Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstİhkak Davasi Sonucunda HÜkmedİlen Vekalet Ücretİ

Yanıt
Old 19-11-2009, 11:08   #1
elif33

Varsayılan İstİhkak Davasi Sonucunda HÜkmedİlen Vekalet Ücretİ

herkese iyi çalışmalar
icra müdürlüğünce haciz konulan araç plakası borçlu adına değilde 3.kişi adına kayıtlı oldugundan İcra hakımlıgınde ıstıhkak davası açılmış,dava sonucunda mahkeme sadece yargı gıderlerı ve vekalet ucretıne hukmetmıs.Davacı taraf ise mahkeme kararı kesınlesmeden kararı takıbe koymustur.Icra takıbıne gecılmesı ıcın kesınlesmesı gerekmıyormu,yardımcı olan arkadaslara sımdıden tesekkurler......
Old 19-11-2009, 16:20   #2
Av. İlhan SALBAŞ

İstihkak davalarında verilen hüküm kesinleşmeden icraya konulabilir. Dolayısıyla vekalet ücreti ve yargılama giderini talep edebilmesi için kararın kesinleşmesine gerek yoktur. Kesinleşmeden icraya konulamayan kararlar sınırlıdır ve kanunda tek tek yazılıdır.
Old 05-12-2009, 23:06   #3
avbilgen

Biraz yanıt geç oldu ama soruyu yeni gördüm. Eğer istihkak davasının kabulüne karar verilmiş ise bu bir tespit hükmünde olduğundan ve Yargıtay'a göre tespit kararları kesinleşmeden infaz edilemeyeceğinden (bu yargılama giderleri için de geçerli) kararın kesinleşmesi gerekli. Eğer davanın reddine karar verilmiş ise kararın kesinleşmesine gerek olmadan yargılama giderleri karşı taraftan talep edilebileceğine dair Yargıtay kararları mevcut.
Old 05-04-2010, 13:37   #4
minerva

bahsetmiş olduğunuz yargıtay kararına ulaşmaya çalışıyorum, ancak maalesef ulaşamadım, yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim ...
Old 22-12-2010, 15:56   #5
Av. Aylin Kaya

İstihkak davalarının kabülüne ilişkin kararların kesinleşmeden icra edilebilir mi?Buna ilişkin yargıtay kararı elinde olan meslektaşım varmı?
Old 22-12-2010, 18:46   #6
avbilgen

Varsayılan istihkak davaları

Merhaba
Bu konuda Talih Uyar'ın istihkak davaları kitabında çok fazla karar var. İstihkak davasının kabulü halinde kararın kesinleşmesi gerekir, Reddi halinde ise kararın kesinleşmesine gerek yoktur. Kabulü halinde karar kesinleşmeden kararın infaz edilemeyeceği ve haczin kaldırılamayacağına dair örnek kararlar: 12 HD. 28.09.1987 T., E:10818 ,K:9444 , 12 HD.03.03.1989 T., E:1998/7453,K:3025 , 12 HD. 29.2.1984 T., E:12561 , K:2226 .Bendeki kitap eski basım olduğu için ben bunları bulabildim ama kitaba ulaşabilirseniz çık fazla karar var. İyi çalışamalar...
Old 15-11-2012, 11:38   #7
hukukcu1985

Bu konuda verilen kararların çok eski olduğunu düşünüyorum. Talih Uyar'ın bahse konu kitabında kendi görüşü taşınır mal ise kesinleşmesine gerek olmayacağı yönündedir. Yargıtayın emsal gösterilen kararları bence güncel değil. Talih Uyar2ın gerekçesi de bence çok mantıklı. O kısımdan küçük de bir kesit aktarıyorum
"Gerek doktrinde(136) ve gerekse uygulamada(137) bu konuda -yani; istihkak davasının reddine ilişkin kararın, kesinleşmeden uygulanacağı hakkında- bir duraksama yoktur.Doktrinde(138) «istihkak davasının kabulüne ilişkin icra mahkemesi kararının uygulanabilmesi -ve özellikle, haczin kaldırılabilmesi- için, kesinleşmesine gerek bulunduğu» belirtildiği gibi, yüksek mahkeme(139) de, -kimi kez oybirliği ile kimi kez oyçokluğu ile- «istihkak davaları sonucunda verilen ilâmların tesbit ilâmı niteliğini taşıdığını, tesbit ilâmlarının ise 12.11.1979 tarih 1/3 s. İçt. Bir. K. gereğince kesinleşmeden infaz edilemeyeceğini» belirtmiştir. Yüksek mahkemenin 27.1.1984 T. 10575/716 sayılı oyçokluğu ile verilmiş olan kararının iki karşı oy yazısında da(140) «ne İcra ve İflâs Kanununda ve ne de Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda ‘istihkak davalarının kabulüne ilişkin hükümlerin kesinleşmedikçe icra edilemiyeceklerine dair’ bir hüküm bulunmadığı» belirtilerek, ekseriyet kararına iştirak edilmemiştir. Yüksek mahkeme, daha sonraki üç kararında -ayrıntılı gerekçe göstermeden- «hüküm kesinleşmedikçe haczin kaldırılamayacağını» oybirliği ile kabul etmiştir.Kanımızca, istihkak davası sonucunda verilen kararların kesinleşmeden uygulanamayacağını belirten açık bir hüküm bulunmadığından taşınır mallar hakkındaki «istihkak davasının kabulüne» ilişkin hükümlerin -«istihkak davasının reddine» ilişkin hükümler gibi- kesinleşmeden uygulanabileceğini kabul etmek daha doğru olacaktır."
Bu konudaki görüşlerinizi ve varsa son yıllarda çıkan kararlar hakkında yazılarını bekliyorum.
Old 02-04-2013, 15:56   #8
granma

Yeni bir başlık açmama gerek olmadığını düşünerek konuyla ilgili farklı bir durum hakkında görüşlerinizi merak ediyorum . Somut olayda alacaklı tarafız , öncelikle haciz mahallinde İ.İ.K 99'a göre işlem yapıldı bu işlemi şikayete götürdük bu arada süre kaybı yaşamamak için istihkak davasını da biz açtık 99 işlemini şikayetimiz mahkemece kabul edildi bu defa 3. şahıs istihkak davası açtı ve ve bizim açtığımız istihkak davası ile 3. şahsın açtığı istihkak davaları birleştirildi. Bu durumda lehimize çıkan istihkak kararının kesinleşmesini beklememiz gerekecek mi ?
Old 03-04-2013, 11:07   #10
hukukcu1985

Bu hususu ayrıntıları ile araştırmıştım. Beklemesi gereken taraf borçlu olan taraftır. Alacaklının vekalet ücretini istemesi için kesinleşmesini beklemesine gerek yoktur
Old 30-04-2013, 16:49   #12
ekinheval

"İstihkak iddiasının kaldırılması davasının kabulüne" yönelik icra mahkemesi ilamında hükmolunan vekalet ücretinin icrası için kesinleşmesi gerekir mi?
Old 30-04-2013, 16:51   #13
granma

Alıntı:
Yazan ekinheval
"İstihkak iddiasının kaldırılması davasının kabulüne" yönelik icra mahkemesi ilamında hükmolunan vekalet ücretinin icrası için kesinleşmesi gerekir mi?
Tespite ilişkin hükümlerin kabulü halinde vekalet ücreti dahil ilamın bütününün icrası için kesinleşme aranır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi