Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın tek tarafları hesap, kredi kartlarını blokeleyip kapatması

Yanıt
Old 30-10-2018, 18:54   #1
guney1988

Varsayılan Bankanın tek tarafları hesap, kredi kartlarını blokeleyip kapatması

Merhabalar
Bankalarla ilgili mevzuatlara çok hakim olmadığımdan aşağıdaki konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum.
A ve kardeşi B’nin T bankasında çeşitli mevduat hesapları, kredileri ve kredi kartları mevcut. Hatta A ve B nin bir de anonim şirketi var, şirketin ortakları sadece bu iki kişi ve şirket olarak da yıllardır T bankası ile çalışıyorlar. Cuma günü hem şahsi hem de şirket hesaplarına internet şubesinden giriş yapamayınca müşteri hizmetlerini arıyorlar ve uluslararası bankacılık mevzuatı gereği hatta kara para aklama benzeri işlemler dolayısıyla erişimlerinin engellindiğini öğreniyolar. Salı günü hesabın bulunduğu şubeye gittiklerinde ise şirket hesabı dahil tüm hesaplarının, kartlarının banka tarafından kapatıldığını döviz hesabındaki paranın ise TL ye cevrilerek baska subeye aktarıldığını ve bu aydan borcu olmayan gelecek ayki hesabı da daha kesilmeyen kartın toplam borcundan düşülmek üzere paranın bir kısmının karta aktarıldığını kalan parayı da TL olarak o şubeden çekebilecklerini söylerler. A ve B nin herhangi bir sabıkası hatta daha önce haklarında açılmış bir soruşturma bile yok. Bunlara sebep olarak gösterilen birinci derece aile yakınlarından sabıkalı kişi ancak hüküm giydiği suçun yanında açılan kara para aklama davasından beraat etmiş. Suç tarihi 2000, kaldı ki cezaların şahsiliği ilkesiyle bağdaştıramadım. Şirket ve şahsi hesaplarda açıklayamadıkları ya da yasadışı herhangi bir işlem de yok.
Bu durumda yapabileceklerimiz nelerdir ?
Bankanın döviz hesabındaki parayı istediği vakit TLye çevirme, başka şubeye aktarma ihtarsız hesapları kartları kapatma gibi bir yetkisi var mıdır? Ortada bir de Şirket olduğundan 4-5 gündür bütün finansal işlemleri kitlenmiş durumda. Müvekkillerim özellikle şirket açısından sabıkalı ağabeyleri C’nin bu durumunun diğer bankalarla çalışmak istemeleri karşısında da engel oluşturup oluşturmayacağı konusundan endişeliler..
Şimdiden teşekkürler
Old 31-10-2018, 10:37   #2
sozer34

Şirket ile banka arasındaki sözleşmeleri incelemenizi ve muhtemelen Masak tarafından yapılan soruşturmanın sonuçlanmasını beklemenizi öneririm, muhtemelen savcılık masak ön raporu doğrultusunda sulh ceza dan bloke kararı almış olabilir, adliyelerden de sorgu yaptırın muvekkillerinin adına, kolay gelsin ama eğer kendileri blokerleri kaldırmaz ise isiniz zor, muvekkilde size açık olmalı her konuda
Old 31-10-2018, 11:15   #3
guney1988

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Daha önce başka bir bankayla çalışıyorlar ve 3 sene önce bu banka masakdan gelen talimat üzerine sizle çalışmayacağız artık diyerek hesapları kapatmış. Zaten bunun üzerine şu an ki T Bankası ile çalışmaya başlamışlar 3 senedir de bir problem yaşamamışlar. Ancak soruda da söylediğim üzere bu iki kardeş adına herhangi bir soruşturma yok hatta masak incelemesine girmelerine sebep olarak gösterilen ağabeyleri C nin suç tarihi 2000 ve cezası infaz edilmiş çıkmış. Savcılık yoluyla konulmuş bir bloke de yok sadece banka kendi insiyatifiyle bunu yapıyor ama gerekçe olarak kara para aklama şüphesi deniliyor.
Old 31-10-2018, 11:22   #4
sozer34

Alıntı:
Yazan guney1988
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Daha önce başka bir bankayla çalışıyorlar ve 3 sene önce bu banka masakdan gelen talimat üzerine sizle çalışmayacağız artık diyerek hesapları kapatmış. Zaten bunun üzerine şu an ki T Bankası ile çalışmaya başlamışlar 3 senedir de bir problem yaşamamışlar. Ancak soruda da söylediğim üzere bu iki kardeş adına herhangi bir soruşturma yok hatta masak incelemesine girmelerine sebep olarak gösterilen ağabeyleri C nin suç tarihi 2000 ve cezası infaz edilmiş çıkmış. Savcılık yoluyla konulmuş bir bloke de yok sadece banka kendi insiyatifiyle bunu yapıyor ama gerekçe olarak kara para aklama şüphesi deniliyor.

Bankalar genellikle detaylı bilgi vermekten kaçınırlar, savcılıkta dosya sorgusu yapınca da dosya olduğu tespit edilir. Bence sorguları yapın, buna rağmen sonuç alamaz iseniz ihtarname çekip akabinde zararlar için dava yoluna gidin derim.
Old 31-10-2018, 11:27   #5
guney1988

Değerli meslektaşım zaten sorgulamayı ben yaptıgım için kesin bir şekilde soruşturma olmadıgını söyleyebiliyorum ben de başta sizin gibi düşündüm çünkü. Müşterinin banka seçme hakkı olduğu gibi bankanın da müşteri seçme hakkı vardır ancak habersiz hesapları kapatması döviz cinsinden paraları TL ye çevirmesi vadesi gelmemiş ödemeleri yapması usulsüz diye düşünüyorum. Kaldı ki soruşturma nedeniyle bloke kalsa artan nakit iade edilmezdi ancak banka bahsettiğim işlemleri müvekkilerin haberi dahi olmadan yapıp artan bakiyeyi alması için iletişime geçiyor. Dava yolu olarak haksız fiil nedeniyle mi dava açmam gerekir ?
Old 31-10-2018, 12:11   #6
sozer34

Alıntı:
Yazan guney1988
Değerli meslektaşım zaten sorgulamayı ben yaptıgım için kesin bir şekilde soruşturma olmadıgını söyleyebiliyorum ben de başta sizin gibi düşündüm çünkü. Müşterinin banka seçme hakkı olduğu gibi bankanın da müşteri seçme hakkı vardır ancak habersiz hesapları kapatması döviz cinsinden paraları TL ye çevirmesi vadesi gelmemiş ödemeleri yapması usulsüz diye düşünüyorum. Kaldı ki soruşturma nedeniyle bloke kalsa artan nakit iade edilmezdi ancak banka bahsettiğim işlemleri müvekkilerin haberi dahi olmadan yapıp artan bakiyeyi alması için iletişime geçiyor. Dava yolu olarak haksız fiil nedeniyle mi dava açmam gerekir ?

Siz belli aralıklarla sorgu yapmaya devam edin bence, müvekkiliniz tasfiye müşteri haline getirilmiş anladigim kadarıyla, müşteri sözleşmeleri ve bddk hükümleri çerçevesinde oluşmuş zararlarınız için hizmet kusurundan kaynaklanan tazminat davasının uygun olacağını düşünüyorum, ama tekrarlıyorum soruşturma olmadığından emin olunuz ve sozlesmelerinizi inceleyiniz. Kolay gelsin.
Old 31-10-2018, 17:48   #7
guney1988

Eski banka ile beraber 4-5 senelik bir süreç içinde iki bankada benzer sebeplerle çalışmak istememiş ancak son banka dediğim şekilde hak kaybına yol açacak işlemlerde de bulunmuş. Şu an sorgulamada soruşturma gözükmüyor, 4-5 senedir süren bir soruşturma olsa ortaya çıkardı diye düşünüyorum zaten müvekkillere 1. Derece bir yakınlarından dolayı bu sürecin basladığı söylenmiş. Merkez bankasına kara listede olup olmadıklarına, varsa ne sebeple olduğunu sorar dilekçe göndermeyi ardından dava açmayı düşünüyorum ancak dava sadece zarar tazmini şekilde olacağından diğer bankaların aynı gerekçeyle karşılarına geçmelerine engel olamayacağım. İlginiz ve yardımınız için teşekkürler.
Old 15-04-2021, 22:10   #8
Av. Hakan Akın

meslektaşım konu ile ilgili me şekilde ilerleme kaydettiniz. aynı konu şu an müvekkilin başına geldi. ne tavsiye edersiniz. çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi