanyaya 6 ay içinde giriş çıkış yapılması gerekiyor gidersem tutuklama veya sınırdışı edilirmiyim
Old 15-10-2012, 10:45   #2
Meral83

Almanya'da yaşamak istiyorsanız, eşinizden de şiddet görüyorsanız ve tehdit alıyorsanız Almanya'da bir kadın sığınma evine başvurabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız Frauenheim Bottrop var: Tel.: 0049 2041 / 409203 orayı arayın, Türkçe bilen personel var size yol gösterecektir. Kadın sığınma evlerinde yer yoksa size uygun yer için de yardımcı olurlar. Kadın sığınma evine yerleştiğinizde devlet size her türlü yardımı yapıyor, hukuki destek de veriyor ve en az 1 yıl boyunca da maddi destek veriyor. Siz de o zamana kadar kendinizi bir iş bulup düzeninizi kurarsınız. Fakat Türkiye'de yaşamak istiyorsanız gittiğiniz yol doğru.
Ayrıca Almanya'ya giderseniz tutuklanmazsınız, zaten ifadenizi vermişsiniz. Eğer ifade vermemiş olsaydınız o zaman polis sizi hemen sınır kapısında ifadenizi verdirtmek üzere alırdı. Almanya'ya giriş çıkış yapmanız konusunda bir sorun yok. Çocuğunuz Alman vatandaşıysa bunu da mutlaka kadın sığınma evine yerleşmek istiyorsanız belirtin. Bence sizin öncelikli olarak karar vermeniz gereken konu şudur: orada mı yaşamak istiyorsunuz burada mı...
Old 15-10-2012, 15:47   #3
Gemici

Sayın Konuk,
sorduklarınızda üzerinde durulması gereken birkaç problem söz konusu.
Problemlerin doğru çözümü için en başta gelen konu: Türkiye'de mi, Almanya'da mı yaşamak istiyorsunuz konusunda bir karar vermeniz olacak.
almanyaya 6 ay içinde giriş çıkış yapılması gerekiyor gidersem tutuklama veya sınırdışı edilirmiyim ifadenizden Almanya'da yaşamak istediğiniz sonucunu çıkarıyorum. Çıkardığım sonuç doğru ise bir an önce Almanya'ya dönüp işleriniz orada takip etmenizi tavsiye ederim.

1. söz konusu ettiğiniz: çocuğu almak için çocuk kaçırma davası açtı ifadesinden kocanızın sizi Türkiye'de şikayet ettiği sonucunu çıkarıyorum. Savcılık nasıl bir sonuca varır bilemiyeceğim ama benim düşünceme göre ortada bir 'çocuk kaçırma' olayı yok. Önemli olan boşanma davası ile birlikte çocuğun velayetinin size verilmesini talep etmeniz.
2. Aile birleşiminden dolayı aldığınız oturma müsaadesi iptal edilmez. Geçerli bir oturma müsaadeniz olduğu için de sınrı dışı edilme söz konusu olmaz.
3. Altı ayda giriş çıkış yapma belirli durumlarda oturma müsaadesinin geçerliliğini kaybetmesini önleyemez. Yabancılar yasasına göre, Almanyada oturma müsaadesi olan yabancı: tabiatı gereği geçici olmayan bir sebebten dolayı Almanya'yı terk ederse oturma müsaadesi geçerliliğini yitirir.
Bu ifadeden çıkabilecek sonuç: yabancılar dairesi 'ilk önce nufusa gidip ikametimi bildirdim' demenizden yola çıkarak diyebilir ki, 'siz Almanyayı temelli terk ettiniz, oturma müsaadeniz geçerliliğini yitirdi'. Kocanızın size kızıp Almanya'dan kaydınızı sildirme olanağını da buna eklersek durum karışabilir.

(Not: bu yazdıklarım gözünüzü korkutmasın. Almanya'da kaydınız(Anmeldung) olduğu sürece çekinmenize gerek yok. Yabancılar dairesi zorluk çıkarsa bile, mahkeme kararı ile bu zorlukları aşabilirsiniz. Önemli olan bundan sonra zorluklarla karşılaşabileceğiniz konularda düşünmeden hareket etmemeniz. Almanyada ikamet etme koşulu ile, oturma müsaadesinin bitiminde uzatma olanağınız var)

En iyisi bir avukata danışmak ve hukuki yardım almak.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi