Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davada aktif taraf ehliyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2010, 11:16   #1
melis aksu

Varsayılan davada aktif taraf ehliyeti

Müvekkil şirkete müşterisi tarafından ciro edilen iki adet çeklerdenn hamiline olan müvekkil şirket tarafından önce YK üyelerinden birine

müvekkil şirket emrine olan ise yine aynı yönetim kurulu üyesine ve ondanda şirket çalışanına ciro edilmiştir.

şirket çalışanı tarafından bankaya ibraz edilip tahsil edilen çek bedelleri banka şubesinin önünde gerçekleşen gasp ile şirket çalışanından çalınmıştır.

bununla ilgili ceza davası devam etmekte olup, alacak davası müvekkil şirket adına açılmıştır. çeklerde yetkili hamil müvekkil şirket değil Yk üyesi ve şirket çalışanı gözükmektedir. bu durumda dava taraf ehliyeti yönünden reddedilir mi?
Müvekkilin müşterisi ile olan ticari ilişkisini kanıtlayıp paranın aslında müvekkil şirkete ait olduğunu yetkili hamillerin beyanları ile kanıtlayabilir miyiz?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-07-2010, 16:47   #2
hukukcu22

Müvekkilinizin şirket karar organı, cirantayı (hamili) yalnız tahsil için görevlendirdiğine ilişkin karar alsın. Bu kararı şirket karar defteri ile beraber dosyaya sunun. Ayrıca mahkeme isterse, yetkili hamili tanık olarak dinletebileceğinizi de delil listenizde belirtin.İyi günler
Old 05-07-2010, 16:51   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan melis aksu
Müvekkil şirkete müşterisi tarafından ciro edilen iki adet çeklerdenn hamiline olan müvekkil şirket tarafından önce YK üyelerinden birine

müvekkil şirket emrine olan ise yine aynı yönetim kurulu üyesine ve ondanda şirket çalışanına ciro edilmiştir.

şirket çalışanı tarafından bankaya ibraz edilip tahsil edilen çek bedelleri banka şubesinin önünde gerçekleşen gasp ile şirket çalışanından çalınmıştır.

bununla ilgili ceza davası devam etmekte olup, alacak davası müvekkil şirket adına açılmıştır. çeklerde yetkili hamil müvekkil şirket değil Yk üyesi ve şirket çalışanı gözükmektedir. bu durumda dava taraf ehliyeti yönünden reddedilir mi?
Müvekkilin müşterisi ile olan ticari ilişkisini kanıtlayıp paranın aslında müvekkil şirkete ait olduğunu yetkili hamillerin beyanları ile kanıtlayabilir miyiz?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayın melis aksu,

Sorunuzda bir gariplik olduğunu düşünüyorum

Saygılarımla...
Old 05-07-2010, 17:11   #4
Av.Özgür KARABULUT

Sn. Hades'e katılıyorum.

Çek bedeli tahsil edildi ise alacak davası kime karşı ve hangi gerekçe ile açılmıştır?

Saygılarımla...
Old 05-07-2010, 17:18   #5
av.emrullah akbaş

Ben de Sayın Özgür beye katılıyorum,hukuki problemin tam olarak ne olduğu belli değil.Ayrıca,dava reddedilse dahi taraf ehliyetinin yokluğundan değil,taraf sıfatının yokluğundan reddedilebilir.
İyi çalışmalar...
Old 05-07-2010, 17:27   #6
Av. Mehmet Demirezen

Dava parayı çalan kişilere karşı açılmış olabilir bu olasılıkta soruda bir sorun yok gibi gözüküyor...
Old 06-07-2010, 11:12   #7
melis aksu

öncelikle ilginiz ve yanıtlarınız için teşekkürler. Hukuk davası gasp eden sanıklara karşı paranın tarafımıza ödenmesi için açılmıştır.
Old 06-07-2010, 12:08   #8
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Melis Aksu,

Anladığım kadarıyla haksız fiil nedeniyle açılmış olan bir alacak (tazminat) davasından bahsediyorsunuz.Aslında burada işçi vasıtasız zilyet olup zilyetliği şirket adına yapmaktadır. Bu nedenle bu durumun ispatı halinde (yukarıdaki hukukçu22'nin belirttiği şekilde) açtığınız davada sıfat yokluğu itirazını bertaraf edebilirsiniz diye düşünüyorum.Tutarın ispatı bankadan yapılacak araştırmada ortaya çıkacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi