Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli kontrole itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2013, 18:15   #1
fountain

Varsayılan adli kontrole itiraz

CMK kapsamında müdafii olarak görevlendirildiğim dosyada suça sürüklenen çocuk tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi. Savunmamın akabinde serbest bırakılmasını mahkeme aksi kanaatte ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ettim. Dosyada mevcut deliller ve beyanlar çocuk aleyhine. Tutuklama yerine adli kontrole karar verildi. Adli kontrol tedbirine 7 gün içinde itiraz etmem gerekli mi? Nitekim adli kontrolü talep eden benim ve tutuklama kararı verilmemesi için hakimden ısrarla adli kontrolü talep ettim. Adli kontrole itiraz halinde süreç şüphelinin lehine/aleyhine nasıl işlemektedir. Şimdiden teşekkürler.
Old 16-10-2013, 18:16   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Değerli meslektaşım,

Ben olsam Adli Kontrol kararına karşı itiraz yoluna gitmezdim.

Ancak CMK görevlendirmesi olması sebebiyle "çok gerekli olmamakla birlikte" usulen itiraz etmenizde fayda olduğu kanaatindeyim.
Old 16-10-2013, 21:53   #3
hukukcu_35

Sayın fountain,

Kendim de bir dönem CMK görevi yürüttüğüm için bu konu benim de başıma gelmişti. Konu ile ilgili bağlı bulunduğum ilin CMK servisi ile görüştüğümde HAGB kararı gibi sanık lehine nitelendirebilecek durumlarda itiraz yoluna gidilemese dahi sorun teşkil etmeyeceği bilgisi tarafıma verilmiştir. Adli kontrol uygulaması da tutuklama talebi ile sevk edilen şüpheli yönünden lehe bir uygulamadır. İtiraz etmediğiniz taktirde bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Takdir sizindir.
Old 17-10-2013, 15:49   #4
Av. Gamze Akderin

Varsayılan adli kontrol

Alıntı:
Yazan fountain
CMK kapsamında müdafii olarak görevlendirildiğim dosyada suça sürüklenen çocuk tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi. Savunmamın akabinde serbest bırakılmasını mahkeme aksi kanaatte ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ettim. Dosyada mevcut deliller ve beyanlar çocuk aleyhine. Tutuklama yerine adli kontrole karar verildi. Adli kontrol tedbirine 7 gün içinde itiraz etmem gerekli mi? Nitekim adli kontrolü talep eden benim ve tutuklama kararı verilmemesi için hakimden ısrarla adli kontrolü talep ettim. Adli kontrole itiraz halinde süreç şüphelinin lehine/aleyhine nasıl işlemektedir. Şimdiden teşekkürler.

Sayın meslektaşım,

CMK görevlendirmesi sonrası adli kontrole karar verilmesi halinde Sayın Av. Bülent AKÇADAĞ'ın da dediği gibi itiraz etmedik ve şu ana kadar bir sorun çıkmadı.

Fakat usulen itiraz etmek isterseniz sizin takdirnize kalmış bir husustur.

Saygılarımla
Old 18-10-2013, 14:58   #5
fountain

CMK görevlendirmesi olduğu için bende usulen itiraz etmeyi düşünüyorum. Cevaplar için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi